Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júna 2007

Predstavitelia EÚ a Pekingu rokovali o rastúcom exporte ČínyEurokomisár pre obchod Peter Mandelson vyhlásil, že v utorok viedol prvé riadne rozhovory s Čínou o rýchle rastúcom obchodnom deficite Európskej únie, avšak upozornil, že znepokojenie verejnosti môže ...Zdieľať

BRUSEL 12. júna (WEBNOVINY) - Eurokomisár pre obchod Peter Mandelson vyhlásil, že v utorok viedol prvé riadne rozhovory s Čínou o rýchle rastúcom obchodnom deficite Európskej únie, avšak upozornil, že znepokojenie verejnosti môže donútiť Brusel obmedziť prístup Číny na európsky trh. Mandelson je pod tlakom niektorých krajín EÚ, aby sa prijali prísnejšie opatrenia voči Pekingu.

Eurokomisár ďalej uviedol, že čínsky minister obchodu Bo Xilai preukázal vnímavosť voči obavám z rastúceho čínskeho exportu, napríklad vývozu oceliarskych výrobkov. "Cítil som, že po prvýkrát počujem na takejto politickej úrovni jasné uznanie zo strany Číny, že niečo sa musí urobiť," povedal Mandelson. Na stretnutí neboli dohodnuté žiadne riešenia, avšak obidvaja predstavitelia sa dohodli na vypracovaní spoločných návrhov v tejto záležitosti, ktoré by mali byť predložené na samite EÚ-Čína v novembri.

EÚ vyjadrila znepokojenie nad čínskym vývozom oceľových výrobkov a taktiež má obavy z možného nárastu dovozu textilných výrobkov do 27-člennej únie po tom, ako koncom tohto roka vyprší platnosť zmluvy o vývozných kvótach. Eurokomisár ďalej uviedol, že obchodný deficit EÚ s Čínou môže v tomto roku vzrásť na 170 mld. eur oproti 128 mld. eur zaznamenaným v roku 2006, pričom takýto schodok nie je prípustný.

SITA, Reuters


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéfovia stavebných úradov majú dostať odmenu 45 tis. Sk
<< predchádzajúci článok
Deutsche Telekom a odbory Verdi majú obnoviť rokovania