Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júla 2017

Rakúsky minister vnútra kritizoval samozvaných záchrancov



Migranti ilustračné foto



Zdieľať
Migranti ilustračné foto Foto: TASR/AP
Berlín 18. júla (TASR) - Rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka žiada tresty pre "samozvaných záchrancov" v Stredozemnom mori. Jednotlivé humanitárne organizácie obvinil v dnešnom vydaní nemeckého denníka Bild z priamej spolupráce so skupinami prevádzačov pri pobreží Líbye.


Do Talianska dorazilo tento rok už viac než 85.000 utečencov. "Možno predpokladať, že sa situácia vyhrotí, že to nebude dobré," uviedol Sobotka. Už teraz podľa neho nie je tretina migrantov, ktorých zachytia v Rakúsku, registrovaná v iných štátoch EÚ. "Znamená to: Prepašovali ich k nám nelegálnymi cestami zločinecké gangy."

Minister zdôraznil, že v Stredozemnom mori by sa, samozrejme, nemal nikto utopiť. "Napriek tomu však musíme znemožniť, aby takzvaní pomocníci naďalej prenikali so svojimi loďami do líbyjských výsostných vôd a tam priamo preberali utečencov od prevádzačov," dodal Sobotka.

Kritika prišla aj zo strany nemeckého ministra vnútra Thomasa de Maiziera. "Momentálne je inštanciou, ktorá rozhoduje, kto smie prísť do Európy, zločinecká organizácia: prevádzači. A výberové kritérium je peňaženka utečenca," povedal pre dnešné vydania novín z vydavateľstva Funke Mediengruppe.

"Taliani vyšetrujú obvinenia voči mimovládnym organizáciám: Napríklad to, že lode v rozpore s predpismi vypínajú svoje transpondery, nemožno ich lokalizovať a tak zatajujú svoju polohu. To nevzbudzuje dôveru. Môj taliansky kolega mi tiež hovorí, že sú aj lode, ktoré vplávajú do líbyjských vôd a pred pobrežím zapnú reflektor, aby udali smer lodiam prevádzačov," pokračoval de Maiziere.

Do Európy podľa neho prichádzajú v rastúcej miere nie Sýrčania alebo Iračania unikajúci pred občianskou vojnou, ale Afričania, najmä zo západnej časti Afriky, ktorí smerujú na starý kontinent z ekonomických pohnútok. "Na rozdiel od tých, ktorí sú odkázaní na ochranu, nie je u nás ani v žiadnej inej členskej krajine ochota ich prijímať," vyhlásil nemecký minister.

Hovorca nemeckej organizácie Sea-Watch, zameranej na záchranu ľudí z lodí, ktoré sa dostanú do núdze v Stredozemnom mori, zmienené obvinenia odmietol ako "úplne nepodložené". "Nevypíname transponder cielene," povedal Ruben Neugebauer s tým, že reflektory zapínajú len v prípade konkrétnej výzvy na záchranu z koordinačnej centrály v Ríme.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ vníma globalizáciu ako prínos pre menej rozvinuté ekonomiky
<< predchádzajúci článok
Pre uzáveru cesty popod hrad Strečno posilnili železničiari vlaky