Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. októbra 2006

Prvých sto dní vlády bez výrazných zmien pre ekológiu



Prvých symbolických sto dní funkčného obdobia vlády premiéra Roberta Fica neprinieslo žiadne výrazné zmeny v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, uvádza sa v stanovisku organizácie ...



Zdieľať

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Prvých symbolických sto dní funkčného obdobia vlády premiéra Roberta Fica neprinieslo žiadne výrazné zmeny v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia, uvádza sa v stanovisku organizácie Greenpeace. Z deklarovanej snahy vlády budovať na Slovensku sociálne a ekologicky orientované trhové hospodárstvo sa zatiaľ v ekologickej oblasti neurobilo takmer nič, tvrdí Greenpeace.

V energetickej oblasti Greenpeace kritizuje vládny zámer podporiť výstavbu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Podľa názoru environmentalistov by vláda mala byť iniciatívnejšia a konkrétnejšia pri presadzovaní podmienok na využívanie domácich energetických zdrojov, alternatívnych a obnoviteľných zdrojov energií a v oblasti úspory energií. Ochranári v tejto súvislosti kriticky hodnotili jednostranné verejné vystúpenia niektorých pracovníkov ministerstva životného prostredia (MŽP) k rozvoju obnoviteľných zdrojov v SR. Podľa Greenpeace by sa k tejto téme mala rozprúdiť široká verejná diskusia.

Greenpeace podal na rezort pôdohospodárstva súdnu žalobu na Najvyššom súde SR za to, že verejnosti nesprístupnil informácie o pestovateľoch geneticky upravených plodín (GMO) u nás. Pri pestovaní GMO dochádza ku kontaminácii polí a zvyšuje sa riziko poškodenia úrody získanej konvenčným a ekologicky šetrným spôsobom. Podľa Greenpeace je zarážajúce, že nové vedenie rezortu pôdohospodárstva uprednostnilo v tejto súvislosti záujmy nadnárodnej firmy pred záujmami slovenských poľnohospodárov.

Jedna z mála oblastí, v ktorej sa Greenpeace vyjadruje pozitívne o doterajšom pôsobení Ficovej vlády, je jej postoj k riešeniu takzvaných starých environmentálnych záťaží. Greenepeace však aj tu upozorňuje na pretrvávajúce nedostatky, predovšetkým na chýbajúci mechanizmus financovania tejto činnosti i skutočnosť, že v platnej legislatíve chýba záväzok likvidovať staré záťaže environmentálne najvhodnejším spôsobom.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Briti sledovali pôrod v priamom prenose
<< predchádzajúci článok
Taliansku špecialitu Mozzarellu "vylepšili" zakázanými hormónmi