Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. júna 2018

Pred 77 rokmi nacistické Nemecko so spojencami napadlo Sovietsky zväz



Na ilustračnej snímke portrét Stalina.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke portrét Stalina. Foto: TASR/AP Photo
Moskva 22. júna (TASR) - Pamätnými podujatiami, piesňami z vojnových rokov, kladením vencov a kvetov k pamätníkom, zapálením 1418 sviec za každý deň vojny a ďalšími akciami si obyvatelia Ruskej federácie 22. júna v Moskve, Petrohrade a v ďalších mestách pripomenú Deň pamiatky a smútku. Počas neho spomínajú na výročie napadnutia bývalého Sovietskeho zväzu (ZSSR) nacistickým Nemeckom. V piatok 22. júna 2018 si Ruská federácia pripomenie 77 rokov od začiatku Veľkej vlasteneckej vojny.


Prepadnutím ZSSR v noci z 21. júna na 22. júna 1941 začala nemecká hitlerovská armáda realizovať operáciu Barbarossa - globálny útok proti Sovietskemu zväzu. Operácia niesla názov podľa panovníka Svätej rímskej ríše Fridricha I. Barbarossu (1122-1190). Zúčastnilo sa na nej vyše 3,5 milióna vojakov, 3500 tankov a 3000 lietadiel.

Ako informoval Ústav pamäti národa (ÚPN) na svojej webovej stránke, do vojny, dobovou propagandou označovanej ako ťaženie proti boľševizmu, sa zapojili aj viaceré štáty v nemeckej sfére vplyvu - Rumunsko, Maďarsko, Taliansko či Fínsko, jedným z nemeckých spojencov bola aj Slovenská republika (1939-1945).

Podľa ÚPN sa vstup do vojny udial neústavným spôsobom - obídením zákonodarného zboru - Snemu SR. Bez ohľadu na to 24. júna 1941 prekročila Rýchla skupina (od 8. júla premenovaná na Rýchlu brigádu) ako prvá slovenská formácia hranice ZSSR. Za ňou postupoval armády zbor s 50.000 mužmi.

Najvyšší sovietsky predstaviteľ Josif Vissarionovič Stalin (vlastným menom Džugašvili) pred začiatkom útokov dostal od rozviedky niekoľko varovaní o Hitlerovom vpáde do ZSSR, ale neveril, že by Hitler porušil Zmluvu o neútočení, známu ako Ribbentropov-Molotovov pakt, z 23. augusta 1939.

V zmluve, ktorú podpísali Ulrich Friedrich Wilhelm Joachim Ribbentrop (1893-1946) a Viačeslav Michajlovič Molotov (1890-1986), sa obe krajiny zaviazali, že nepoužijú vojenskú silu proti druhej strane a nespoja sa s jej nepriateľmi.

Nemeckú ofenzívu zastavili až obranné opatrenia počas zimného ťaženia (1941-1942) Nemcov na Moskvu. Vtedy prvýkrát padol mýtus o neporaziteľnosti nemeckej armády. Na prelome rokov 1942 a 1943 prešla sovietska armáda do definitívneho protiútoku, postupovala cez Európu a v máji 1945 dobyla Berlín.

Podľa smernice č. 21 mal byť Sovietsky zväz porazený počas jedného ťaženia s bleskovým priebehom (Blitzkrieg).

Pre občanov bývalého ZSSR aj súčasnej Ruskej federácie je 22. jún, prepadnutie krajiny a začiatok Veľkej vlasteneckej vojny, jedným z najsmutnejších dátumov v dejinách.

Prezídium Najvyššieho Sovietu Ruskej federácie 13. júla 1992 rozhodlo, že začiatok Veľkej vlasteneckej vojny sa bude nazývať Dňom pamiatky a smútku.

Prezident Ruska vyhlásil 8. júna 1996 začiatok Veľkej vlasteneckej vojny za Deň pamiatky a smútku. V deň 22. júna sa v Rusku neorganizujú zábavné podujatia a nevysielajú sa zábavné programy a relácie v televízii ani v rozhlase.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pred 385 rokmi Galileo Galilei stál pred inkvizičným súdom
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Vychádza publikácia Osmičky v našich dejinách