Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. augusta 2006

Premiér a armáda budú čeliť nepríjemným otázkam



Potom, čo v Libanone zavládlo prímerie, čakajú izraelského premiéra Ehuda Olmerta v pondelok v parlamente nepríjemné otázky v rámci kritiky toho, čo jeho vláda dosiahla mesačnou vojnou, v ktorej ...



Zdieľať

JERUZALEM 14. augusta (WEBNOVINY) - Potom, čo v Libanone zavládlo prímerie, čakajú izraelského premiéra Ehuda Olmerta v pondelok v parlamente nepríjemné otázky v rámci kritiky toho, čo jeho vláda dosiahla mesačnou vojnou, v ktorej zahynulo 158 Izraelčanov. Olmert má na mimoriadnej schôdzi parlamentu prehovoriť o 16. hodine miestneho času (15:00 SELČ) a očakáva sa, že bude čeliť otázkam, ako premiér a vedenie armády viedli vojnu. "Dnešná mimoriadna schôdza Knessetu... by mohla odštartovať nové obdobie izraelskej politiky," napísal ľavicový denník Haaretz. "V posledných dňoch sa konzensus verejnosti a politikov začal štiepiť, politická aréna sa rozohrieva a očakáva sa, že bod varu dosiahne, keď sa začnú šíriť verejné protesty," napísal denník.

Medzi otázkami, ktorým musí izraelské vedenie čeliť, sú tieto: Prečo nebola armáda schopná zabrániť Hizballáhu zasypávať krajinu raketami až do dňa pred prímerím? Prečo štát neposkytol primeranú podporu obyvateľom severu krajiny, ktorí znášali bremeno viac ako 4 tisíc vypálených rakiet Hizballáhu? Čo Izrael presne dosiahol mesiac trvajúcou vojnou, ktorá vyvolala rozhorčenie vo svete, keďže v nej bolo zabitých viac ako 1 100 Libanončanov, a to prevažne civilistov?

Izrael spustil ofenzívu v Libanone 12. júla potom, čo milície Hizballáhu zabili osem vojakov a uniesli ďalších dvoch pri cezhraničnom útoku. Armáda sľúbila, že dostane naspäť unesených vojakov a že zastaví odpaľovanie rakiet na Izrael. Keď však v pondelok ráno zbrane utíchli, dvaja izraelskí vojaci boli ešte stále v zajatí a deň pred prímerím Hizballáh odpálil na severný Izrael viac ako 250 rakiet, čo bolo najviac za jeden deň počas celého konfliktu. Keď v nedeľu dopadali rakety, šéf vojenskej rozviedky pripustil, že šiitské milície neboli porazené. "Hizballáh je oslabený, ale nie je porazený," povedal Amos Jadlin kabinetu, keď diskutoval o prímerí, ktoré sprostredkovala OSN. Takéto vyhlásenia pravdepodobne ešte viac podlomia podporu verejnosti, ktorá na začiatku ofenzívy existovala, ale začala sa strácať s rastúcim počtom obetí a ekonomickými škodami. Celkovo zahynulo 117 vojakov a 41 civilistov, státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy a hospodárstvo prišlo o viac ako miliardu dolárov. Izraelčania na bojovej línii Hizballáhu len málo veria tomu, že pondelkové prímerie bude trvať. "Možno bude niekoľko dní pokoja, ale nočná mora znova príde, pretože Hizballáh nebude rešpektovať nijaké prímerie a bude pokračovať v útokoch, kým nebude úplne zničený," povedal Jakov Perec (45) z mesta Kirjat Šmona pri libanonských hraniciach. "Dnešné ráno, keď začína platiť prímerie, môžeme odrátavať čas do nasledujúcej vojny v Libanone," napísal denník Maariv. "To, že sa uvažuje o možnej novej vojne, svedčí viac ako čokoľvek iné, že vojna, ktorá sa aspoň oficiálne dnes končí, nedosiahla svoje ciele," napísal denník Maariv.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hizballáh tvrdí, že vo vojne zvíťazil
<< predchádzajúci článok
Prezident Bush oddychuje s knihou Alberta Camusa