Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. decembra 2017

Prezidenti Porošenko a Duda sa poklonili pamiatke poľských obetí NKVD



Poľský prezident Andrzej Duda, vľavo a ukrajinský prezident Petro Porošenko si uctili obete niekdajšej sovietskej tajnej služby NKVD. Ukrajina, 13.12.2017.



Zdieľať
Poľský prezident Andrzej Duda, vľavo a ukrajinský prezident Petro Porošenko si uctili obete niekdajšej sovietskej tajnej služby NKVD. Ukrajina, 13.12.2017. Foto: TASR
Charkov 13. decembra (TASR) - Prezidenti Ukrajina a Poľska, Petro Porošenko a Andrzej Duda, si v stredu v Charkove spoločne pripomenuli poľské obete niekdajšej sovietskej tajnej služby NKVD, ktoré sú pochované v tomto meste. Informovali o tom tlačové agentúry UNIAN, PAP a MTI, ako aj spravodajská televízna stanica TVN24.


Na Cintoríne obetí totalitarizmu vo východoukrajinskom Charkove našlo miesto posledného odpočinku celkove 4302 Poliakov, ktorých väčšinu zavraždili na začiatku druhej svetovej vojny v utečeneckom tábore NKVD v Starobiľsku.

Hlavy oboch štátov chcú v priebehu stredajšieho stretnutia prediskutovať aj problematiku odkrývania poľských hrobov na Ukrajine. Kyjev pozastavil tieto aktivity v apríli 2017 v reakcii na demontáž pamätníka Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) na cintoríne v Hruszowiciach na juhovýchode Poľska so zdôvodnením, že ho postavili v roku 1994 nezákonne.

Poľsko by rado odkrylo hroby viac ako 100.000 poľských obetí masakry vo Volyni, ktorá sa spája s aktivitami príslušníkov UPA z leta 1943. Podľa Varšavy možno tieto aktivity označiť za etnické čistky, zatiaľ čo podľa ukrajinských nacionalistov išlo o symetrické dôsledky bilaterálneho konfliktu.

Šéf kabinetu poľského prezidenta Krzysztof Szczerski pre PAP avizoval, že rokovania budú náročné a tvrdé.

Na tlačovej konferencii po stretnutí v Charkove však ukrajinský prezident Petro Porošenko zdôraznil, že história nesmie ovplyvňovať strategický charakter dvojstranných vzťahov oboch krajín v súčasnosti.

Poľský hosť zasa podčiarkol, že sa treba za každú cenu usilovať o objasnenie pravdy a o to, aby nepravdy a ohováranie nepoznačili vzájomné vzťahy. Súčasne apeloval na Kyjev, aby obnovil možnosť exhumácií a aby ďalšie kroky podnikali obe strany opierajúc sa výlučne o vedecké závery odborníkov.

Obaja štátnici sa dohodli v stredu na povýšení členov spoločnej komisie pre objasnenie historických tém na úroveň vicepremiérov.

Medzi oboma krajinami sa kontakty na vysokej úrovni v ostatných mesiacoch zintenzívnili, avšak neutíchlo napätie spočívajúce hlavne v odlišnom posudzovaní niektorých udalostí novodobých dejín z 20. storočia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jedného z troch obžalovaných z terorizmu v Düsseldorfe oslobodili
<< predchádzajúci článok
MACEJKOVÁ: Znevažujúce vyjadrenia prezidenta o ÚS sú neprijateľné