Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júna 2007

Raketoplán má veľa možností pristáť, ani jednu ideálnu



Sedem astronautov na palube amerického raketoplánu Atlantis sa dnes pokúsi o ďalšie pristátie na Floride potom, čo riadiace stredisko pre zlé poveternostné podmienky nepovolilo raketoplánu vo štvrtok ...



Zdieľať

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) - Sedem astronautov na palube amerického raketoplánu Atlantis sa dnes pokúsi o ďalšie pristátie na Floride potom, čo riadiace stredisko pre zlé poveternostné podmienky nepovolilo raketoplánu vo štvrtok pristáť. Raketoplán mal dve možnosti pristátia vo štvrtok, no dážď a nízka oblačnosť v Kennedyho vesmírnom centre na floridskom Myse Canaveral zmarili obe. "Dážď a oblačnosť nám zabránili dnes pristáť," uviedlo vo štvrtok riadiace centrum v Johnsonovom vesmírnom centre v texaskom Houstone. Oblačnosť pod 2 400 metrami bráni pilotovi vo viditeľnosti, keďže sa pokúša naviesť raketoplán na pristávaciu dráhu bez použitia prídavných motorov, teda pri tzv. pristávaní s "mŕtvou vrtuľou". Raketoplán klesá ku zemi 20-krát rýchlejšie ako komerčné lietadlo, no na rozdiel od bežného lietadla nemá palivo a pilot má na úspešné pristátie jediný pokus. Podľa plánu by sa Atlantis mal pokúsiť o pristátie na Floride o 20:18 SELČ. Ak však poveternostné podmienky nebudú priaznivé, využije druhý pokus o 21:49 SELČ na Edwardsovej leteckej základni v Kalifornii.

Podľa NASA sa Atlantis musí na Zem dostať najneskôr do soboty, inak sa jeho vodíkom poháňané batérie takmer vybijú. Prípadné alternatívne miesto pre pristátie predstavuje aj tréningové zariadenie NASA White Sands v Novom Mexiku. Ďalšie možné časy pristátia NASA stanovila na 21:54 SELČ na Floride a 23:24 a 0:59 SELČ na Edwardsovej leteckej základni. NASA by bola najradšej, keby raketoplán pristál na Floride, keďže premiestnenie raketoplánu z Kalifornie na Floridu na vrchu špeciálne upraveného Boeingu 747 stojí v prepočte 51 miliónov korún a ovplyvnilo by i ďalšie naplánované misie.

Vo štvrtok sa uzavrel nákladný priestor raketoplánu v rámci príprav na zostup do atmosféry, 13 dní potom ako odštartovala konštruktérska misia k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Astronauti uskutočnili štyri výstupy do otvoreného vesmíru, zamerané na upevnenie nového 72-metrového dvojramenného solárneho panela a opravu poškodeného plášťa raketoplánu. Vedenie NASA sa obávalo, že poškodenie by mohlo mať vážne následky pre návrat raketoplánu cez atmosféru.

V sobotu inžinierka Sunita Williams z USA stanovila nový rekord v najdlhšom neprerušovanom pobyte vo vesmíre, keď prekonala 188 dní a štyri hodiny jej predchodcu Shannonona Lucida v roku 1996. Nebol to prvý rekord, ktorý sa Williams, bývalej testovacej pilotke amerického námorníctva, podarilo prekonať. Svoju púť do vesmíru začala 10. decembra a na Zem sa vráti s posádkou raketoplánu Atlantis. Na začiatku roka zotrvala počas štyroch výstupov do otvoreného vesmíru celkovo 29 hodín a 17 minút, čím prekonala rekord astronautky Kathryn Thornton pre najdlhšie výstupy do otvoreného vesmíru ženou. V apríli sa stala prvou astronautkou, ktorá na obežnej dráhe odbehla maratón na bežiacom páse v čase štyri hodiny a 24 minút.

SITA/AFP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dôvera Američanov v Kongres poklesla
<< predchádzajúci článok
Pre búrku vyše 120 zásahov hasičov v Trenčianskom kraji