Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

15. septembra 2014

Prichádzajú posledné roky fenoménu iPhone?Priaznivci Apple sa z nových iPhonov tešia, odporcovia však takisto. Konečne sa splnil ich sen a Apple predstavilo produkty, ktoré až tak veľmi nezaujali.Zdieľať
Prichádzajú posledné roky fenoménu iPhone? Pred pár dňami kalifornská spoločnosť Apple predstavila dlho očakávaný smartfón iPhone 6, ktorý sa dočkal väčšieho displeja a mierne inovovaného dizajnu. Okrem toho si spoločnosť vyslúžila na tlačovej konferencii ovácie aj pri uvedení ešte väčšieho mobilného telefónu s názvom iPhone 6 Plus a prvých vlastných hodiniek s jednoduchým menom Watch.


 

Dva nové telefóny iPhone


Nové smartfóny iPhone sa pýšia prémiovým charakterom vyhotovenia krytov, výbornými displejmi a výkonom, ktorý dokáže spoľahlivo poháňať celkom nový operačný systém iOS 8. Menší iPhone má displej s uhlopriečkou 4,7 palca a s rozlíšením 750×1334 pixelov, väčší model s prívlastkom Plus pracuje s rozlíšením Full HD na ploche s uhlopriečkou 5,5 palcov.

Zrejme najvýznamnejšou inováciou nových Apple smartfónov je, okrem spomenutých displejov, prítomnosť bezdotykového prenosu dát NFC, ktorý je spolu so snímačom odtlačkov prstov TouchID základom pre službu mobilných platieb Apple Pay.

Ďalšia inovácia, ktorú si však budú môcť užiť jedine majitelia väčšieho drahšieho modelu, je optická stabilizácia obrazu hlavnej 8-megapixelovej kamery. Podľa záberov od Apple to vyzerá, že ide o skutočnú malú revolúciu vo svete mobilného videozáznamu, ktorý teraz nadobúda priam profesionálny charakter. Uvidíme, aká bude reálna skúsenosť používateľov s touto (pre Apple novou) technológiou.

Apple Watch 
 

Inteligentné hodinky s vlastným systémom


Hodinky Watch sú takisto vhodným doplnením portfólia spoločnosti, vyslúžila si však aj množstvo kritiky. Prvé hodinky od Apple sú dizajnovo príťažlivé, majú vlastný uzavretý operačný systém a funkciu zdieľania srdcového tepu s priateľmi, ktorí vlastnia rovnaké hodinky. Príde vám to ako nevydarený vtip? Na čo by ste už len mali chcieť zdieľať informácie o vašom srdcovom tepe s ostatnými ľuďmi?!

Hodinky Watch disponujú aj veľmi kvalitným dotykovým displejom, špeciálne navrhnutým používateľským rozhraním a kvalitnými materiálmi krytov a remeňov. V ponuke ich bude celkovo päť, plus niekoľko farieb krytov. Ochranné sklo displeja je vyrobené z jediného kusu zafíru, ktorý je hneď po diamante najpriehľadnejším materiálom na svete, tvrdí Apple.

Predstavené hodinky majú už dnes veľkých konkurentov, predovšetkým z dielne Samsungu a Sony. Ich inteligentné hodinky majú rôzne variácie, dizajny, majú zakrivené displeje a dokonca sa dajú používať aj celkom samostatne, teda bez mobilného telefónu. Veľa ešte môže zmeniť aj pripravovaný produkt od Motoroly, ktorá, ako sa zdá, ponúkne najlepšie inteligentné hodinky na svete so skutočným okrúhlym displejom so špičkovou kvalitou zobrazenia.

 

Na poli smart-hodiniek zatiaľ víťazí Južná Kórea


Všetky vyššie uvedené nové vlastnosti telefónov a hodiniek sú nepochybne pozitívnou správou pre všetkých priaznivcov spoločnosti Apple a mobilných telefónov iPhone. Avšak, rovnako nadšení sú aj ľudia, ktorí sa v internetových diskusiách netaja svojím odporom k tejto spoločnosti. Pravdou totiž je, že aj odborné médiá nie sú z noviniek z dielne Apple celkom nadšené, pretože je to asi po prvýkrát, čo tento technologický gigant nepriniesol nič prevratné alebo zásadné. Väčšie displeje sú síce fajn a nepochybne tým Apple osloví ľudí, ktorým sa pozdávajú väčšie uhlopriečky, avšak tento trh je už dávno obsadený Samsungom, Sony, HTC a LG.

Takisto služba NFC a Full HD rozlíšenie displeja sú technologické parametre, ktorými oveľa lacnejšie zariadenia so systémom Android prišli už pred dvomi rokmi. Takže v tomto smere je Apple skutočne dva roky pozadu.

 

Apple neumiera, len nenaplnilo očakávania


Na internete sa začína hovoriť o posledných rokoch fenoménu iPhone. V tejto chvíli je ťažké posúdiť, či sa skutočne verejná mienka posunie k názoru, že Apple pomaly stráca dych a nestíha držať krok s konkurenciou. Určite je však na mieste zhodnotiť, že posledná veľká konferencia nepriniesla nič také, čo by technologicky zdatných ľudí skutočne oslovilo alebo dokonca šokovalo.

Dôvodom tejto negatívnej kritiky však nemusí byť samotný fakt, že Apple neprinieslo niečo skutočne revolučné, ale iba inovácie a prirodzenú evolúciu. Problémom môže byť aj to, že okolo nového iPhone 6 bol takmer rok veľký rozruch a možno sa verejnosť naučila mať na Apple priveľké nároky. A teda nie je podstatné to, ako zásadne svoje produktu inovoval, nekoná sa totiž senzácia a to hrá momentálne do kariet všetkým ľuďom, ktorí sa netaja odporom k americkej značke.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Americký trapas! Herečku Daniele zatkli za to, že sa bozkávala!
<< predchádzajúci článok
Učenie vám ide len ťažko? Poznáme možný dôvod

Prichádzajú posledné roky fenoménu iPhone? - diskusné fórum čitateľov