Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. júla 2006

Pupočníková krv ako alternatíva k embryonálnym kmeňovým bunkámK diskusii na tému financovania výskumu kmeňových buniek, vyvolanej vetom Amerického prezidenta Georga Busha k zákonu o financovaní výskumu embryonálnych kmeňových buniek a rozhodnutím ministrov ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. júla (WN/PR) - K diskusii na tému financovania výskumu kmeňových buniek, vyvolanej vetom Amerického prezidenta Georga Busha k zákonu o financovaní výskumu embryonálnych kmeňových buniek a rozhodnutím ministrov členských krajín Európskej únie o pokračovaní financovania výskumu ľudských kmeňových buniek, ktorá momentálne rezonuje vo verejnosti, vydáva Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek (Eurocord- Slovakia) nasledovné stanovisko: kmeňové bunky získané z pupočníkovej krvi sú alternatívou ku kmeňovým bunkám z embryí, s obrovským liečebným potenciálom do budúcnosti.

„Kmeňové bunky z pupočníkovej krvi predstavujú eticky bezproblémový zdroj kmeňových buniek ako na výskum, tak aj na liečebné účely. Experimentálne klinické štúdie stále viac potvrdzujú, že na výskum liečby a aj samotnú liečbu závažných ochorení pravdepodobne nebude potrebné používať kmeňové bunky z embryí, ale budú stačiť ich prirodzené zdroje v organizme, akým je aj pupočníková krv. Táto obsahuje aj bunky s embryonálnymi znakmi, ktoré sú schopné vytvoriť akýkoľvek typ tkaniva organizmu. Potvrdzujú to najnovšie publikované výsledky experimentálnych prác. Eurocord-Slovakia, ako verejný register pupočníkovej krvi na Slovensku a výskumné zdravotnícke zariadenie sa v spolupráci s Virologickým ústavom Slovenskej akadémie vied, Lekárskou fakultou Univerzity Komenského a ďalšími pracoviskami podieľa na výskume využitia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu.“ K aktuálnej téme o financovaní výskumu embryonálnych kmeňových buniek v Európskej únii sa vyjadril RNDr. Miroslav Kubeš, CSc., vedecký pracovník Eurocord-Slovakia a Virologického ústavu SAV.

Financovanie výskumu kmeňových buniek by malo zahŕňať výskum zo všetkých dostupných a známych zdrojov. Tými sú v súčasnosti napr. kmeňové bunky z kostnej drene, periférnej krvi a aj z pupočníkovej krvi. Všetky tieto menované zdroje sú z etického pohľadu akceptovateľné a nie sú sporné. Práve naopak, krvotvorné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi sú vlastne biologický odpad získavaný bezbolestne a bez akéhokoľvek ohrozenia matky alebo dieťaťa pri pôrode, a to po pôrode dieťaťa odberom z placenty a pupočnej šnúry.

Preto apelujeme na podporu výskumu práve z eticky čistého zdroja, akým je aj pupočníková krv.

Za Eurocord – Slovakia, o. z. Ing. Katarína Husárová Voleková, marketingová riaditeľka

Kontakty: t: 0905977468, 02 54791064, fax: 02 5479106, mobil: 0905977468, www.eurocord.sk, e-mail: volekova@eurocord.sk

Eurocord- Slovakia


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prehliadke Mosta slávy v T. Tepliciach prekážajú autá
<< predchádzajúci článok
Honda v prvom finančnom kvartáli s tržbami 2,6 bil. JPY