04. septembra 2015

Pozrite si vizitku Španielska, dominancia tímu už nie je taká výrazná

Archívne foto. Futbalisti Španielska vyhrali EURO 2012. S trofejou gólman Iker Casillas. Foto: TASR/AP
Bratislava 4. septembra (TASR) - Španielski futbalisti si v minulých rokoch podmanili európske, ale i svetové fórum, čo potvrdili triumfom na EURO 2008 a 2012, ako aj na MS 2010 v Juhoafrickej republike. Impozantná vizitka tímu ale dostala tvrdý úder na vlaňajšom svetovom šampionáte v Brazílii, kde obhajca nepostúpil zo skupiny po výprasku 1:5 od Holandska, prehre 0:2 s Čile a výhre 3:0 nad Austráliou. Dominancia španielskeho tímu už nie je taká výrazná, o čom svedčí aj pokles vo svetovom rebríčku FIFA, v ktorého najnovšom vydaní mu patrí až 11. priečka.

Pri kormidle "La Furia Roja" pôsobí už od roku 2008 rešpektovaný tréner Vicente del Bosque, ktorý naplno rozbehol nový projekt po "zlatej ére". V Brazílii mal Del Bosque spolu 16 majstrov sveta z JAR, po neúspechu však výber omladil. Skončili skúsené opory Xavi Hernandez, Xabi Alonso či Carles Puyol, nahradili ich nové tváre - Juanfran, Jordi Alba, David Silva, Diego Costa či Paco Alcacer.

Španieli odohrali so Slovákmi zatiaľ päť vzájomných zápasov. V boji o finálový turnaj MS vo Francúzsku (1998) v novembri 1996 v Santa Cruz de Tenerife vyhrali domáci 4:1 (1:1), gól za Slovensko strelil Dušan Tittel, za domácich sa presadili Pizzi, Amor, Luis Enrique a Hierro. Nasledujúci rok v septembri v Bratislave hostia vyhrali 2:1 (0:0), keď v 79. minúte odpovedal na gól Kika zo 47. minúty Jozef Majoroš, no vzápätí rozhodol o víťazstve Amor.

Obaja sobotňajší súperi sa stretli aj v baráži o postup na MS 2006 do Nemecka. V novembri 2005 v Madride utrpeli zverenci trénera Dušana Galisa prehru 1:5, keď rozhodca vykázal na tribúnu kouča hostí a neskôr udelil červenú kartu aj obrancovi Mariánovi Hadovi. Slovákov zrazil hetrik Luisa Garciu, gól z penalty strelil F. Torres a presadil sa aj Morientes. Hostia sa radovali len v 49. minúte po zásahu Szilárda Németha. V odvete o štyri dni v Bratislave Slováci remizovali 1:1, do vedenia ich dostal Filip Hološko, konečný stav zariadil Villa.

Zatiaľ jediné víťazstvo Slovenska sa zrodilo 9. októbra 2014 v Žiline. Mužstvo trénera Jána Kozáka zdolalo veľkého favorita 2:1 a dosiahlo jeden z najväčších skalpov v histórii slovenského futbalu. Na gól Juraja Kucku odpovedal po zmene strán Alcacer, no v 87. minúte Miroslav Stoch po centri Michala Ďuriša prekonal hlavou Ikera Casillasa a rozhodol o víťazstve svojho tímu. Ten zatiaľ kráča kvalifikáciou bez zaváhania, s 18 bodmi je lídrom C-skupiny.

vizitka Španielska:
rozloha: 504.645 km2
počet obyvateľov: 46,704 milióna
HDP: 30.110 USD na jedného obyvateľa
riadiaci orgán: Real Federación Espanola de Fútbol (RFEF)
rok založenia: 1913
dresy: červeno-modré
prezývka národného tímu: "La Roja" ("Červení"), "La Furia Roja" (Besní červení)
účasti na MS: 14x, účasti na ME/EURO 9x
najväčšie úspechy: majster sveta (2010), 3x majster Európy (1964, 2008, 2012), 2. miesto na Pohári konfederácií 2013, vicemajster Európy (1984), 4. miesto na MS (1950), víťaz OH 1992, striebro na OH 2000 v Sydney
postavenie v rebríčku FIFA (k 3. septembru 2015): 11. miesto
tréner: Vicente del Bosque (od leta 2008)
najznámejší hráči: Iker Casillas, Sergio Ramos, Andres Iniesta, David Silva, Diego Costa, Cesc Fabregas
bilancia SR so Španielskom: 5 1 1 3 6:13

nominácia Španielska na kvalifikačné zápasy EURO 2016 so Slovenskom (5. septembra v Oviede) a Macedónskom (8. septembra v Skopje):
brankári: Iker Casillas (FC Porto), David De Gea (Manchester United), Sergio Rico (FC Sevilla)
obrancovia: Dani Carvajal (Real Madrid), Gerard Pique, Marc Bartra (obaja Barcelona), Juanfran (Atletico Madrid), Sergio Ramos (Real Madrid), Jordi Alba (FC Barcelona), Juan Bernat (Bayern Mníchov), Cesar Azpilicueta (Chelsea Londýn)
stredopoliari: Sergio Busquets (FC Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Andres Iniesta (FC Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal Londýn), David Silva (Manchester City), Vitolo (FC Sevilla), Isco (Real Madrid), Cesc Fabregas (Chelsea Londýn), Juan Mata (Manchester United)
útočníci: Diego Costa, Pedro Rodriguez (obaja Chelsea Londýn), Paco Alcacer (FC Valencia)