Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2016

PREZIDENT: Slovensko si musí vážiť svojich hrdinov



Na archívnej snímke Imrich Gablech



Zdieľať
Na archívnej snímke Imrich Gablech Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava/Havlíčkov Brod 3. mája (TASR) - Slovensko si musí vážiť svojich hrdinov a možno viac ako kedykoľvek v minulosti si musíme pripomínať protifašistických bojovníkov, ktorí bojovali za našu slobodu. Povedal to dnes prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa v nemocnici v českom Havlíčkovom Brode stretol s československým vojnovým pilotom Imrichom Gablechom. Ide o jedného z dvoch posledných žijúcich Slovákov, ktorí bojovali v britskom kráľovskom letectve.


"Som rád, že som mal možnosť osobne spoznať pána Gablecha a poďakovať sa mu za všetko, čo pre nás urobil," uviedol Kiska. Stretnutie sa uskutočnilo pred blížiacim sa Dňom víťazstva nad fašizmom.

Gablech, ktorého pri príležitosti 100. narodenín povýšili v Českej republike na generála, pôsobil ako riadiaci veliteľ letovej prevádzky 311. bombardovacej perute RAF. Má vysoké vyznamenania zo štyroch štátov: Veľkej Británie, Českej republiky, Poľska a Slovenska, pričom slovenské mu bolo udelené ako posledné, keď si v roku 2014 prevzal rad Bieleho dvojkríža II. triedy.

Imrich Gablech sa prihlásil do československého letectva v roku 1936. Po vyhlásení Slovenského štátu a okupácii Čiech a Moravy odletel spolu s ďalšími siedmimi letcami do Poľska, kde sa znovu stali bojovými pilotmi. Gablech je posledným žijúcim Slovákom, ktorý v roku 1939 bojoval na strane Poľska proti nacistickému Nemecku a Slovenskému štátu.

Po napadnutí Poľska Sovietskym zväzom bol vypočúvaný a odsúdený NKVD, poslaný do gulagu na Sibír, kde organizoval vzburu. Gulag mu natrvalo poškodil zdravie, viackrát na krátky čas oslepol. Keď Nemecko napadlo Sovietsky zväz, viacerí vojnoví piloti sa dostali do Británie, Gablech však vzhľadom na nalomené zdravie nemohol lietať a stal sa dôležitým leteckým dispečerom. Po návrate ho komunisti šikanovali, vyhodili ho z letectva aj z ďalších prác a bytov. V roku 2005 mu vyšla kniha Hallo, airfield-control, go ahead! (Spomienky vojnového pilota).

TASR informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Snine uvažujú o výstavbe ľadovej plochy v areáli futbalového štadión
<< predchádzajúci článok
KAŽIMÍR: Čísla z jarnej prognózy EK sú pre Slovensko veľmi pozitívne