Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. marca 2016

Priemerná výška dlhu v dedičskom konaní je 1300 eur



Priemerná výška dlhu v dedičskom konaní podľa interných štatistík spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika je 1300 eur.



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 7. marca (TASR) - Priemerná výška dlhu v dedičskom konaní podľa interných štatistík spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika je 1300 eur.


Ľudia si často požičiavajú finančné prostriedky bez toho, aby reálne zhodnotili svoju skutočnú finančnú situáciu a schopnosť dlhy splatiť. Neberú do úvahy, aký môžu mať pôžičky vplyv na nich a najmä na ich príbuzných. Potomkovia sa tak môžu vďaka neplánovaným pôžičkám svojich rodičov dostať do zložitých finančných problémov.

Podľa právnej úpravy majú dedičia dve možnosti ako sa v dedičskom konaní zachovať. Môžu ho buď prijať ako celok, vrátane majetku i dlhov, alebo majú možnosť dlhy nezdediť s tým, že celé dedičstvo odmietnu. V prípade prijatia dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa do výšky nadobudnutého dedičstva. Osobitný režim platí pre dediča, ktorý sa sám nachádza v konkurznom konaní. Právna úprava ho obmedzuje a nedovoľuje mu odmietnuť dedičstvo vtedy, keď aktíva prevyšujú pasíva.

Podľa Jiřího Šmída, právneho zástupcu spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, je možné sa pomerne často stretnúť s prípadmi, kedy pozostalý hradí dlhy za zosnulých. Rodina sa snaží zachovať dobré meno a dlh za zosnulého spláca, hoci zákon dáva možnosť odmietnuť dedičstvo. Ľudia sa tak snažia očistiť svoje meno aj meno zosnulého a nedopustia, aby dlhy vrhali zlé svetlo na rodinu.

Vyskytujú sa tiež prípady, keď zadlžená osoba v dedičskom konaní nadobudne majetok, ktorý neskôr speňaží a využije na úhradu svojich dlhov. Dedičstvo sa v tomto prípade stáva lukratívnou možnosťou, ako dlh alebo jeho časť splatiť.

Nie vždy je však možné sa dlhom vyhnúť. Prieskumy spoločnosti ukazujú, že ľudia sa najčastejšie dostávajú do finančných problémov vďaka nezamestnanosti či strate zamestnania (61 %), neuváženým výdavkom a investíciám (34 %), hazardu, drogám a alkoholu (26 %), rozhadzovačnosti (22 %), či pre nedostatočné finančné vzdelanie (21 %). Zo zložitej finančnej situácie sa snaží nájsť východisko najčastejšie hľadaním novej práce 67 % opýtaných, znížením domácich výdavkov (44 %), pôžičkou od príbuzných či priateľov (21 %) a presťahovaním sa do lacnejšieho bytu (13 %).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéf KOZ: Strany by mali urobiť všetko pre vytvorenie stabilnej vlády
<< predchádzajúci článok
Zelený zákal útočí na oči bez príznakov, môže končiť slepotou