Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. februára 2006

Proces s Chodorkovským bol vraj politický a nespravodlivý



Na nespravodlivý charakter a politický podtext procesu so zakladateľom ropného gigantu Jukos Michailom Chodorkovským poukázal vo štvrtkovej diskusii v Bratislavskom inštitúte humanity člen tímu ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. februára (WN/SITA) - Na nespravodlivý charakter a politický podtext procesu so zakladateľom ropného gigantu Jukos Michailom Chodorkovským poukázal vo štvrtkovej diskusii v Bratislavskom inštitúte humanity člen tímu Chodorkovského obhajcov, kanadský právnik Robert Amsterdam. Oponentom v diskusii mu bol advokát Ján Čarnogurský, ktorý bol za prednovembrového režimu disidentom a po páde komunizmu založil Kresťanskodemokratické hnutie.

Robert Amsterdam musel v septembri minulého roka opustiť Rusko. Potom, čo súd odmietol odvolanie Chodorkovského proti pôvodnému rozsudku a iba mu znížil trest z 9 na 8 rokov väzenia, ruské úrady Amsterdamovi odobrali víza. Počas štvrtkovej diskusie v Bratislave uviedol, že išlo o proces, pri ktorom boli svedkovia zastrašovaní, Chodorkovského právnici nedostali primeraný čas na prípravu a na ruských advokátov sa vykonával nátlak. Ján Čarnogurský pripustil, že súd mal politickú dimenziu, lebo dodal, že išlo o proces s najbohatším mužom v krajine a v takom prípade aj v iných krajinách má súd politický rozmer. Upozornil však, že Chodorkovskij bol obvinený z nedodržania privatizačnej zmluvy, pokiaľ išlo o investície, ku ktorým sa zaviazal. Poznamenal tiež, že dane platil formou dlhopisov. Podľa Amsterdama je používanie dlhopisov bežné a vláda nijaké peniaze nestratila. Do sprivatizovaných podnikov Chodorkovskij podľa jeho slov nakoniec investoval viac, ako sľúbil. V súvislosti s otázkou spravodlivosti procesu Čarnogurský pripomenul, že Chodorkovskij mal približne desať advokátov a verejnosť svoj postoj prejavovala aj tým, že časť občanov demonštrovala na podporu Chodorkovského a časť proti nemu. Podľa jeho názoru je terajšie Rusko demokratickejšie, ako bolo za Jeľcina. Robert Amsterdam naopak vyjadril názor, že Rusko sa mení na štát jednej strany, v krajine sa ruší princíp federalizmu, obmedzujú sa mimovládne organizácie a zastrašuje sa opozícia.

Chodorkovskij si svoj trest odpykáva Čitskej oblasti na Sibíri. Ako však vo štvrtok informovala tlačová agentúra AP, moskovský súd požiadal ruskú väzenskú správu o vysvetlenie, prečo je vo väzení šesť časových pásiem od svojho domova. Podľa ruského práva si odsúdení majú odpykávať tresty v meste alebo regióne, v ktorom žijú. Ak sú väznice preplnené, trest si odpykávajú v susednom regióne. Chodorkovského advokát Jurij Schmidt má dokumenty, podľa ktorých je vo väzniciach medzi Moskvou a Krasnokamenskom, kde väznia jeho klienta, "množstvo voľných kapacít." Zatknutie Chodorkovského v roku 2003, jeho vlaňajšie odsúdenie a väznenie na Sibíri mnohí pozorovatelia považujú za trest zo strany Putinovej administratívy za to, že pred voľbami v roku 2003 podporoval opozičné strany.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Novým kosovským prezidentom sa stal Fatmir Sejdiu
<< predchádzajúci článok
4 ázijské krajiny pomohli zmariť útok al-Kájdy na Kaliforniu

Proces s Chodorkovským bol vraj politický a nespravodlivý - diskusné fórum čitateľov

je to mozne?10.2. 10:03:55
V zapadnych mediach ich volaju: RATS10.2. 10:38:25
vyvoleny11.2. 12:44:12
kritika15.5. 18:20:55