Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

10. apríla 2014

Pracovná zdravotná služba má byť opäť zakotvená zákonom



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Bratislava 10. apríla (TASR) - Zákonná povinnosť zabezpečiť pracovné zdravotné služby (PZS) nízkorizikovým pracovníkom, teda pracovníkom prvej a druhej kategórie, bola zrušená v roku 2011 a v súčasnosti platný zákon túto povinnosť stanovuje len pre pracovníkov tretej a štvrtej kategórie, teda v profesiách a v pracovnom zaradení so zvýšeným rizikom choroby z povolania.


Zrušenie PZS okrem Konfederácie odborových zväzov (KOZ) kritizovala aj Asociácia súkromných lekárov (ASL). Obrátili sa listom na Európsku komisiu, ktorá uznala ich argumenty a pod hrozbou značnej finančnej sankcie vyzvala Slovensko zosúladiť normu s právom EÚ. Tejto úlohy sa ujalo Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré návrhom novely, ktorá po skrátenom pripomienkovom konaní je predmetom rokovania na najbližšom zasadnutí Rady hospodárskej a sociálnej dohody, vracia úpravu do pôvodného stavu.

Ako povedal pre TASR prezident ASL Ladislav Pásztor, s návrhom novely v zásade súhlasia, výhrady však majú k jej doplneniu zo strany Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR), ktorá navrhuje, aby PZS pre prvú a druhú kategóriu vykonávali tzv. bezpečnostní technici. Podľa neho je to absolútne neprijateľné, keďže zabezpečenie PZS si vyžaduje vysokú profesionalitu, ktorú môžu zabezpečiť výhradne lekári, a nie nejakými kurzami vyškolení pracovníci. Asociácia víta navrhované znovuzavedenie PZS najmä pre druhú kategóriu. Nie je totiž pravda, ako zdôrazňuje Pásztor, že ide o nízkorizikovú skupinu. Spadajú sem napríklad pracovníci vykonávajúci prácu s počítačmi, monotónne činnosti a podobne. Práve nárast chorôb z povolania v tejto skupine ukazuje na nutnosť návratu k pôvodnej úprave.

Podľa Emila Machyňu z KOZ sa musí slovenská legislatíva prispôsobiť platným pravidlám Európskej únie tým skôr, že ide o ochranu zdravia pracujúcich.

Výhrady k zmene právnej úpravy majú zamestnávatelia, ktorí to považujú za ďalšie zvyšovanie nákladov na podnikanie a s tým súvisiace zhoršovanie podnikateľského prostredia.

Predpokladá sa, že po prerokovaní v Rade hospodárskej a sociálnej dohody bude o návrhu novely rokovať vláda a následne parlament.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V prípade Rolanda Z. súd vynesie rozsudok vo štvrtok
<< predchádzajúci článok
ZISS vybralo Najlepšieho informatika samospráv Slovenska