Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. novembra 2017

Rakovine pankreasu podlieha až 95 percent pacientov



Povedať Nie rakovine vyzývajú zakladatelia rovnomennej aliancie Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. Je to pre zvýšenie všeobecnej osvety a pri príležitosti Svetového ...



Zdieľať
Ilustračné fotoFoto: TASR/AP
Bratislava 14. novembra (TASR) – Povedať Nie rakovine vyzývajú zakladatelia rovnomennej aliancie Jana Pifflová Španková a Patrik Herman. Je to pre zvýšenie všeobecnej osvety a pri príležitosti Svetového dňa boja s rakovinou pankreasu, ktorý je 16. novembra.


"Onkologické ochorenie si nevyberá, môže postihnúť hocikoho. Situácia v našom zdravotníctve si vyžiadala, že pred rokom sme založili organizáciu Nie rakovine, aby sme informovali o varovných signáloch a pomáhali ľuďom v ťažkých situáciách," na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave zdôvodnil Patrik Herman, ktorého otec zomrel na rakovinu.

"Keď nepoznáme príznaky, nevieme proti nim bojovať. A rakovina pankreasu je smrteľná choroba. Väčšine ľudí nedáva šancu, až 95 percent pacientov zomiera. Oznámenie, že máte túto chorobu je verdikt smrti a zostávajú vám tri až šesť mesiacov života, čo je ťažká situácia," dodala Pifflová Španková.

Aj podľa primára onkológie vo Fakultnej nemocnici v Trnave Mariana Streška je nízke povedomie v príznakoch tejto choroby pankreasu, ktorý je dôležitý orgán na trávenie a vstrebávanie potravy. K jej vzniku pomáha fajčenie, obezita, nedostatok pohybu, nesprávna životospráva. Hlavné príznaky rakoviny pankreasu sú telesná slabosť, strata hmotnosti, žltačka, depresia, bolesti brucha a zvracanie či hlboká žilová trombóza.

"Postihnutí bývajú muži a ženy nad 45 rokov, častejšie nad 65. Chybou je, že máme na Slovensku iba tri Endo sono prístroje na vyšetrenie, čím vznikajú dlhé čakacie lehoty. Preto chceme zlepšiť túto situáciu a zrýchliť diagnostiku aj čas na operáciu, tiež zlepšiť starostlivosť o nevyliečiteľných pacientov," prezradil Streško plány do budúcnosti.

"Otcovi určili nesprávnu diagnostiku a vyoperovali mu žlčník. Tým sme stratili čas. Až v Národnom onkologickom ústave bola iná starostlivosť. Otec mal chorú časť pankreasu, ktorá mohla byť operovaná. No už je v nebi," so smútkom pripomenula nedávnu skúsenosť herečka Bibiana Ondrejková, ktorá je ambasádorkou kampane Nie rakovine.

"Mortalita na rakovinu pankreasu je na štvrtom mieste z onkologických ochorení, do výskumu sa dostáva menej ako dve percentá zo zdrojov na výskum onkologických ochorení v Európe. Preto v roku 2014 vznikla Európska platforma pre karcinóm pankreasu za účelom zvyšovania povedomia a zlepšenia štandardov starostlivosti, diagnostiky a zberu údajov. Zameriavame sa aj na edukáciu odborníkov i laickej verejnosti," informovala Patrícia Kramárová z uvedenej európskej platformy.

Vzdelávací zámer má aj aliancia Nie rakovine. Okrem fungujúcej infolinky s osobným poradenstvom pridala na svoju stránku www.nierakovine.sk novú mapu pomoci so sieťou gastroenterologických pracovísk na zmiernenie dosahu choroby rakoviny pankreasu na obyvateľov Slovenska, ktoré je na druhom mieste vo svete v jej výskyte. Rovnako vo fialových farbách bude štvrtok (16.11.) večer vysvietené bratislavské UFO na moste SNP a košický Dóm Sv. Alžbety. "Chceli sme vysvietiť aj ďalšiu dominantu Bratislavský hrad, ale úradníci nám nedovolili. Za týmto účelom bude svietiť veľa dominánt v 50 metropolách sveta," konštatoval Herman.

Zároveň dodal, že od 14. novembra sa môže každý zapojiť do Fialovej výzvy a poslať odkaz Zo srdca a do srdca ako pripomienku o tom, že pankreas a ľudia trpiaci jeho zhubným ochorením si zaslúžia ich pozornosť a lepšie podmienky. Podporuje ju mnoho kultúrnych a iných osobnosti zo Slovenska a Česka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
DANKO: Ruština by mala byť voliteľným predmetom na základných školách
<< predchádzajúci článok
Slovenskí poslanci neveria EK, že účinne bojuje proti daňovým únikom