Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. apríla 2014

Putin varuje pred dôsledkami nasadenia armády v Slovjansku



Ruský prezident Vladimir Putin



Zdieľať
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR/AP
Moskva/Petrohrad 24. apríla (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že "ak súčasný režim v Kyjeve skutočne začal nasadzovať armádu proti obyvateľstvu vo vnútri krajiny, ide bez najmenších pochybností o veľmi závažný zločin proti vlastnému národu". Upozornil, že tieto udalosti sa môžu prejaviť na medzištátnych vzťahoch Moskvy s Kyjevom.


Putin reagoval na správu o situácii vo východoukrajinskom meste Slovjansk a jeho okolí, kde dnes počas protiteroristickej operácie vládnych síl prišlo o život päť separatistov. Vládnym silám sa podarilo ovládnuť a zlikvidovať aj tri ilegálne kontrolné stanovištia, ktoré na prístupových cestách v severovýchodnej časti mesta vybudovali separatisti.

Ruský prezident dodal, že ak kyjevské vedenie nasadilo v Slovjansku armádu, "potom je to junta". Táto "trestná operácia" bude mať podľa Putina dôsledky pre samotnú kyjevskú vládu, ako aj pre jej vzťahy s Ruskom.

Putin upozornil, že ukrajinské vedenie nemá celonárodný mandát, "len akési prvky legitimity" a "aj to len v rámci parlamentu", všetky ostatné orgány z rôznych príčin podľa neho legitimitu nemajú.

Ruský prezident kritizoval, že na Ukrajine začali legalizovať radikálny Pravý sektor a ďalšie podobné zoskupenia namiesto toho, aby sa vedenie krajiny snažilo nadviazať dialóg s občanmi celej krajiny. Upozornil, že žiadna z radikálnych skupín v rozpore so ženevskými dohodami nezložila zbrane a neskončili sa ani blokády vládnych budov.

Na prvom ročníku celoštátneho Médiafóra nezávislých regionálnych a miestnych médií v Petrohrade dnes Putin upozornil, že ak by Rusko nezasiahlo na Kryme, situácia by tam bola horšia ako teraz v Doneckej oblasti.

Bez podpory Ruska by nebolo možné uskutočniť "civilizovaný proces vyjadrenia vôle občanov" na Kryme prostredníctvom referenda o štatúte polostrova, ktoré sa uskutočnilo 16. marca. Keby sa Rusko neangažovalo, "bolo by tam to isté, ako v Donbase, alebo ešte horšie", uviedol Putin. Podľa neho sa tým potvrdzuje, že "(na Kryme) sme urobili všetko správne a v pravý čas".

Na základe výsledkov referenda, ktoré neuznala ani vláda v Kyjeve, ani západný svet, sa Krymský polostrov a mesto Sevastopol stali novými subjektmi Ruskej federácie. Ich príklad chceli nasledovať aj mestá na východe Ukrajiny - Doneck, Luhansk a Charkov, ktoré sa začiatkom marca stali dejiskom protivládnych protestov prívržencov federalizácie Ukrajiny. Protesty sa tam podarilo potlačiť, ale rozšírili sa aj do menších miest, napríklad Kramatorska a Slovjanska, kde došlo k obsadeniu vládnych budov proruskými aktivistami.

Ukrajinská vláda v snahe získať kontrolu nad regiónom spustila pred dvoma týždňami protiteroristickú operáciu, do ktorej nasadila aj armádu.

Rusko toto rozhodnutie kritizovalo a tento vývoj udalostí označilo za veľmi nebezpečný. Ukrajina zasa z rozpútania nepokojov na východe krajiny viní Rusko, ktoré tam podľa nej vysiela svojich diverzantov a agentov.

Situácia v meste Slovjansk je napätá a Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) ju dnes podľa agentúry Interfax označila za nekontrolovateľnú. "To, čo sa tam deje, majú na svedomí ľudia, ktorí terorizujú miestne obyvateľstvo," uviedla hovorkyňa SBU. Ako dodala, zodpovednosť za "výstrely a výbuchy v meste" nesú "diverzanti, separatisti, ozbrojení ľudia", na ktorých konanie vládne sily nemajú vplyv. Podotkla, že protiteroristická operácia vládnych síl na juhovýchode Ukrajiny pokračuje. Jej podrobnosti odmietla uviesť s odvolaním sa na obavy o osud tamojšieho obyvateľstva.

Podľa agentúry Ukrinform hrozí, že separatisti v meste chcú podľa všetkého postupovať podľa čečenského scenára a používať miestne obyvateľstvo ako živé štíty.

Ukrinform spresnila, že dnes do mesta z viacerých strán vstúpila bojová technika vládnej armády. Nad mestom krúžia vojenské vrtuľníky. V uliciach počuť výstrely.

Agentúra Reuters medzičasom informovala, že ukrajinskí vojaci sa dnes po asi dvoch hodinách stiahli z kontrolného stanovišťa na prístupovej ceste k dedine Chrestyšče severne od Slovjanska. Separatisti sa vzápätí vrátili na túto pozíciu, ktorú predtým opustili, a začali posilňovať obrannú barikádu ďalšími vrecami s pieskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvú návratnú miliónovú pomoc od vlády dostane Bratislava do mesiaca
<< predchádzajúci článok
Slovensko by sa podľa F. Šebeja malo začať zamýšľať nad stavom armády