Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. apríla 2012

Regulačný úrad si opäť posvieti na slnečné elektrárneÚrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal znova kontrolovať slnečné elektrárne inštalované na Slovensku. “Podnetom boli informácie z rozličných zdrojov o väčších či ...Zdieľať
solarna energia BRATISLAVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) začal znova kontrolovať slnečné elektrárne inštalované na Slovensku.


“Podnetom boli informácie z rozličných zdrojov o väčších či menších podvodoch, nekorektných postupoch pri ich výstavbe, inštalácii a poskytovaní údajov. Situácia v oblasti fotovoltiky vyvolávala oprávnené pochybnosti o súlade deklarovaných zámerov s realitou,“ uviedol hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Celkovo by mal regulátor skontrolovať viac ako 1 200 inštalovaných slnečných elektrární.

Úrad predpokladá, že kontrola odhalí ďalšie nedostatky v inštalovaní a produkcii slnečných elektrární. “V neposlednej miere kontroly napomôžu k ozdraveniu pomerov vo fotovoltike a oddeleniu čestných podnikateľov od ich nepoctivo konajúcich konkurentov,“ zdôraznil Lupták.

Výsledky kontrol by mali mať podľa úradu za následok zníženie nákladov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov, a tým aj zníženie ceny elektriny pre všetkých spotrebiteľov.

Regulačný úrad skontroloval v minulom roku z vlastnej iniciatívy 404 slnečných elektrární. Vlaňajšia kontrola bola zameraná na zistenie skutočného stavu v ich inštalovaní. ÚRSO na základe minuloročných kontrol podal na generálnu prokuratúru celkom 45 podaní. Tá následne informovala regulátora o štrnástich regulovaných subjektoch, voči ktorým začala konania.

Produkcia slnečných elektrární je dotovaná všetkými odberateľmi elektriny na Slovensku a má preto značný vplyv na tarifu za prevádzkovanie systému. Táto tarifa sa významnou mierou podieľa na koncovej cene elektriny.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Požiar na trhovisku v Moskve zabil 12 prisťahovalcov
<< predchádzajúci článok
Stavebný úrad rozhodol v neprospech Petržalky

Regulačný úrad si opäť posvieti na slnečné elektrárne - diskusné fórum čitateľov