Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2015

R. Kaliňák: Obnovením hraničných kontrol v EÚ by vyhral terorizmus



Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) by opätovné obnovenie hraničných kontrol vo vnútri Európskej únie k ničomu neviedlo. Reagoval tak na hlasy ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 18. januára (TASR) - Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) by opätovné obnovenie hraničných kontrol vo vnútri Európskej únie k ničomu neviedlo. Reagoval tak na hlasy niektorých európskych politikov na pozastavenie uplatňovania dohody o voľnom pohybe v schengenskom priestore po minulotýždňových útokoch vo Francúzsku.


Ako Kaliňák poznamenal v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12, zavedenie vnútorných kontrol by de facto znamenalo rozpad Európskej únie, pretože voľný pohyb patrí k jej základným pilierom. "To nie je možné len tak jednoducho meniť bez toho, aby sme nepopreli základ fungovania Európskej únie. Obnovenie hraničných kontrol je útok na samotnú podstatu Európskej únie, a vtedy by vyhral terorizmus, keby sme ich zaviedli," prízvukoval.

Vyslovil sa za posilnenie vonkajších hraníc EÚ, najmä v tých častiach, ktoré čelia veľkému náporu nelegálnych migrantov. Otázka utečencov z vojnových zón je však podľa neho rozdielna téma, pri ktorej platí úplne niečo iné ako pri nelegálnej migrácii ekonomického charakteru.

Nezaradený poslanec NR SR Martin Fedor sa domnieva, že po útokoch v Paríži nastala živná pôda pre radikálnych extrémistických európskych politikov, ktorí chcú v EÚ stavať bariéry a obmedzenia. "Zdá sa mi, že to naozaj nahráva iba teroristom. Treba sa zamyslieť na tým, v koho záujme by bola rozdelená, a teda aj oslabená Európa," zdôraznil. Prípadné obmedzenie voľného pohybu v schengenskom priestore označil za krok späť.

"Nedajme si zobrať výhody, ktoré nám Schengen poskytuje. Nedovoľme, aby sa tieto hrozby stali zámienkou, ktorú budú radikálni extrémistickí politici používať ako odpoveď a budú hľadať ako prvé jednoduché riešenie, ktoré sa nám naskytuje, a to zatvorenie hraníc," upozornil Fedor.

Zrušenie Schengenu nepovažuje za správe ani europoslanec Richard Sulík (SaS). Je však zástancom sprísnenia ochrany vonkajších hraníc a migračnej politiky EÚ pre ekonomických migrantov. "Európa nemá kapacitu, aby poňala státisíce, možno milióny, ktorí chcú ísť do Európy," podčiarkol s tým, že únia by mala postupovať tvrdšie v rozhodovaniach pri žiadostiach o azyl.

Europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ-DS) je toho názoru, že minulotýždňové udalosti vyvolajú mnoho radikálnejších odoziev medzi európskymi politikmi. Nemyslí si však, že v najbližšom čase príde k prehodnoteniu schengenského voľného pohybu, aj keď na to bude prichádzať veľa výziev. "Nadobudne to väčšiu intenzitu v budúcich rokovaniach a politických rozhovoroch, ale nebral by som to ako signál toho, že k tomu Európa pristúpi," poznamenal.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
J. RICHTER: Nikdy by som nepodporil zrušenie 2. piliera na Slovensku
<< predchádzajúci článok
P. FREŠO: Za pokles preferencií SDKÚ môžu kariérne ambície odídencov