Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. marca 2017

Problém s nedostatkom IT špecialistov v Nemecku sa priostrujeProblém s nedostatkom odborníkov v oblasti informačných technológií sa v Nemecku priostril. "Vlani sa každý piaty opýtaný sťažoval na to, že IT odborníci sú pre veľké podniky ...Zdieľať
Počítače Foto: TASR
Hannover 20. marca (TASR) - Problém s nedostatkom odborníkov v oblasti informačných technológií sa v Nemecku priostril. "Vlani sa každý piaty opýtaný sťažoval na to, že IT odborníci sú pre veľké podniky ťažko alebo veľmi ťažko dostupní. Teraz to tak vidí už každý tretí," povedal predstaviteľ Združenia nemeckých inžinierov (VDI) Dieter Westerkamp počas technologického veľtrhu CeBIT. Nová štúdia na tému digitalizácie zistila, že kým doteraz mali tento problém najmä malé a stredné podniky, najnovšie s ním zápasia aj veľké spoločnosti.


VDI podľa vlastných výpočtov uvádza, že vlani bolo pre informatikov k dispozícii celkovo 28.000 voľných pracovných miest, čo je medziročne o 23 % viac. "To znamená, že na každého nezamestnaného informatika pripadá 3,5 voľného miesta," tvrdí Westerkamp. Mnohí odborníci počítajú so zhoršením situácie. To prináša riziko zintenzívnenia trendu, keď sa IT služby presúvajú do zahraničia, alebo sa firmy týchto činností úplne zbavujú.

Najväčšou výzvou pre firmy už nie je technologické zvládanie procesov, ale vývoj a implementácia vhodných nových podnikateľských modelov. Z medzinárodného hľadiska tu Nemecko výrazne zaostáva. "Musíme začať v oveľa väčšej miere rozmýšľať v medziach digitálnych podnikateľských modelov," hovorí Westerkamp.

Tohtoročný päťdňový CeBIT sa zameria najmä na prezentáciu konkrétnych spôsobov použitia nových technológií, napríklad robotov, umelej inteligencie a dronov. Na veľtrhu sa zúčastňuje vyše 3000 vystavovateľov zo 70 krajín a organizátori očakávajú zhruba 200.000 návštevníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EK vedela o dátume aktivácie brexitu vopred,je pripravená na rokovanie
<< predchádzajúci článok
Malajzia pátra po ďalších podozrivých z vraždy Kim Čong-nama

Problém s nedostatkom IT špecialistov v Nemecku sa priostruje - diskusné fórum čitateľov