Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. apríla 2006

Prijatie eura by malo podporiť aj rast životnej úrovne



Hlavným prínosom zavedenia eura pre obyvateľov Slovenska by malo byť zrýchlenie hospodárskeho rastu, ktoré sa následne prejaví rastom životnej úrovne, zamestnanosti, miezd, spotreby a úspor. Vyplýva ...



Zdieľať

BRATISLAVA 9. apríla (WN/SITA) - Hlavným prínosom zavedenia eura pre obyvateľov Slovenska by malo byť zrýchlenie hospodárskeho rastu, ktoré sa následne prejaví rastom životnej úrovne, zamestnanosti, miezd, spotreby a úspor. Vyplýva to zo štúdie Odboru výskumu Národnej banky Slovenska pod názvom Vplyv zavedenia eura na slovenské hospodárstvo, ktorá však nie je oficiálnym stanoviskom centrálnej banky. Po zavedení eura by podľa odhadov autorov štúdie mohol zahraničný obchod vzrásť o 60 %, čo by malo následne vzhľadom na vysokú mieru otvorenosti slovenskej ekonomiky prispieť k rastu hrubého domáceho produktu (HDP). "Tento dodatočný rast vďaka zavedeniu eura odhadujeme na úrovni 7 až 20 % v strednodobom horizonte. Každoročne by mala spoločná mena dodatočne zvýšiť výkonnosť domácej ekonomiky približne o 0,7 % HDP," uvádza sa v štúdii.

Zvýšenie dynamiky rastu ekonomiky by sa u obyvateľstva malo prejaviť viacerými spôsobmi. Jedným z hlavných predpokladaných efektov je pritom rast zamestnanosti a rast miezd. S prílevom zahraničného kapitálu a know-how, ako aj so štandardizáciou ekonomického prostredia v SR sa predpokladá postupné približovanie tvorby miezd k stavu v rozvinutých ekonomikách, kde tvorba miezd odráža približne 50 až 60 % rastu produktivity práce.

Vplyv zavedenia eura na príjmy nezamestnaných a sociálne slabé skupiny obyvateľstva bude podľa autorov štúdie vzhľadom na súčasný spôsob určovania výšky sociálnych dávok a podpôr neutrálny. Pozitívny vplyv na túto skupinu obyvateľov by nastal vzhľadom na dodatočný rast nominálnych miezd v prípade, že by sa prijal model ich valorizácie na základe vývoja nominálnych miezd a inflácie. Zavedenia eura by malo mať pozitívny vplyv aj na rast dôchodkov, i keď už nie tak výrazný, ako v prípade pracujúcich. Podľa súčasného modelu valorizácie, kde sa rovnakým dielom zohľadňuje rast nominálnych miezd a rast inflácie, by tak vďaka očakávanému dodatočnému rastu nominálnych miezd zavedenie eura k rastu dôchodkov pridalo 0,3 až 0,4 percentuálneho bodu ročne.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jiří Paroubek pred voľbami podporil Smer - SD
<< predchádzajúci článok
SNS má podľa Belousovovej potenciál získať vo voľbách 14 %