30. mája 2015

Posledné kolo: Premiérový titul Trenčína.Slovan uchmatol bronz Trnave

Na snímke vpravo Gábor Straka (DAC) a vľavo Marek Milinkovič (Slovan) v zápase 33. kola jarnej časti futbalovej Fortuna ligy DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava v Dunajskej Strede 30. mája 2015. Foto: TASR/Edmund Örzsik
Bratislava 30. mája (TASR) - Záverečné 33. kolo futbalovej Fortuna ligy 2014/2015, ktorého zápasy sa hrali v sobotu v jednotnom čase, vyriešilo aj dva zostávajúce rébusy týkajúce sa obsadenia 3. priečky a koruny pre kráľa strelcov. Bronzový stupienok napokon patrí Slovanu Bratislava, ktorý zvíťazil 3:0 v Dunajskej Strede. "Belasí" sa súbežne museli spoliehať na zaváhanie Spartaka Trnava, ktorý napokon prehral hladko 0:3 v Žiline a obsadil až 4. priečku za odvekým rivalom z hlavného mesta.

Slovan mal ako úradujúci majster neúspešnú sezónu, keď bol kvalitatívne poriadne vzdialený od obhajoby titulu, vďaka 3. miestu si však spolu s Trnavou a MŠK Žilina zaistil miestenku v Európskej lige UEFA 2015/2016. Najlepšími kanoniermi najvyššej slovenskej súťaže sa stali dvaja legionári - Chorvát Matej Jelič zo Žiliny a Čech Jan Kalabiška z FK Senica. Obaja nastrieľali 19 gólov, po dva v záverečnom kole.

Nový šampión a držiteľ double AS Trenčín sa s úspešnou sezónou rozlúčil víťazstvom 3:1 nad Zlatými Moravcami. V konečnej tabuľke mal 5-bodový náskok pred Žilinou.

Slovan vyhral v Dunajskej

Pred úvodným výkopom majiteľ Dunajskej Stredy ocenil odvedenú prácu odchádzajúcich futbalistov Petra Majerníka a Ivana Šnirca, následne si všetci minútou ticha uctili pamiatku tragicky zosnulého Zsolta Érseka. Od úvodu sa hral útočný futbal, mužstvá sa pustili bez rešpektu do seba. V 10. minúte prišiel úvodný gól zápasu, pri odrazenej lopte sa orientoval najlepšie Milinkovič, ktorý ju poslal do siete - 0:1. V 18. minúte po Ľuptákovom centri spálil tutovku Kwin, ktorý hlavou poslal loptu tesne nad. V 31. minúte našiel Mészáros v pokutovom území Lásika, strelu z 10 metrov však Polaček vyrazil. Do konca prvého polčasu sa viac snažili domáci, hostia hrozili hlavne z brejkov, gólový efekt to však neprinieslo.

Na snímke minúta ticha na pamiatku tragicky zosnulého 15-ročného dorastenca DAC Zsolta Érseka pred zápasom 33. kola jarnej časti futbalovej Fortuna ligy DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava v Dunajskej Strede 30. mája 2015. Foto: TASR/Edmund Örzsik

Ešte sa ani poriadne nerozbehla hra v druhom polčase a hostia viedli už o dva góly. V 48. minúte sa dostal k lopte Mészáros, ktorý slabou strelou prekonal domáceho gólmana - 0:2. Radosť hostí prišla aj v 54. minúte, keď Mészáros prihral na päťke Kubíkovi a ten nezaváhal - 0:3. O štyri minúty neskôr mohol znížiť Ľupták, odrazenú loptu však napálil len do brvna. Domáci sa naďalej tlačili dopredu, no bez efektu. V 73. minúte sa po sľubnej akcii dostal k strele Brašeň, bránu však prekopol. V poslednej minúte sa rútil na domáceho brankára Oršula, Polaček však nohou stihol zakročiť. V konečnom dôsledku Slovan využil chyby v domácej obrane a zaslúžene získal na Žitnom Ostrove dôležité tri body, ktoré ho katapultovali na tretiu priečku.

FC DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 0:3 (0:1)
Góly: 10. Milinkovič, 48. Mészáros, 54. Kubík. Rozhodoval: Weiss, ŽK: Michalík - Záhumenský, Milinkovič, 4036 divákov

zostavy a striedania:

FC DAC: Polaček - Turňa (46. Sabler), Michalík, Kwin (31. Tóth), Szabó - Ljubičič - Brašeň (82. Ujlaky), Ľupták, Straka, Štepanovský - Szarka

Slovan: Perniš - Čikoš, Saláta, Gorosito, Záhumenský - Milinkovič, Šimovič, Lásik (83. Štefánik), Kubík (57. Peltier) - Mészáros, Zreľák (73. Oršula)

Hlasy po zápase:

Tomislav Marič, tréner D. Stredy: "Chceli sme dnes vyhrať, aby sme využili teoretickú možnosť na šieste miesto. V zápase sa Slovan dostal rýchlo do vedenia. Potom sme mali dve šance na vyrovnanie, v druhom polčase sme však po individuálnych chybách inkasovali. Chcel by som vyjadriť mužstvu svoj kompliment, chlapci aj pri stave 0:3 bojovali, ale už sme nemohli nič robiť."

Ján Švehlík, tréner Slovana: "Videli sme dobrý zápas, obe mužstvá mali pred dnešným kolom ciele. Domáci sa chceli posunúť na šieste miesto, my na tretie. Prvý polčas bol vyrovnaný, na začiatku druhého dejstva sme strelili dva rýchle góly a bolo rozhodnuté. Výhra nás teší o to viac, že po nevydarenej sezóne sme obsadili."
.

Na snímke vľavo Adam Zreľák (Slovan) a vpravo Marin Ljubičič (DAC) v zápase 33. kola jarnej časti futbalovej Fortuna ligy DAC 1904 Dunajská Streda - Slovan Bratislava v Dunajskej Strede 30. mája 2015. Foto: TASR/Edmund Örzsik

Majster s troma bodmi

Do zápasu proti čerstvému majstrovi vstúpili domáci nebojácne. V 7. min Mazan rozohral štandartnú situáciu, k lopte sa dostal Kirilins, ktorého strelu v poslednej chvíli zblokoval Ramon a následne Mikinič mieril nad. Do vedenia išli hostia v 12. min keď Jairo prešiel stredom domácej obrany a poľahky prekonal bezmocného Novotu. Od tohto momentu to boli Trenčania, ktorí diktovali tempo a domácich čoraz viac tlačili pred vlastné pokutové územie. V 20. min chyboval Charisopulos, Edmond však z 18 m nenamieril presne. V 25. min sa v dobrej pozícii ocitol van Kessel, z hranice šestnástky tesne minul ľavú žrď Novotovej brány. Po polhodine hry van Kessel našiel v pokutovom území Jaira, pozorný Novota si však s jeho strelou poradil. V závere prvého polčasu skúšal šťastie Edmond, domáci gólman sa však nenechal prekvapiť.

Hráči AS Trenčín Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Ani po zmene strán sa obraz hry príliš nezmenil. Do dvojgólového vedenia poslal Trenčanov v 53. min krásnou strelou do šibenice Madu. Domáci sa snažili o rýchle kontry, ktoré však k úspechu neviedli. V 62. min to boli hostia, ktorí predviedli peknú akciu po osi Jairo - van Kessel - Mondek, ale posledný menovaný mieril len do do brankára Novotu. V 66. min napriahol spoza šestnástky Orávik, Šemrinec jeho strelu skrotil. V záverečnej švtrťhodine sa čerstvý majstri futbalom zabávali. V 80. min sa ocitol sám pred Novotom Jairo, v koncovke však zlyhal. Skóre sa menilo o dve minúty neskôr, keď po rohu lopta prepadla na zadnú žrď, kde číhal nekrytý Skovajsa a hlavičkou z troch metrov upravil na 0:3. Čestný úspech domácich zariadil v nadstavenom čase ich najlepší hráč v zápase Orávik.

ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín 1:3 (0:1)
Góly: 90.+ Orávik - 12. Jairo, 53. Madu, 82. Skovajsa. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Mikinič, Tipurič - Skovajsa, 840 divákov.

Zostavy a striedania:

ViOn Zlaté Moravce: Novota - Pavlenda (55. Mance), Tipurič, Szöke, Vrablec - Orávik, Sabo (46. Kovjenič), Charizopulos, Mazan (46. Cebara) - Kirilins- Mikinič

AS Trenčín: Šemrinec - Čögley, Ramon, Skovajsa, Madu - Lobotka - Mondek (73. Kleščík), Jairo, Koolwijk (83. Jančo), van Kessel - Edmond (57. Guba)

Branislav Mráz, Zlaté Moravce: "Chceli sme viac potrápiť dnešného súpera, ale dostali sme lacný úvodný gól cez stred obrany. Po zmene strán sme mali aj my svoje príležitosti. Pozitívne bolo, že sme dali aspoň jeden gól v závere. Spokojnosť je s tým, že sme sa zachránili, hoci sme boli pasovaní za najväčšieho kandidáta na zostup."

Ivan Vrablec, Trenčín: "Vstup do zápasu nebol podľa našich predstáv, ťažšie sme sa rozbiehali. Bol to zápas, ktorý sme prišli vyhrať a z tohto hľadiska sme spokojní. Chcem poďakovať všetkým hráčom a funkcionárom za celú sezónu. Skončila sa najúspešnejšia sezóna v ére trenčianskeho futbalu. Je to za nami, ale musíme sa pozerať do budúcnosti."