Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. decembra 2005

Pred Riceovou vraj väzni ušli



Americká CIA držala podozrivých príslušníkov al-Káidy v dvoch tajných väzniciach vo východnej Európe do novembra, keď zariadenia urýchlene uzavrela po správach o ich existencii.



Zdieľať
Informovala o tom americká televízna stanica ABC. S odvolaním na aktívnych i bývalých agentov americkej tajnej služby televízia uviedla, že 11 väzňov z al-Káidy premiestnila CIA z bývalej sovietskej leteckej základne vo východnej Európe niekde do objektu v severoafrickej púšti.
USA sa usilovali dostať všetkých podozrivých z Európy pred tým, ako tam v pondelok pricestovala na návštevu šéfka diplomacie Condoleezza Riceová, tvrdia zdroje ABC. Televíziu požiadali, aby z bezpečnostných dôvodov nemenovala konkrétne krajiny, kde sa nachádzali väznice. Podľa skupiny pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW) sa tajné väzenia pravdepodobne nachádzali v Poľsku a Rumunsku. Obe krajiny to popreli. Na svojej webovej stránke ABC News citovala zdroje, ktoré sa priamo zúčastnili vytvárania systému tajných väzení CIA. Podľa nich sa všetko začalo zajatím postreleného pobočníka Usámu bin Ládina Abú Zubajdu v Pakistane. Po vyliečení ho držali od marca 2002 v nepoužívanom sklade na leteckej základni v Thajsku. Tam ho bili a dlhé hodiny musel stáť v studenej cele. Nakoniec ho spútali na rukách a nohách a dole hlavou ho ponorili do vody. Po 31 sekundách prosil o milosť a „začal spolupracovať“. Vo väzniciach v Európe už Zubajdá a ďalší väzni dostávali výdatné jedlo a ako odmenu za spoluprácu niekedy aj cukríky či čokoládu. Zdroje uviedli, že len jediný z 12 dôležitých podozrivých vo väzbe CIA - údajný koordinátor útokov z 11. septembra 2001 Ramzi bin aš-Šaiba - začal hovoriť bez mučenia, keď sa zrútil v slzách po prejdení okolo cely Chálida Šajcha Muhammada, operačného plánovača atentátov v USA.
„Spojené štáty nikoho nepreviezli a nikoho neprevezú do krajiny, kde by mu mohlo hroziť mučenie,“ vyhlásila Riceová „Prípadne žiadame záruky, že osobu nebudú mučiť,“ povedala americká ministerka zahraničných vecí pred návštevou Európy. Podľa nej sú možné presuny podozrivých dôležitým nástrojom v boji proti terorizmu.
„Amerika neospravedlňuje mučenie. Je proti nášmu právu zapájať sa do mučenia alebo spolčiť sa s cieľom mučenia a je to tiež proti medzinárodným záväzkom USA,“ uviedla Riceová na včerajšej tlačovej konferencii s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a pripomenula Európe, že proti teroristom treba postupovať tvrdo. „Máme povinnosť chrániť náš ľud a použijeme všetky zákonné prostriedky, aby sme to robili,“ dodala americká ministerka. Poznamenala tiež, že spravodajská služba je v boji proti terorizmu „absolútnym kľúčom“ na záchranu nevinných životov. „Zachránili sme americké životy a zachránili sme aj európske životy,“ tvrdí Riceová.

Odmietajú tajné výsluchy CIA

l Podľa prieskumu agentúry Ipsos v období od 15. do 28. novembra v USA, Kanade, Mexiku, Južnej Kóreji, Španielsku, Británii, Francúzsku, Nemecku a Taliansku - medzi 1 000 respondentmi v každej krajine - občania spojeneckých krajín jasne odmietajú tajné väznice a výsluchy CIA na svojom území.
l Zatiaľ čo až 60 % Američanov to schvaľuje, 60 % Nemcov a Talianov tieto metódy odsudzuje. V Británii neschvaľuje mučenie v žiadnom prípade takmer 70 % respondentov, približne toľko ako v Kanade a Španielsku. Vo Francúzsku je zásadne proti 65 % a v Mexiku 60 % opýtaných.

 

(apl, am TASR, SITA, ABC)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 EK: Nemáme dôkazy (30. 11. 2005)
 Expert varuje pred terorizmom (29. 11. 2005)



nasledujúci článok >>
Bili ju a mučili
<< predchádzajúci článok
Štát očakáva miliardy od Telecomu