Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. mája 2016

Prezident ocenil zástupcov Slovenského Červeného kríža



Prezident SR Andrej Kiska dnes ocenil v Primaciálnom paláci v Bratislave dobrovoľníkov, dlhoročných pracovníkov a podporovateľov Slovenského Červeného kríža. Urobil tak pri príležitosti Svetového ...



Zdieľať
Bratislava 4. mája (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska dnes ocenil v Primaciálnom paláci v Bratislave dobrovoľníkov, dlhoročných pracovníkov a podporovateľov Slovenského Červeného kríža. Urobil tak pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca, ktorý si celý svet pripomína 8. mája.


"Práve na vás je najkrajšie vidieť, že v drvivej väčšine obyvateľov našej krajiny sa skrýva jedno dobré a veľké srdce. Často, žiaľ, je však schované pod nánosom nedôvery, obáv a potom sú tu takéto úžasné príklady a práca vás, ktorá dokáže, že je tu dobro, že sa nesmieme báť naše srdcia otvoriť a to dobro šíriť," povedal prezident, pričom sa zároveň poďakoval oceneným za ich prácu.



Laureáti pracujú v oblasti vzdelávania, pomáhajú pri prírodných katastrofách, pracujú so seniormi, hendikepovanými ľuďmi, v azylových domoch, darujú krv a v neposlednom rade poskytujú prvú pomoc. "Sú menej známi ako iní návštevníci v týchto dôstojných priestoroch, nie vyhľadávaní kamerami televízií, ale sú to osobnosti tých najvyšších morálnych kvalít," povedal prezident Slovenského Červeného kríža Viliam Dobiáš.

Osobnosti, ktoré prezident ocenil, navrhli tento rok miestne spolky z takmer 10.000 dobrovoľníkov a 60.000 členov za celoživotné nasadenie.

Jedným z ocenených bol aj slovenský lekár a zakladateľ zahraničných humanitárnych misií v krajinách tretieho sveta Vladimír Krčméry. "Prebral som si čestnú medailu Henryho Dunanta za Tropic Team, to znamená to, čo robíme pre migrantov v Slovinsku, Grécku, Maďarsku a Rakúsku. Iracký Step-In je jeho veľmi silnou súčasťou. V rámci projektu Step-In ide o dve nemocnice v Iraku, každá urobí takých 50.000 pacientov mesačne a potom máme dve nemocnice v Grécku. Snažíme sa urobiť život ľuďom v táboroch znesiteľný," uviedol.

Pomocnú ruku podávajú nielen lekári a záchranári. "Rozdávať šatstvo a variť stravu dokáže každý človek, ktorý má dobré srdce a správne svedomie," dodal Krčméry. Ako sám povedal, ľudia sú vďační za každú pomoc, osobne sa nestretol s prejavmi extrémizmu alebo násilia. Do budúcnosti má jediný plán, aby mohli všetky nemocnice pre utečencov zatvoriť.

Medzi ocenenými bola aj Anna Baníková z Kokavy nad Rimavicou, ktorá pracuje v Červenom kríži od útleho detstva. "Mali sme výbornú učiteľku, istú Želmíru Pántičkovú, ktorá bola zapálená, a to vštepila aj svojim žiačkam. Mala som trinásť rokov," povedala. Na starosti mala rôzne aktivity – robila osvetu či prednášky s lekármi. V súčasnosti svoje skúsenosti odovzdáva mladším.

Ocenený za záchranu života bol i 18-ročný študent strojárstva z Dlhej nad Cirochou Adam Kniž, ktorý vo voľnom čase robí u hasičov dobrovoľníka. "Veľmi si to už nepamätám, išiel som cez pražské metro a predo mnou odpadol muž. Hneď som pohotovo k nemu skočil a dal som mu prvú pomoc," spomína dnes už s úsmevom. Kurzy prvej pomoci absolvoval len v rámci vodičského kurzu. Muž vďaka študentovi žije.

Slovenský Červený kríž propaguje bezpríspevkové darcovstvo krvi, vyučuje prvú pomoc, venuje sa sociálnej činnosti, dobrovoľníctvu či humanitárnej pomoci. Združuje desaťtisíce členov.

Červený kríž a Červený polmesiac pomáha v 190 krajinách sveta. Má 17 miliónov dobrovoľníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mercedes-Benz postaví nový závod v Poľsku
<< predchádzajúci článok
ČR: V4 odmietla návrh Európskej komisie na prerozdelenie migrantov