Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. apríla 2014

Reštrukturalizácia dáva zadlženej spoločnosti druhú šancu v podnikaní



Podniky, ktoré majú problémy so splácaním úveru, čelia žalobám o zaplatenie dlhov, alebo im exekútori zablokovali účty, môžu podať návrh na súd na reštrukturalizáciu. Podľa reštrukturalizačnej ...



Zdieľať
Bratislava 15. apríla (TASR) – Podniky, ktoré majú problémy so splácaním úveru, čelia žalobám o zaplatenie dlhov, alebo im exekútori zablokovali účty, môžu podať návrh na súd na reštrukturalizáciu. Podľa reštrukturalizačnej správkyne Veroniky Škodovej tento proces znamená pre zadlženú spoločnosť druhú šancu v podnikaní.


"Reštrukturalizácia je proces, ktorého výsledkom je čiastočné a postupné uspokojenie veriteľov zadlženej spoločnosti. Najskôr sa odhalí problém, prečo sa dostal podnik do úpadku, či je na príčine vysoká zamestnanosť alebo vysoké mzdy, nízke ceny výrobkov. Tento ekonomický faktor sa musí odstrániť tak, aby podnik ďalej po začatí konania bol schopný plniť si ekonomické záväzky."

Ako vysvetlila Škodová ďalej, reštrukturalizačné konanie je opak konkurzného konania. "Konkurz sa dá prirovnať k fyzickej smrti podniku, dochádza k jeho zániku, rozpredaju majetku. Na druhej strane, reštrukturalizácia je naopak ozdravenie, čiže vyliečenie niečoho chorého, čo v tom podniku je a čo spôsobuje, že nedosahuje ekonomické výsledky a nie je schopný zaplatiť svojim veriteľom." Na proces dozerá súd. Od súdom povolenej reštrukturalizácie plynie 30-dňová lehota, počas ktorej sa prihlasujú len tí veritelia, ktorých záväzky vznikli do dňa začatia tohto konania.

"Od začatia súdneho konania nastáva zlom, kedy firma začína ako keby znovu podnikať. Ďalej si platí všetky energie, zamestnancov, nájom, a to už riadne a včas. Úvery, lízingy a všetky ďalšie záväzky, ktoré dovtedy vznikli, sú predmetom prihlášok veriteľov a zároveň sú obsahom reštrukturalizačného plánu, ktorý sa prijíma v závere reštrukturalizačného konania," popísala ďalší postup reštrukturalizačná správkyňa. V tomto pláne sa určí, ako budú záväzky uhradené.

"Najčastejšie sa spoločnosti odpustí určitá pomerná časť záväzkov a veritelia dostanú len časť svojej pohľadávky, stanoví sa určité percento a lehota jej splatnosti. Ďalšou možnosťou je, že sa stanoví časť podniku alebo prebytočný majetok, ktorý sa rozpredá a z predaja sa uspokoja veritelia. Pri tomto spôsobe uspokojenia veriteľov je podmienkou, aby podnik bol zachovaný, čiže dokázal vyrábať ďalej. Spoločnosť možno reštrukturalizovať aj tak, že nejaká majetková časť prejde na investora, ten vloží do podniku kapitál, z ktorého sa vyplatia veritelia," opísala správkyňa niektoré možnosti. "Podstatou celého procesu je, že veritelia musia z majetku podniku dostať vyššie percento než v konkurze. Napríklad, ak má podnik majetok za 100.000 eur, záväzky za 200.000 eur, veritelia by mali dostať minimálne 50 % zo svojich nárokov. Je to pre nich výhodnejšie, než by firma skončila v konkurze."

Po ozdravení podnik môže ďalej zamestnávať ľudí, vyrábať, produkovať zisk, z ktorého veriteľom bude ďalej splácať dlhy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Indický najvyšší súd udelil transgenderom štatút tretieho pohlavia
<< predchádzajúci článok
V Rači sa zrazil autobus MHD s autom, dvoch ľudí odviezli do nemocnice