Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. mája 2017

REMIŠOVÁ: Spôsob, akým vláda rozdeľuje posty, sa podobá privatizácii



Na archívnej snímke Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA).



Zdieľať
Na archívnej snímke Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA). Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 23. mája (TASR) - Spôsob, akým si vláda rozdeľuje posty v tejto krajine, sa čím ďalej tým viac začína podobať na privatizáciu nášho štátu úzkou skupinkou ľudí. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO-NOVA), ktorá aj so svojím straníckym kolegom Jozefom Viskupičom volá po väčšej otvorenosti v procese výberu šéfov Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).


"Verejné a predovšetkým kontrolné inštitúcie by mali byť nezávislé a schopné odolávať tlaku politikov, ktorí sa, žiaľ, často snažia o ich zneužívanie na vlastné mocenské ciele. ÚVO by mal kontrolovať dodržiavanie zákona pri verejných obstarávaniach, cez ktoré štát ročne minie od piatich do siedmich miliárd eur," povedala poslankyňa.

Remišová pripomenula, že keď v roku 2011 Iveta Radičová robila na post predsedu ÚVO verejné výberové konanie, vtedajší opozičný líder Robert Fico (Smer-SD) spustil veľký krik a tvrdil, že táto pozícia by mala patriť vtedajšej opozícii. "Na tento post ponúkol nominanta Smeru-SD bez akýchkoľvek skúseností s kontrolou verejných obstarávaní. V júni 2011 povedal, že 'koalícia chce za každú cenu obsadiť miesto šéfa ÚVO, aby sama kontrovala vlastný biznis'," citovala Remišová Fica.

Podľa jej slov je dnes rozdiel v tom, že súčasná opozícia nevykrikuje, že chce nejaké posty pre seba. "My chceme, aby na poste predsedu ÚVO bol nepodplatiteľný človek a odborník, ktorý posilní túto inštitúciu, bude vykonávať nezávislú kontrolu verejných obstarávaní a vydávať správne rozhodnutia aj v politicky citlivých tendroch. Na druhej strane by bolo minimálne správne a transparentné, aby kandidátov vyberala nezávislá komisia, v ktorej by mala opozícia svojho zástupcu, podobne ako aj odborná verejnosť," myslí si.

V súčasnosti bol v komisii na kontrolu návrhov na kandidátov na predsedu ÚVO spomedzi zástupcov parlamentu len Robert Puci (Smer-SD). "A nie je jasné, akým spôsobom sa po verejnom vypočutí bude kandidát vyberať," povedala Remišová. OĽaNO-NOVA tiež upozorňuje, že jeden z kandidátov na tento post pôsobil vo firme spojenej so známym oligarchom. "Žiaľ, médiami už prebehli informácie, že víťazom výberového konania by mal byť práve Juraj Méry, nominant Mosta-Híd. To je to posledné, čo na Slovensku potrebujeme, aby najdôležitejšiu kontrolnú inštitúciu ovládala nejaká bábka oligarchov v pozadí," uzavrela Remišová s dôvetkom, že na zlú a zmanipulovanú kontrolnú inštitúciu doplatia všetci občania krajiny na predražených tendroch a predražených štátnych zákazkách.

Viskupič na margo blížiacej sa júnovej voľby generálneho riaditeľa RTVS poznamenal, že médium verejnej služby by malo byť na strane občanov, a preto je potrebné vytvoriť čo najširšie pole pre verejnosť, aby sa dostala priamo k výkonu voľby. "Na našej stránke otvárame možnosť pre ľudí, aby deviatim kandidátom mohli zaslať konkrétne otázky," avizoval s tým, že verejné vypočutie bude 30. mája a poslanci im tieto otázky od verejnosti položia. "Voľba šéfa RTVS je veľmi dôležitá, treba do toho zainteresovať verejnosť čo najviac," dodal Viskupič.

Za šéfa ÚVO kandiduje súčasná predsedníčka úradu Zita Táborská, ďalej Juraj Méry, Peter Kubovič a Elena Sivová. Ich verejné vypočutie sa uskutoční v stredu (24.5.). O post generálneho riaditeľa RTVS majú záujem Peter Abrahám, Richard Dírer, Fedor Flašík, Norbert Majer, Václav Mika, Jaroslav Rezník, Michal Ruttkay, Zuzana Ťapáková a Stanislav Velitzky.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zachovanie bukových pralesov v UNESCO je pre envirorezort prioritou
<< predchádzajúci článok
Polícia po útoku v Manchestri pristúpila aj k opatreniam v Londýne