Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2016

PREZIDENT: Odchod každej sestry do zahraničia je pre Slovensko stratou



Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) prijal zástupcov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek 9. februára 2016 v Bratislave. Na snímke druhá sprava prezidentka SK SaPA Iveta ...



Zdieľať
Prezident SR Andrej Kiska (vľavo) prijal zástupcov Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek 9. februára 2016 v Bratislave. Na snímke druhá sprava prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová a druhá zľava predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 9. februára (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska by mal autoritou svojho úradu prispieť k riešeniu súčasnej situácie v zdravotníctve. Požiadali ho o to sesterská komora a odbory na dnešnom stretnutí v Prezidentskom paláci. Veria, že ako mediátor medzi sestrami a vládou bude úspešný. Kiska dnes priebeh protestu sestier ani situáciu v nemocniciach nekomentoval. Upozornil však, že každý odchod kvalitnej sestry do zahraničia je pre Slovensko stratou.


Šéfke sesterských odborov Monike Kaveckej sa nepáči, že nemocnice nechcú prijať späť všetky sestry, ktoré dali výpoveď. Tie sa na pondelkových rokovaniach (8.2.) vo fakultných nemocniciach v Prešove a Žiline dozvedeli, že zariadenia ich nepotrebujú všetky, keďže časť už nahradili novou pracovnou silou. Rovnaký odkaz prišiel aj z trnavskej nemocnice. Kavecká si netrúfa tvrdiť, že by sa týmto spôsobom chceli zbaviť neželaných ľudí.

"Nemienim dnes komentovať priebeh ani spôsob tohto protestu," povedal prezident Kiska. Nemyslí si, že by to v tejto situácii k čomukoľvek pomohlo. Dať výpoveď v práci s rizikom straty zamestnania a príjmu pre rodiny je podľa neho "mimoriadna forma protestu". Myslí si však, že ak systém príde čo i len o jednu kvalitnú sestru, bude to strata.

Slovenské zdravotníctvo musí byť podľa hlavy štátu najvyššou prioritou pre budúcu vládu a parlament. "Zmena zdravotníctva bez podpory najvyšších politických predstaviteľov nepôjde," zdôraznil. V tejto veci bude Kiska robiť všetko, čo mu dovolí funkcia. "Pán prezident nás ubezpečil, že sa bude snažiť upokojiť situáciu," povedala po stretnutí s prezidentom Kavecká. Sestrám podľa jej slov vyjadril pochopenie.

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) v piatok (5.2.) požiadal sestry vo výpovedi, aby sa vrátili naspäť k pacientom. Ľudsky by to privítal. "Ak prídu naspäť, aj tie dni, ktoré nie sú v zamestnaní, by im boli preplatené. Jednoducho, ako keby sa nič nestalo. Budú pokračovať ďalej v práci," uviedol. Kavecká si myslí, že vedenia nemocníc jeho slová neakceptujú, keď si riaditelia nemocníc "plánujú vyberať hrozienka z koláča".

Šéfka odborov opäť poukázala na to, že mnohé z novoprijatých sestier neboli v systéme dlhé roky, a tak musia prejsť obnovením vedomostí. Skoro tri mesiace by teda nemali pracovať samostatne. "Proti novoprijatým sestrám nemáme nič, nechceme, aby boli vyhodené," informovala. Myslí si, že v nemocniciach by mali ostať. "Ak by riaditelia prijali ešte všetky sestry vo výpovedi, konečne by sa naplnili personálne normatívy," dodala.

Kavecká nevedela novinárom povedať, za akých podmienok sa do žilinskej nemocnice vráti asi 40 sestier, z ktorých už 33 dnes podpísalo zmluvy s vedením. S nemocnicou sa ešte nedohodlo 130 ľudí. V Prešove odišlo z nemocnice okolo 300 sestier, v Trnave takmer 60.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SaS má podľa INESS najlepší program, vie ho aj realizovať
<< predchádzajúci článok
Na spracovanie projektov pozemkových úprav pôjde 37,609 milióna eur