Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. októbra 2006

Rast popularity ešte chvíľu potrvá, hovorí politológ P. Učeň



Popularita Smeru-SD stúpa, volilo by ho viac ľudí ako v parlamentných voľbách v júni. Potvrdili to dnes ďalšie prieskumy verejnej mienky. Politológ Peter Učeň z Medzinárodného republikánskeho ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) - Popularita Smeru-SD stúpa, volilo by ho viac ľudí ako v parlamentných voľbách v júni. Potvrdili to dnes ďalšie prieskumy verejnej mienky. Politológ Peter Učeň z Medzinárodného republikánskeho inštitútu (IRI) sa domnieva, že vo výsledkoch prieskumov sa odráža emocionálne uspokojenie voličov. Sociologička Oľga Gyarfášová z Inštitútu pre verejné otázky (IVO) predpokladá, že vo výraznom raste podpory Smeru-SD sa prejavuje efekt nabaľovania sympatií voči najsilnejšej strane. Podľa nej sa k Smeru-SD neprikláňajú voliči iných strán, ale tí, ktorí v júni nevolili. Stranu premiéra Fica vtedy volilo 29,14 percenta ľudí, podľa agentúry median.sk by jej teraz dalo hlas 45,3 percenta tých, ktorí by išli voliť. Podľa Štatistického úradu so Smerom-SD sympatizuje 43,7 percenta oslovených rozhodnutých voličov.

Popularita Smeru-SD ešte nejaký čas potrvá. "Vláda poskytuje emocionálne zadosťučinenie voličom, ktorí ich volili. Ešte nemôžu vidieť žiadne reálne výsledky vlády, zároveň nemôžu vidieť žiadne škody," uviedol Učeň. Robert Fico im sľúbil, že vláda bude viac pre ľudí, že bude viac dávať na sociálne výdavky a zatiaľ vytvára dojem, že ide týmto smerom. "To je emocionálne uspokojenie neinformovaných ľudí. Pretože oni nemajú poňatia, čo táto nová legislatíva znamená. Veľa vecí neprešlo legislatívnym procesom, ešte neboli v parlamente, ale dojem to zanecháva taký, že Fico robí, čo sľúbil. Voliči sú emocionálne uspokojení, predpokladajú, že majú vládu, ktorá sa o nich stará," konštatoval Učeň pre agentúru SITA.

Dôležité je podľa Gyarfášovej vedieť, odkiaľ sú tí, ktorí podporujú Smer-SD nad rámec jej volebného výsledku. Predpokladá, že nejde o voličov iných strán, ale o nevoličov, ktorí teraz deklarujú sympatie strane, ktorá je vo vláde a zdá sa im, že si dobre počína. "Je to efekt nabaľovania podpory a sympatií z pozície silnej vládnucej strany."

Na voličov a sympatizantov vládnej strany nemá podľa Gyarfášovej vplyv ani roztržka so Stranou európskych socialistov (PES). Radšej sa stotožňujú s interpretáciou Roberta Fica, že socialisti trestajú Smer-SD za to, že robí politiku pre ľudí, ako by prijali vysvetlenie, že Smer-SD porušil pravidlá "klubu, ktorého je členom", alebo že by izolácia Smeru-SD mohla znamenať aj izoláciu Slovenska. Aj napätie s Maďarskom skôr mobilizovalo city voličov, ako by ich odradilo. "Bolo pre nich dôkazom, že Smer-SD aj SNS sú strany, ktoré budú obhajovať záujmy slovenskej väčšiny," dodala pre agentúru SITA.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarsko čakajú najmenej dva chudobné roky
<< predchádzajúci článok
Za oneskorené majetkové priznania výbor pokutoval

Rast popularity ešte chvíľu potrvá, hovorí politológ P. Učeň - diskusné fórum čitateľov

Orwelovske kecanice rozoklanym jazykom.17.10. 1:00:18