Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. septembra 2005

Príbeh o obyčajnej žene s neobyčajným srdcom



Britská kinematografia má silnú tradíciu v produkcii sociálne zameraných filmov. Takmer všetkými svojimi dielami sa tejto tradície pridržiava i Mike Leigh, režisér filmu Dve tváre Very Drake.



Zdieľať
Jeho hrdinkou je obyčajná, ničím nevynikajúca britská žena s menom Vera Drake. Jej najvýraznejšou charakterovou črtou je, že chce vždy a za každých okolností pomáhať. Stará sa nielen o celú svoju nie práve bohatú, avšak šťastnú a spokojnú rodinu, ale aj o chorú matku, a pritom stíha obehnúť i niekoľko susedov, pozýva osamelých starých mládencov na večeru, dvakrát do týždňa upratuje bohatým a ak zvýši voľná chvíľa, pracuje v továrni na žiarovky. Vera však pomáha i úplne cudzím ľuďom - mladým dievčatám, ktoré nechtiac otehotneli. Vo svojej naivite sa však nechá využívať priateľkou. Tá jej dohadzuje „pacientky“ a inkasuje za ne peniaze. Vera slepo verí, že hoci porušuje zákon, robí to pre dobro iných. Všetko ide hladko až do chvíle, kým jedno z dievčat po zákroku takmer nezomrie.
Dej filmu Dve tváre Very Drake sa odohráva v Londýne päťdesiatych rokov. Je jasný a plynulý, nikam neodbočuje, neobsahuje paralelné deje ani retrospektívy, stavia len na pôsobivom príbehu. Pôsobivosť sa však vytráca v poslednej tretine filmu. Po Verinom zatknutí už dej prešľapuje na mieste a k diváckemu pocitu naťahovania času hojne prispievajú dlhé zábery plačúcej, roztrasenej hlavnej hrdinky.
Tieto drobné výhrady zjavne neprekážali festivalovým porotám a nominačným komisiám, pretože Dve tváre Very Drake získali niekoľko významných cien, vrátane Zlatého leva na MFF v Benátkach a po troch nomináciách na Zlatý glóbus aj Oscara. Na Slovensku uvádzajú film v rámci Projektu 100.
 
Katarína Lednická

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rebel bez sily
<< predchádzajúci článok
Túži po ďalšom dieťati s Madonnou