24hod.sk    Z domova

09. septembra 2014

R. Fico: Pripomínanie si obetí holokaustu považujem za svoju úlohu



Holokaust spáchaný na všetkých obetiach v mene šialených ideálov fašizmu je večnou hanbou tých, ktorí majú na ňom ...



Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas príhovoru. FOTO TASR/Michal Svítok
Bratislava 9. septembra (TASR) – Holokaust spáchaný na všetkých obetiach v mene šialených ideálov fašizmu je večnou hanbou tých, ktorí majú na ňom svoje podiel a zároveň aj mementom, aby sa už nič podobné dnes ani v budúcnosti neopakovalo. Na dnešnej pietnej spomienke pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia to na Rybnom námestí v Bratislave povedal premiér Robert Fico.


Vo svojom príhovore zdôraznil potrebu zachovania historickej pamäti, vzdelávania a poznania dejín holokaustu. "Aby sa nové generácie systematicky, cieľavedome a pravdivo oboznamovali s neľudskosťou tých, ktorým rozum a srdce zatemnili šialené a choré vízie osobného blaha na úkor utrpenia druhých," uviedol Fico. Vyzdvihol preto vydanie doplnkových učebných textov o riešení tzv. židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938-1945. Pripomenul aj aktivity ministerstva kultúry pri rekonštrukcii Múzea holokaustu v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi. Premiér takisto pripomenul nedávne oslavy 70. výročia SNP a v tejto súvislosti poukázal na fakt, že v boji za slobodu Slovákov obetovali svoj život aj židovskí partizáni.

Generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Miloš Klátik v príhovore spomenul dôsledky, ktoré priniesol tzv. Židovský kódex, prijatý na Slovensku presne pred 73 rokmi. Klátik pripomenul, že tento právny predpis, zbavujúci Židov majetku a občianskych práv, sa týkal aj zmiešaných manželstiev a tzv. polovičných Židov. "Tým bol ešte prísnejší ako nacistické Norimberské zákony," skonštatoval Klátik a poukázal na jednotlivé formy útlaku Židov, od pozbavenia majetku, nútených prác až po násilné deportácie do koncentračných táborov.



"Holokaust vo svojej hrôzyplnosti nám musí byť výstrahou pred akoukoľvek, hoci aj tou najmiernejšou formou rasizmu a nacionalizmu," zdôraznil Klátik.

Podľa prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý sa na dnešnom pietnom akte takisto zúčastnil, je pripomínanie si hrôz holokaustu povinnosťou všetkých uvedomelých ľudí. "Zvlášť v dnešnej dobe, keď vzrastajú prejavy neonacizmu a rasovej neznášanlivosti," dodal Kiska.

Jeden z tých, ktorí prežili holokaust, čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Pavel Traubner vníma pietny akt za obete holokaustu ako varovný prst. "Takéto akty pripomínajú, že keď sa dostanú k moci tí, ktorým zaslepenosť umožňuje vraždiť, sa to, čo sa stalo Židom počas holokaustu, môže stať aj v súčasnosti komukoľvek na celom svete," povedal.

Slovensko si 9. september pripomína ako Pamätný deň obetí holokaustu a obetí rasového násilia. Vláda slovenského štátu v daný deň pred 73 rokmi vydala Nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex. Išlo o súhrnné spracovanie právnych predpisov o spoločenskej a hospodárskej degradácii židovského obyvateľstva. Tvorilo ho spolu 270 paragrafov. Toto rozsiahle nariadenie zásadne obmedzovalo občianske, náboženské a základné ľudské práva Židov. Židovský kódex patril medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/r-fico-pripominanie-si-obeti-holokaustu-povazujem-za-svoju-ulohu-cl307354.html