12. marca 2017

Posledné miesto do play off pre Nové Zámky. Trenčín ide do baráže

Radosť na striedačke Nových Zámkov po remíze v zápase 54. záverečného kola základnej časti Tipsport Ligy HK Dukla Trenčín - HC Nové Zámky, 12. marca 2017 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Trenčín 12. marca (TASR) - Hokejisti HC Nové Zámky sa stali posledným ôsmym účastníkom play off Tipsport Ligy 2016/2017. V nedeľňajšom zápase záverečného kola základnej časti síce prehrali na ľade Dukly Trenčín 1:2 po predĺžení, ale zisk bodu im stačil k postupovej definitíve.

Nové Zámky obsadili v konečnej tabuľke 8. miesto a vo štvrťfinále narazia na víťaza dlhodobej časti Banskú Bystricu. Dukla, ktorá potrebovala v priamom súboji o poslednú miestenku nad Novými Zámkami vyhrať v riadnom hracom čase, skončila na deviatej priečke a bude bojovať v baráži o zotrvanie v najvyššej súťaži. V nej sa stretne s Liptovským Mikulášom a finalistami play off Budiš I. ligy Detvou a Skalicou.

Trenčania hnaní takmer vypredaným zimným štadiónom si už v 2. minúte vynútili hru v početnej výhode, no využiť ju vo svoj prospech nedokázali. Aj po naskočení vylúčeného Novozámčana domáci testovali Lundströmovu pozornosť, z ľavej strany pohrozil Štumpf, po obkorčuľovaní bránky zakončil nebezpečne Vopelka. Hostia nevedeli dlhší čas obsadiť pásmo, sprava spoza obrancu to skúšal aspoň Fábry, no Voldenova lapačka bola pripravená. Spomedzi kruhov neskôr vystrelil Sandgren, ale ani táto šanca nebola využitá.

Aj strednú časť odštartovala Dukla presilovou hrou, po Holendovej prihrávke to skúšal z ľavého kruhu Štumpf. V početnej výhode si zahrali i Novozámčania, Voldena preveril Novotný a z tesnej blízkosti Paulovič. Hra sa presúvala zo strany na stranu, Kučkinovi chýbal len malý kúsok, aby otvoril skóre, uspieť sa nepodarilo ani Šťastnému, ktorý sa dostal do brejku. Prvý presný zásah prišiel až v 38. minúte, keď z medzikružia vypálil McParland. Len pár sekúnd pred koncom dejstva sa mohol Hossa postarať o vyrovnanie, no netrafil odrazený puk.

Ďalšia príležitosť na vyrovnanie prišla v úvode záverečnej tretiny, avšak Ručkay, Hossa a ani Šťastný nedokázali počas presilovky prekonať Lundströma. Spomínaný brankár inkasoval až o niekoľko minút, keď Šťastný nádherným lakrosovým spôsobom skúšal zakončiť spoza bránky a puk dotlačil do siete Drgoň. Dukla začala čoraz väčšmi hrýzť, z tesnej blízkosti nevyšiel teč Sojčíkovi, naopak hosťom stačilo len nahadzovať puky do útočného pásma. V samom závere vsadili "vojaci" na power play bez brankára, no na Lundströma už recept nenašli, čo pre nich znamenalo rozplynutia sna o play off.

V predĺžení sa väčšmi darilo Trenčínu, no dvojbodové víťazstvo im na účasť vo vyraďovačke nestačilo.

HK Dukla Trenčín – HC Nové Zámky 2:1 po predĺžení (0:0, 0:1, 1:0 – 1:0)
48. Drgoň (Šťastný, Hossa), 63. Hecl (Sojčík) – 38. McParland (Novotný, Denis Rehák).

Rozhodovali: Baluška, D. Konc – Junek, Šefčík, vylúčení: 4:6, navyše: Vopelka (Trenčín) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4911 divákov

HK Dukla Trenčín: Volden – Drgoň, Starosta, Holenda, Pavúk, Pač, Bohunický, Trška – M. Hecl, A. Šťastný, Marc. Hossa – J. Ručkay, j. Švec, Sojčík – Štumpf, Šimun, Vopelka – D. Hudec, Sádecký, Jak. Gašparovič – Pardavý ml.

HC Nové Zámky: Lundström – Cardwell, M. Drtina, Maier, Sandgren, Š. Novotný, Denis Rehák, Makovský, Tibenský - Paulovič, Kytnár, Saarinen – Kučkin, M. Hudec, Hujsa – Čaládi, Lelkeš, McParland – Fábry, Dominik Rehák, Dubec

MsHK DOXXbet Žilina – HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:2 pp (1:1, 0:0, 0:0 – 0:1)

Pod Dubňom sa hralo už s divákmi na tribúnach. Domácemu klubu totiž disciplinárna komisia SZĽH zmenila uzavretie hľadiska po prvom odohranom zápase bez divákov na podmienečný trest. Víťazi základnej časti nastúpili v Žiline za podpory autobusu svojich fanúšikov bez viacerých stabilných mien v zostave, v bránke dostal prednosť Košarišťan. Práve on musel v prvej desaťminútovke čeliť viacerým nebezpečným pokusom Žiliny, gól však neinkasoval. Na opačnej strane mohol poslať hostí do vedenia Buc, ale v 13. minúte nedokázal trafiť zblízka do odkrytej Tomekovej svätyne. V 15. minúte sa poškodilo plexisklo v jednom z rohov klziska, a tak sa prvá tretina dohrala až po jeho výmene. V 18. minúte sa diváci konečne dočkali gólu, keď svoj prvý gól medzi mužmi strelil tvrdou strelou od modrej obranca Jakub Emil Mendrej. Radosť "vlkov" však netrvala dlho, už o minútu vyrovnal po nedôslednosti domácich Hickmott.

Druhá tretina nasledovala takmer hneď po skončení prvej, tímy si iba vymenili strany. V 24. minúte hrali hostia prvú presilovku duelu, ale nedokázali ju využiť. "Baranov" to však nakoplo a mali viac z hry, v 35. minúte v samostatnom nájazde od modrej neuspel Róth proti Tomekovi, na druhej strane sa "vlkom" v ich prvej presilovke nepodarilo napriek tlaku dostať puk za Košarišťana.

Tretiu tretinu začali lepšie domáci, dostali sa do niekoľkých sľubných šancí, ale Ondruš ani Rogoň zblízka neprekonali Košarišťana. "Vlci" čoraz viac tlačili hostí pred brankára, šance však postupne spálili Handlovský, Hovorka, Stupka aj ďalší. Hostia sa snažili o rýchle kontry, no tie končili buď na dobrom Tomekovi, alebo ich dokázali včas zastaviť. Ďalšiu peknú akciu domácich predviedol v 54. minúte Stupka, ale ani jeho bekhendová strela sa neujala. Na opačnej strane to chvíľu nato skúšal Bortňák, svojím pokusom len tesne minul žilinskú bránku. Keďže sa ani jednému z tímov nepodarilo gólovo presadiť, zápas pokračoval predĺžením.

V nadstavenom čase Holovič v 62. minúte oslabil svoj tím a "vlci" sa museli brániť presilovke. Po 54 sekundách ju ukončil kapitán "baranov" Surový, keď sponad kruhov prepálil tvrdou strelou Tomeka a rozhodol o bode navyše pre hostí.

18. Mendrej (Konečný, Stupka) – 19. Hickmott (Wishart, Buc), 63. Surový (Hickmott).

Rozhodovali: Štefik, Müllner – Výleta, Holienka, vylúčení: 2:1, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1127 divákov

Žilina: Tomek – Ťavoda, Čížek, Juraško, D. Brejčák, Macejko, M. Grman, Mendrej – Handlovský, Hruška, Hovorka – E. Švec, Húževka, Švihálek – Konečný, Holovič, Stupka – Rogoň, Ondruš, Gmitter

Banská Bystrica: Košarišťan – Rosandič, Wishart, Sedlák, Kubka, Gründling, Carlsson, Majeský – Hickmott, Surový, Buc – Belluš, Bortňák, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Róth, Češík, Lamper

XXX

HK Nitra – HK Poprad 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

V Nitre sa ešte ani neskončil predzápasový ceremoniál venovaný Dušanovi Milovi, ktorý oslávil 44. narodeniny, a Nitra už viedla 1:0, keď sa v šestnástej sekunde presadil Tvrdoň. Šancu na vyrovnanie mal v 7. minúte Štrauch, ale v dobrej pozícii prestrelil Hartzellovu bránku. V 12. minúte mali Nitrania dve veľké príležitosti v presilovej hre, ale najprv Tvrdoň a neskôr Slovák minuli odkrytú popradskú bránku. Na opačnej strane zvonila za brankárom Nitry pravá žrď po strele Svitanu. V 15. minúte oklamal pohybom hosťujúcu obranu Slovák, ale jeho bekhendový blafák nenašiel miesto medzi tromi žrďami.

Na začiatku druhej tretiny sa hral hokej zo strany na stranu, ale bez väčších príležitostí. V 31. minúte nastrelili Popradčania druhú žrď, tentoraz Mlynarovič. V druhej polovici tretiny mali hostia výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, ktorú však Nitrania veľmi dobre ubránili. Z minima šancí sa dala vypichnúť Krištofova, ktorý z medzikružia prestrelil Šúrekovu bránku. Druhá tretina bola pre divácke oko viac-menej nezaujímavá.

Tretia tretina priniesla v úvode presilovú hru Nitry, ktorú gólom využil Cope a zvýšil na 2:0. Už o minútu však vrátil Poprad naspäť do zápasu Zagrapan, ktorého puk doslova trafil – 2:1. V 53. minúte nepríjemne Meland nastrelil Ručkaya do ruky a ten odišiel v bolestiach dole z ľadu, ale v zápase pokračoval. Nitrania nepúšťali hostí do veľkých príležitostí a vedenie kontrolovali. Definitívu mohol pridať dve minúty pred koncom Krištof, ale Šúrek si s jeho strelou poradil. Domáci si v závere ustrážili víťazstvo 2:1.

1. Tvrdoň (Slovák, Milam), 44. Cope (Pupák, Slovák) – 46. Zagrapan (Hvila, Fabian) Rozhodovali: Goga, Jonák – Návratek, Kacej, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, 2227 divákov

HK Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Cope, Slovák, Tvrdoň – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, Šiška, Šille – Štefanka, Paukovček, Bajtek

HK Poprad: Šúrek – Guliaev, Fabian, Davydov, Dinda, Ježek, Pokovič, Szücs – Bondra, Zagrapan, Hvila – Štrauch, Mlynarovič, Svitana – Matej Paločko, Murček, Matúš Paločko – Lichanec, Troliga, Bjalončík – Abramov

XXX

MHC Martin - HC Košice 2:3 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Súboj siedmeho v tabuľke s tretím začali lepšie domáci. V úvodných minútach mali viac z hry, ale strelecky sa nepresadili, keď väčšinu pokusov zblokovali košickí hokejisti. Favorit kontroval Bartošom až v 7. minúte. V ďalšom priebehu sa hra vyrovnala a obrany dlho útočníkom nič nedovolili. Ako prví sa presadili hostia, keď v 17. minúte využil Jenčík šancu, umiestenou strelou prekonal Dzubinu a otvoril skóre. Domáci sa tešili z vyrovnania v 24. minúte, keď Markovič za 16 sekúnd využil presilovku 5 na 3 a potrestal vylúčenia Jankoviča a Dudáša. V 30. minúte mohol opäť strhnúť vedenie na hokejky Košičanov Šoltés, ale proti bol Dzubina, ktorý výborným zákrokom jeho šancu zneškodnil. Presadil sa až o minútu neskôr bývalý Martinčan Bartoš - 1:2.

Vzápätí sa vyznamenal Habal po streleckom pokuse Heizera a chytil aj dorážku Dírera v 33 minúte. Skóre sa menilo až v 35. minúte, keď nahodený puk Surovku tečoval Rapáč a vyrovnal. Najlepší hokej sa hral v tretej tretine, keď sa akcie striedali pred oboma bránkami. V 44. minúte ohrozil Dzubinu Tibor Varga, na opačnej strane zakročil Hrabal po pokuse Martoviča. V 49. minúte Dlouhý z tutovky prestrelil a s Hričinovou strelou si poradil Dzubina. V 50. minúte stroskotal zase Kozák pred Habalom. V 54. minúte Suja nepremenil dobrú príležitosť, Dzubinov semafor v 55. minúte zmaril pokus Biceka a Bartánus v 56. minúte netrafil odkrytú martinskú bránku. Gól už v riadnom čase nepadol, a tak sa duel po 60 minútach skončil 2:2. V predĺžení v 62. minúte nedal veľkú šancu Heizer, a tak o víťazstve a dvoch bodoch pre hostí rozhodol v 64. minúte teč Hričinu.

24. Markovič (Koyš, Pulli), 35. Rapáč (Surovka, Brňák) - 17. Jenčík, 31. Bartoš (Klíma, Vašíček), 64. Hričina (Deyl, Suja).

Rozhodovali: Snášel, Konc – Gajan, Smrek, vylúčení: 1:4, bez využitia, 3000 divákov.

MHC Martin: Dzubina – Bačik, Kozák, Tabaček, Pulli, Knig, Brňák, Pacalaj, Salija – Korostin, Galamboš, R. Varga - Markovič, Heizer, Koyš – Rapáč, Dlouhy, Surovka – Dírer, Pokrivčák, Jurášek

HC Košice: Habal - Dudáš, Šmach, Vašíček, Šedivý, Jankovič, Deyl, Koch Vrábeľ - Milý, Suja, Huna - Bicek, T. Varga, Jenčík - Hričina, Boltun, Šoltés - Bartánus, Bartoš, Klíma

XXX

HKM Zvolen - MHk 32 L. Mikuláš 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Obe mužstvá si schuti mohli v tomto zápase zatrénovať, domáci pred play off, hostia pred barážou a popritom si nacvičiť, ako sa likviduje nepriaznivý stav. Zvolenčanom pri menšom úsilí stačilo aj skromné vedenie a zjavná prevaha, v 4. minúte Brezniak spálil úvodnú šancu, v 8. už Nagy kapituloval po nevinnej strele Habšudu od modrej, ktorú však Dubeň šikovne ľahko tečoval. Síkelova ďalšia šanca v 14. minúte len napovedala, že pánmi na ľade boli domáci. V 22. minúte po hákovaní Oška si Klhůfek vyskúšal trestné strieľanie, trafil však len lapačku Nagya. Na druhý gól sa čakalo do 27. minúty a Petráš pri ňom pohotovou strelou cez hráča nemilo prekvapil Nagya. V 33. minúte trafil Novák žrď, domáci sa nemuseli strachovať, no všetko by bolo inak, keby v 36. minúte Langhammer nespálil dovtedy najväčšiu príležitosť z bezprostrednej blízkosti sám pred bránkou. Liptáci sa
predsa len radovali, 21 sekúnd po prestávke Matúš Sukeľ prekorčuľoval pred brankárom Barošom, zasunul mu puk za chrbát a zápas výrazne zdramatizoval. Síkelova možnosť v 50. minúte s priebežným stavom nepohla, až Puliš po spolupráci so Zuzinom o minútu neskôr skóre zvýšil a poistil zaslúžené tri body pre domácich. Konečné víťazstvo ešte zvýraznil pri power play hostí 23 sekúnd pred koncom Petráš.

8. Dubeň (Habšuda, Jakubík), 27. Petráš (Puliš, Zuzin), 51. Puliš (Zuzin), 60. Petráš (Puliš) - 41. M. Sukeľ (J. Sukeľ, Brezniak). Rozhodovali: T. Orolin, Lauff - Korba, Riš, vylúčení: 2:3, presilovky a oslabenia: 0:0, 1070 divákov.

zostavy:

HKM Zvolen: Baroš - Krejčí, Andersons, Hraško, Valenta, Plechanov, Ivan, Habšuda - Petráš, Puliš, Zuzin - Novák, Mráz, Klhůfek - Síkela, Jurík, Matis - Dubeň, Jakubík, Kelemen

Mhk 32 L. Mikuláš: Nagy - Oravec, Luža, Bobček, Burzala, Bagin, Šiška, Kadlubiak, Mezovský - Brezniak, M. Sukeľ, J. Sukeľ - Vybíral, Cibák, Langhammer - Laco, Stümpel, Piatka - Rób. Huna, Oško, Rich. Huna

Dvojice a termíny 1. kola (štvrťfinále) play off TL:

Banská Bystrica (1) - Nové Zámky (8) /16., 17., 20. a 21. marca, prípadný 5., 6. a 7. zápas: 24., 26. a 28. marca/
Nitra (2) - Poprad (7) /16., 17., 20. a 21. marca, prípadný 5., 6. a 7. zápas: 24., 26. a 28. marca/

Košice (3) - Martin (6) /18., 19., 22. a 23. marca, prípadný 5., 6. a 7. zápas: 25., 27. a 29. marca/
Žilina (4) - Zvolen (5) /18., 19., 22. a 23. marca, prípadný 5., 6. a 7. zápas: 25., 27. a 29. marca/

/Pozn.: všetky zápasy majú začiatok o 18.00 h/

Šéf strelcov: Je to pre kolektívy, vypustil by som 150 paragrafov