Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

16. júna 2016

RADÍME: Nosenie veľkej hotovosti do zahraničia môže byť rizikom



Väčšina ľudí si šetrí na dovolenku v predstihu počas roka. Peniaze sú zároveň najčastejším dôvodom, prečo na dovolenku necestujú (62 %) a s výrazným ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 
Bratislava 16. júna (TASR) - Väčšina ľudí si šetrí na dovolenku v predstihu počas roka. Peniaze sú zároveň najčastejším dôvodom, prečo na dovolenku necestujú (62 %) a s výrazným odstupom nasledovali študijné či pracovné povinnosti, ktoré sú prekážkou pre zhruba desatinu opýtaných, ktorí dovolenku neplánujú. Vyplýva to z  prieskumu Poštovej banky v spolupráci s prieskumnou agentúrou 2muse.


Až 59 % respondentov si na letné dovolenky v cudzine plánuje zobrať hotovosť a platiť v eurách, prípadne v tamojšej mene - 44 %. Debetná karta pri platbách v zahraničí nad kreditnou kartou výrazne vyhráva. Aj používanie kariet však má svoje pravidlá.

"Dovolenkárom odporúčame používať najmä platobnú kartu, nakoľko nosenie veľkej hotovosti môže byť rizikom. Samozrejme, menšiu hotovosť by ste mali mať aj po ruke, lebo najmä menší obchodníci často nemajú platobné terminály. Poplatky za výber hotovosti v cudzine si finančné domy stanovujú individuálne. Platí však pravidlo, že ak si budú dovolenkári vyberať hotovosť z bankomatu v rámci eurozóny, bude ich to stáť maximálne toľko, ako keby si vyberali hotovosť na Slovensku z bankomatu cudzej banky. Je dobré zaplatiť kartou aj letenky či celý pobyt, nakoľko v prípade skrachovania leteckej spoločnosti alebo cestovnej kancelárie sa peniaze klientovi vrátia naspäť v plnej výške," radí Anna Jamborová z Poštovej banky.

Napriek tomu, že väčšina opýtaných zatiaľ neriešila nepríjemné situácie na letných dovolenkách, radšej nepodceňujú situáciu a takmer tri štvrtiny z nich (72 %) sa pre istotu na dovolenkový pobyt poistia.

"Prieskum potvrdil naše doterajšie skúsenosti, podľa ktorých je najbežnejšou súčasťou poistenia krytie liečebných nákladov v zahraničí, poistenie zodpovednosti za škody a úrazové poistenie. O niečo častejšie ako v minulosti sa ľudia pripoistia aj na omeškanie letu, storno objednanej služby a právnu asistenciu," uzatvára Jamborová.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Domáci prostriedok, ktorý vám pomôže zbaviť sa vší (14. 6. 2016)
 8 varovných signálov, že pijete cez deň málo vody (13. 6. 2016)
 Falošný med na každom rohu. Rozoznáte ho od toho pravého? (12. 6. 2016)
 Geniálny domáci osviežovač na textil len z 3 prísad! (7. 6. 2016)
 5 spôsobov, ako sa doma zbaviť cigaretového zápachu (30. 5. 2016)
 Mávate často migrénu? Zrejme vám chýba tento vitamín! (29. 5. 2016)
 Video: Rodinka si takto krásne prerobila televízor na stene (29. 5. 2016)
 Pre toto by sme nemali vyhadzovať jadierka z melóna! (29. 5. 2016)
 6 domácich pomocníkov v boji proti oparu (19. 5. 2016)
 Prečo je dobré pridávať do práčky ocot? Tu je odpoveď! (18. 5. 2016)



nasledujúci článok >>
Szidi Tobias uviedla do života román A vráť sa po slabších
<< predchádzajúci článok
Takto by znel legendárny ELÁN, keby pritvrdil