Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. novembra 2014

Premiér R. Fico približuje rozuzlenie zápletky o predsedovi parlamentu



Meno nominanta na post predsedu Národnej rady SR, ktorý vystrieda odstupujúceho Pavla Pašku (Smer-SD), bude zrejme pre niekoho prekvapením. V dnešnej relácii Slovenského ...



Zdieľať
Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 22. novembra (TASR) - Meno nominanta na post predsedu Národnej rady SR, ktorý vystrieda odstupujúceho Pavla Pašku (Smer-SD), bude zrejme pre niekoho prekvapením. V dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD).


"Buď to bude poslanec, alebo niekto, komu spočíva mandát, teda minister," podotkol. Konkrétny byť nechcel. "Najpodstatnejšie je, že je človek, ktorý súhlasí s kandidatúrou. V pondelok (24. 11.) večer ide jeho meno ako návrh do Predsedníctva Smeru-SD," podotkol Fico.

Na otázku, či si myslí, že Paška by mal ešte čo-to vysvetľovať slovenskej verejnosti, premiér odvetil, že Paška je podpredsedom Smeru-SD, má na starosti politický úsek a má jeho plnú dôveru. "Ja som musel rešpektovať jeho rozhodnutie, je to druhý najvyšší ústavný činiteľ tejto krajiny. My sme v Smere-SD veľmi dobrý tím a nikto nikoho neprekvapuje nejakými rozhodnutiami. Veci išli štandardným spôsobom a ja som v situácii, keď musím v strane čo najrýchlejšie dotiahnuť proces výberu predsedu NR SR," dodal.

Premiér reagoval aj na ďalšie vnútro-politické témy.

V nemocniciach, ktoré sú NO, by mal skončiť vplyv štátu



Správne rady nemocníc, ktoré sú neziskovými organizáciami (NO), by sa mali kreovať po novom. V dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) s tým, že by štát od nominovania svojich ľudí ustúpil a do orgánov by vpustil samosprávy či mimovládne organizácie. Zmeny by mali zamedziť kauzám, ako nákup CT prístroja piešťanskou nemocnicou.

"Boli dané pokyny, ako sa postaviť k vytváraniu orgánov týchto neziskových organizácií. Mal by skončiť vplyv štátu. Možno do toho pustíme samosprávu či mimovládny sektor. Dôjde k likvidácii súčasných správnych rád," deklaroval Fico. Zároveň uistil, že vždy keď vzniknú pochybnosti, ako pri nákupe CT v Piešťanoch, bude konať razantne.

"Asi by bolo trápne, keby som povedal, že nič takéto sa nemôže vyskytnúť. Prvky netransparentnosti sa vždy vyskytujú. Opozícia sa však stavia do morálnej polohy, že môže kritizovať, pritom Ivan Uhliarik (KDH) prenajal CT za 1,7 milióna eur na 21 mesiacov. Žiadam opozíciu, nech neryžujú a nevytĺkajú na tom politický kapitál," apeloval.

Ďalším riešením bude podľa Fica používanie elektronického trhoviska v zdravotníctve. "Tu nemá šancu nikto ponúkať nejaké provízie. Našli sme aj recept na účasť schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Ak ide o verejné zdroje, každý by mal vedieť, kto sa obstarávania zúčastnil a kto ho vyhral," povedal.

Premiér zopakoval, že pri aktuálne predstavenom návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní je otvorený spolupráci aj s opozíciou. "Ak niekto príde s vylepšením, sme pripravení sa dohodnúť. Máme záujem, aby zákon o verejnom obstarávaní získal viac ako 83 hlasov. Je to výzva na spoluprácu," poznamenal.

Robert Fico aj v tejto relácii okomentoval nedávne komunálne voľby ako úspech Smeru-SD a debakel pravice. "Výrazne sme posilnili svoje pozície," tvrdí. Na otázku, či považuje za férové voči voličom, ak sa po voľbách jeho strana prihlási k podpore niektorých nezávislých kandidátov, pričom pred voľbami to známe nebolo, odvetil, že je to bežná prax všade vo svete. "Prečo by to nebolo fér? Je to normálna volebná taktika. Z tých, čo vyhrali ako nezávislí, sme niekoľko sto dali podporu," povedal.

Na margo Žiliny, ktorej vláda pred voľbami odpustila dlh 17,5 milióna eur a Fico to spojil s výrokom o dôležitosti prepojenia na politickú štruktúru, keďže tamojší primátor je zo Smeru-SD, dnes premiér zopakoval, že vláde išlo o rozvoj mesta. "Nikdy nebudem namietať, aby bol poslanec NR SR aj starosta či primátor. Situáciu v Žiline nespôsobil Igor Choma. Rovnako mohla konať aj bývalá vláda, ale ona na Žilinu kašľala," povedal.

Opozícii tiež odkázal, že aj pri pomoci obciam či mestám musí byť istá proporcionalita. "Snáď nedáme polovicu peňazí starostom KDH a polovicu Smeru-SD. Musí byť proporcionalita podľa výsledku volieb," dodal.

Kto je spolumajiteľom Dôvery nevie ani SIS


Ak Slovenská republika pôjde do odkúpenia či vyvlastnenia súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, bude trvať na tom, aby bola odkrytá jej vlastnícka štruktúra. V dnešnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to deklaroval premiér Robert Fico (Smer-SD).

Spolumajiteľmi Dôvery sú finančná skupina Penta a cyperská spoločnosť Prefto. O pozadí druhej menovanej firmy sa nevie takmer nič. "Samozrejme, že chceme vedieť, kto je majiteľom Dôvery. Ak pôjdeme do vyvlastnenia či odkúpenia, musia dať karty na stôl. Musí byť podmienka, aby sa prihlásil majiteľ. Vy si myslíte, že my nechceme vedieť, kto je majiteľom Dôvery?" pýtal sa premiér s tým, že on sám nemá ani predstavu, kto to je a nevie to ani SIS. "Štát ale nebude platiť nejakej schránkovej firme," uistil.

Fico zopakoval, že súkromné zdravotné poisťovne vytvorila vláda Mikuláša Dzurindu. "My sme s tým nikdy nesúhlasili. Kto prišiel s návrhom na zákaz zisku? My sme ho presadili. Opoziční poslanci dali podnet na Ústavný súd a ten rozhodol ako rozhodol. Dobre. Keďže nejde inak zastaviť vyberanie peňazí od ľudí, tak to buď vyvlastníme alebo odkúpime," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V prípade kúpy Dôvery chce Fico poznať meno jej majiteľa
<< predchádzajúci článok
Vajnorské zariadenie pre seniorov poskytuje klientom kvalitné služby