Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2012

10. marca 2012

Predbežné výsledky parlamentných volieb 2012



Hlasovanie v dnešných predčasných voľbách do Národnej rady SR bolo podľa zistení ÚVK pokojné. O prípadoch kupovania hlasov ÚVK tiež nemá informácie.



Zdieľať
Správu AKTUALIZUJEME

11.3.2012 - 10:00  Neoficiálne výsledky parlamentných volieb 2012


Volebné odhady agentúry MVK pre TV Markíza

Strana Smer-SD zvíťazila v parlamentných voľbách. Vyplýva to z volebných odhadov, ktoré pre TV Markíza urobila agentúra MVK. So ziskom 37,30 percent by mali 69 poslancov. KDH podľa odhadov volilo 10,8 percenta, čo by znamenalo 20 mandátov. Tretí by boli Obyčajní ľudia - nezávislé osobnosti Igora Matoviča so ziskom 7,6 percenta nasledovaní SDKÚ-DS so ziskom 7,5 percenta. Obe strany by mali mať 14 poslancov. Most-Híd by so ziskom 6,8 percenta mala obsadiť 13 poslaneckých kresiel. SaS malo voliť 5,9 percenta voličov (11 mandátov). Prekvapením je zisk SMK, ktorú podľa volebného odhadu MVK podporilo 5,1 percenta, čo by znamenalo deväť poslaneckých kresiel. Pred bránami parlamentu by zostala SNS, ktorú podľa odhadov volilo 4,8 percenta.

Voľby podľa exit pollu Focusu pre RTVS vyhral s náskokom Smer-SD
Do parlamentu sa podľa exit pollu agentúry Focus pre RTVS dostalo 6 strán, Smer-SD by získal presnú polovicu mandátov v Národnej rade SR

Víťazom marcových parlamentných volieb sa stala strana Smer-SD. Vyplýva to z exit pollu, ktorý pre RTVS vypracovala agentúra Focus. Strana Smer-SD získala 39,6 % hlasov voličov. Druhou stranou v poradí sa stala KDH s podporou 9,9 % voličov. Nasledovala strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti so ziskom 8,8 % hlasov, SDKÚ-DS s 8,1 %, SaS s 7,1 % a poslednou stranou, ktorá by sa dostala do Národnej rady SR, je Most-Híd so ziskom 6,3 % voličských hlasov.
 

V Národnej rade SR by tak podľa výsledkov exit pollu získal Smer-SD 75 poslaneckých kresiel, teda presnú polovicu mandátov v parlamente. KDH by získalo 19 mandátov, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by mali 16 poslancov, SDKÚ-DS 15 poslancov, SaS 13 mandátov a Most-Híd 12 poslaneckých kresiel.
 

Pri exit polle agentúra Focus zbierala dáta osobným dopytovaním pri východe z volebných miestností v stovke náhodne vybratých volebných okrskov.

Agentúra SITA vydá k správe aj tabuľku s podrobnejšími údajmi Tab: Exit poll agentúry Focus pre RTVS

Exit poll, ktorý vypracovala pre RTVS agentúra Focus.
 
Strana Podiel hlasov v percentách Počet mandátov
Smer-SD 39,6 75
KDH 9,9 19
Obyčajní ľudia – Nezávislé osobnosti 8,8 16
SDKÚ-DS 8,1 15
SaS 7,1 13
Most-Híd 6,3 12
SMK 4,4  
SNS 4,1  
99 percent občiansky hlas 1,6  
Ľudová strana – Naše Slovensko 1,4  
Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska 1,4  
Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej 1,2  
KSS 1,0  
ĽS-HZDS 0,9  
Národ a Spravodlivosť – naša strana 0,8  
Obyčajní ľudia 0,7  
Právo a Spravodlivost 0,6  
SDĽ 0,4  
Strana zelených 0,4  
Robíme to pre deti – SF 0,4  
Zelení 0,3  
Náš kraj 0,3  
Strana Rómskej únie na Slovensku 0,2  
Strana občanov Slovenska 0,2  
Strana živnostníkov Slovenska 0,2  
Strana + 1 hlas 0,0  
 



Skončili sa šieste parlamentné voľby v histórii samostatnej Slovenskej republiky. O 22:00 sa zavreli volebné miestnosti s výnimkou troch v Šoporni, kde sa hlasuje o pár minút dlhšie. Podľa zistení Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) tri okrsky v Šoporni boli otvorené o 7:05 až 7:10. Keďže podľa zákona čas na hlasovanie nemôže byť skrátený, hlasovanie tu predĺžili do 22:05 až 22:10. Všade inde sa začalo hlasovať presne o 7:00. Starosta žiadnej obce, ani primátor žiadneho mesta nevyužil zákonnú možnosť začať hlasovanie až o dve hodiny skôr. Hlasovanie v dnešných predčasných voľbách do Národnej rady SR bolo podľa zistení ÚVK pokojné. O prípadoch kupovania hlasov ÚVK tiež nemá informácie. Počas dňa riešila ÚVK len menšie problémy, odpovedala na otázky voličov o hlasovaní.
 

ÚVK vyzvala ešte pred voľbami okrskové volebné komisie, aby v prípade možného narušenia hlasovania okamžite kontaktovali políciu. ÚVK totiž dostala od polície informácie o možnom narušení poriadku vo volebných miestnostiach počas hlasovania.
 

O hlasy 4 324 910 voličov zapísaných vo voličských zoznamoch sa uchádzalo 26 politických strán. Na ich kandidátkach bolo pôvodne zaregistrovaných 2 967 kandidátov, z toho 778 žien (26 %). Od registrácie z kandidačných listín ubudlo rekordných 85 kandidátov. Hlasovať sa dalo v 5 956 volebných miestnostiach.
 

Priebežné neoficiálne výsledky hlasovania v dnešných predčasných parlamentných voľbách začne už čoskoro zverejňovať Štatistický úrad SR na svojej webstránke statistics.sk a na externom webe volbysr.sk. Prvé čísla by sa tu mohli objaviť okolo 22:30 - 22:45, podľa toho, ako okrskové volebné komisie spracujú svoje zápisnice. Štatistici očakávajú dlhší čas spracovania výsledkov hlasovania. Vzhľadom na to, že kandidovalo až 26 strán by to mohlo sčítanie hlasov trvať približne o dve až tri hodiny dlhšie ako pri voľbách do NR SR v roku 2010. Oficiálne výsledky hlasovania zverejní Ústredná volebná komisia v nedeľu, pravdepodobne až popoludní.

Matovič očakáva výsledok 5,01 percenta
 

BRATISLAVA 10.marca (SITA) – Krátko pred uzavretím volebných miestností dorazil do centrály Obyčajných ľudí, reštaurácie, ktorej majiteľom je deviatka kandidátky Alojz Hlina, aj líder strany Igor Matovič. Jeho tip na výsledok parlamentných volieb je 5,01 percenta. "Ja mám skromný tip," povedal novinárom. Akýkoľvek výsledok budú podľa jeho slov rešpektovať. "Výsledok bude priamoúmerný dôvere ľudí, akú sme vyvolali. Kampaň sme sa snažili robiť úprimne, tak ako sme to cítili," dodal. Počas volebnej noci sa Matovič neplánuje stretnúť so žiadnymi predstaviteľmi iných strán, hoci nevylučuje ani túto možnosť. Či pôjde zagratulovať predsedovi Smeru Robertovi Ficovi v prípade jeho víťazstva, líder obyčajných ľudí nevie. "Dobrá otázka, ale odpoveď nepoznám," uzavrel.
 

Hlina je presvedčený, že urobili dosť na to, aby boli relevantným hráčom na politickom poli Slovenska. Na prípadný neúspech je však pripravený. "Pripúšťam si aj túto alternatívnu, pre mňa osobne sa žiadna tragédia diať nebude," povedal. Hlina pripustil, že mnoho ľudí sa obáva toho, či sa budú vedieť v politike pohybovať. "Pravdou je, že sa budeme musieť naučiť pracovať politicky, čiže prípadné rozhodnutia, kde je nevyhnutné väčšinové rozhodnutie, sa mu podriadiť," doplnil. 

Fico prišiel do centrály krátko pred desiatou
Priebeh volebnej noci sleduje v centrále Smeru-SD stovka novinárov

Predseda Smeru-SD Robert Fico prišiel do straníckej centrály približne 20 minút pred zatvorením volebných miestností v sprievode podpredsedov Pavla Pašku a Roberta Kaliňáka. Pred budovou strany čakali na Fica desiatky novinárov. Na volebnú noc sa ich akreditovalo do centrály Smeru-SD približne 100.
 

Fico sa po kampani cíti unavený. „Všetci sme unavení, lebo sme mali náročnú kampaň. Poobede som si hodinu aj pospal. Naše štruktúry urobili, čo mohli,“ povedal Fico novinárom. Podľa neho teraz ide o to, či Slovensko pôjde cestou zdražovania. „To by bola asi jediná alternatíva, ktorú by pravica ponúkla, alebo cestou normálneho správania sa,“ uviedol.
 

Líder Smeru-SD pripomenul, že cieľom jeho strany bolo získať viac ako v roku 2010. „Ak sme v roku 2010 mali výsledok, ktorý sa blížil k 35 percentám, Smer má na to, aby v týchto voľbách získal o niečo viac. Chceme byť v pozícii, ktorá Smeru zabezpečí účasť vo vláde, v pozícii, ktorá umožní, aby program vlády, či to bude dvoj, alebo trojkoalícia bol programom, v ktorom bude dominovať náš pohľad na štát a spoločnosť,“ vyhlásil.
 

Podľa Fica treba trpezlivo čakať na reálne sčítanie hlasov. „Teší ma vysoká účasť ľudí. Agentúry hovorili o účasti 42-43 percent. Vôbec sa netrafili. Účasť je podstatne vyššia. Mňa to teší, hoci nám by nízka účasť vyhovovala,“ povedal. Podľa neho to znamená, že vláda sa môže oprieť o reprezentatívnosť a bude to vláda legitímna. „Počkáme do druhej, do tretej do rána, kedy budeme môcť viac povedať,“ dodal.
 

V centrále Smeru dianie volebnej noci sleduje približne stovka novinárov, fotografov a kameramanov. „Verím, že máte všetko, čo máte mať, že máte vytvorené podmienky na prácu. Pokiaľ budú sťažnosti, bude kniha sťažností,“ povedal novinárom Fico. V roku 2006 novinári museli čakať pred budovou Smeru celú noc. Do vnútra ich nevpustili. Dnes je to inak. Do budovy sa dostanú akreditovaní novinári, ktorí dostávajú zelené nálepky na ruky. Vnútri na nich čaká víno, minerálka, káva, ale aj guláš, zemiakový šalát a rezne.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Voľby 2012: Začali sa parlamentné voľby, Slováci rozhodujú o budúcnosti (10. 3. 2012)
 Voľby 2012 online: O priazeň voličov bojuje 26 strán (10. 3. 2012)
 Voľby 2012: Igor Matovič odvolil, Slovensko vidí na križovatke (10. 3. 2012)
 Voľby 2012: Ján Figeľ vidí budúcnosť Slovenska nádejne (10. 3. 2012)
 Voľby 2012: Maród Hrušovský sa po voľbe vrátil späť do nemocnice (10. 3. 2012)
 Voľby 2012: Podľa prezidenta sú to najvážnejšie voľby od roku 1990 (10. 3. 2012)
 Voľby 2012: Richard Sulík krúžkoval seba a ženy (10. 3. 2012)
 Voľby 2012: Končiaca premiérka si po voľbách želá pokoj v spoločnosti (10. 3. 2012)



nasledujúci článok >>
Skončili sa šieste parlamentné voľby v histórii SR
<< predchádzajúci článok
Voľby 2012: Náš spoločný príbeh s Dzurindom nekončí, hovorí Radičová