01. júna 2006

Remíza Švajčiarov s Talianmi, Francúzi zdolali Dánov

Irán ...

BRATISLAVA 1. júna (WN/SITA) - V stredu sa z tímov pripravujúcich sa na majstrovstvá sveta vo futbale v Nemecku (9. júna - 9. júla) predstavilo v medzištátnych priateľských dueloch sedem účastníkov šampionátu.

Irán rozstrieľal Bosnu a Hercegovinu 5:2, no dva góly v úvodných 20 minútach otvorili otázky o kompaktnosti jeho obrannej formácie. Tá na začiatku výrazne horela a brankár Ebrahim Mirzapour mal plné ruky práce. Iránci však dokázali v Teheráne pred 50 000 divákmi ešte do polčasu otočiť skóre na 3:2 a dvoma gólmi v závere prikrášliť výsledok na konečných 5:2. Víťazstvo dosiahli aj hráči Paraguaja, ktorí presným zásahom Nelsona Valdéza zo 41. min zdolali Gruzínsko najtesnejším rozdielom 1:0. Rovnakým výsledkom sa skončilo aj stretnutie medzi Saudskou Arábiou a Tureckom, tu sa však z výhry netešil účastník nadchádzajúcich MS, ale Turci, štvrtý tím z Japonska a Kórejskej republiky 2002. Súper Paraguaja z B-skupiny a jeden z outsiderov šampionátu Trinidad a Tobago si zmeral sily so Slovinskom, ale gól Birchalla v 26. min stačil iba na zmiernenie prehry 1:3. Naopak jeden z favoritov MS, mužstvo Francúzska, v príprave nezaváhal a na domácej pôde si poradil s Dánskom 2:0. Prvý gól strelil v 13. min Thierry Henry, ktorý práve na štadióne Felixa-Bollaerta pred deviatimi rokmi debutoval v reprezentačnom A-mužstve. Vynikajúci útočník Arsenalu Londýn zaznamenal zároveň svoj 32. úspešný zásah v najcennejšom drese. Henrymu tak patrí v tabuľke kanonierov krajiny galského kohúta už druhá priečka, na legendárneho Michela Platiniho stráca deväť gólov. Víťazstvo Francúzov spečatil v 76. min z pokutového kopu po faule na Riberyho striedajúci Wiltord. Atmosféra na stretnutí bola vlažná, no diváci aspoň na domácich hráčov na rozdiel od zápasu s Mexikom (1:0) nepískali, ale ich povzbudzovali. Tréner "les Bleus" Raymond Domenech urobil v dueli päť striedaní a pred posledným prípravným súbojom (7. júna s Čínou) povedal: "Je dobré vyhrávať zápasy, treba si však uvedomiť, že toto je zatiaľ iba príprava na MS. Potrebujem vyskúšať všetkých 23 hráčov, potrebujem aby tvorili dobrý kolektív. Ešte máme pred sebou jeden zápas a po ňom už pôjde do tuhého." Jubilejný 100. zápas v drese Dánov odohral Thomas Helveg.

V Ženeve v jedinom stredajšom dueli dvoch účastníkov svetového šampionátu Švajčiarsko - Taliansko videlo 30 000 divákov dva góly, po jednom na každej strane. Hostia v zostave už so špílmachrom Tottim, ale bez zranených Zambrottu a Nestu, sa dostali do vedenia už v 10. min zásluhou Gilardina, Švajčiari odpovedali po polhodine hry Gygaxom. V druhom polčase hra aj vinou šiestich striedaní na oboch stranách upadla, do dvoch väčších šancí sa dostal iba striedajúci útočník hostí Vincenzo Iaquinta.

Súhrn výsledkov stredajších medzištátnych priateľských stretnutí vo futbale:

Singapur - Malajzia 0:0, na pok. kopy 5:4

Irán - Bosna a Hercegovina 5:2 (3:2)

Góly: 25. Madanchi, 44. Rezaei, 45. Hashemian, 88. Enayati, 90. Chatibi - 4. Misimovič, 17. Barbarez

Estónsko - Nový Zéland 1:1 (1:1)

Góly: 3. Klavan - 27. Hay

Gruzínsko - Paraguaj 0:1 (0:1)

Gól: 41. Nelson Valdez

Saudská Arábia - Turecko 0:1 (0:0)

Gól: 59. Necati Ates

Slovinsko - Trinidad a Tobago 3:1 (2:1)

Góly: 4., 16. a 77. Novakovič - 26. Birchall