Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Dlhová kríza

01. marca 2012

Reštrukturalizácia dlhu Grécka neznamená bankrotPlánovaný odpis časti gréckeho dlhu nepredstavuje prípad platobnej neschopnosti, ktorý by viedol k vyplateniu poistiek na investície do gréckych dlhopisov. Vyhlásilo to vo štvrtok ...Zdieľať
grecko LONDÝN 1. marca (WEBNOVINY) - Plánovaný odpis časti gréckeho dlhu nepredstavuje prípad platobnej neschopnosti, ktorý by viedol k vyplateniu poistiek na investície do gréckych dlhopisov.


Vyhlásilo to vo štvrtok Medzinárodné združenie pre swapy a deriváty (ISDA). Rozhodnutie znamená, že majitelia poistných kontraktov v celkovom objeme 3,25 mld. eur si zatiaľ nemôžu nárokovať platby z poistenia pre prípad štátneho bankrotu Grécka.

ISDA posudzovala otázku, či sa Atény nedostali do platobnej neschopnosti po tom, čo grécky parlament schválil zákon o výmene dlhopisov a Európska centrálna banka prijala opatrenia s cieľom zabrániť stratám z gréckeho dlhu. Rozhodnutie, že kroky sprevádzajúce reštrukturalizáciu dlhu Grécka neznamenajú prípad platobnej neschopnosti, prijal pätnásťčlenný výbor ISDA jednomyseľne, informovala agentúra Reuters.

Dohoda so súkromnými veriteľmi o výmene existujúcich dlhopisov za nové s nižšou nominálnou hodnotou a úročením má znížiť dlh Grécka o 100 mld. eur. Ide o nevyhnutnú súčasť záchranného plánu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, ktorého cieľom je do roku 2020 znížiť dlh Atén z terajšej úrovne 160 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 120,5 % HDP.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zvýšenie platov je pre župné nemocnice likvidačné
<< predchádzajúci článok
Nová aplikácia od SSE pomôže ušetriť výdavky na elektrinu