Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. februára 2007

Riceová sa v Ramalláhu stretla s AbbásomMinisterka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Condoleezza Riceová v nedeľu pricestovala do Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu, kde sa stretla s palestínskym prezidentom Mahmúdom ...Zdieľať

RAMALLÁH 18. februára (WEBNOVINY) - Ministerka zahraničných vecí Spojených štátov amerických Condoleezza Riceová v nedeľu pricestovala do Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu, kde sa stretla s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Pred začiatkom rokovaní za zatvorenými dverami v krátkosti poukázala na ťažkosti, ktorým čelí v rámci úsilia oživiť blízkovýchodné mierové rozhovory. Riceová sa má neskôr stretnúť aj izraelským premiérom Ehudom Olmertom a pondelok má na programe trojstranný summit. Podľa Abbásovho poradcu Nabíla Abú Rudajnu chce prezident požiadať oboch partnerov, aby dali šancu palestínskej koaličnej vláde.

"Ľudia mi vraveli, že je zložitá doba, a ja som hovorila, že keby som čakala na príchod menej zložitej doby na Blízky východ, asi by som sa nikdy nedostala do lietadla," povedala Riceová. Pred stretnutím s Abbásom zároveň uviedla, že očakáva vyjadrenia o rokovaniach palestínskych hnutí Fatah a Hamas v Saudskej Arábii, kde dospeli k dohode o vytvorení spoločnej vlády. Pondelňajší summit bude podľa Riceovej "príležitosťou preveriť súčasnú situáciu a vrátiť sa k jestvujúcim dohodám, ale aj začať hľadanie a skúmanie politických a diplomatických perspektív". Jej slová zopakoval Abbás, podľa ktorého trojstranné rozhovory poskytnú priestor na "preverenie stavu izraelsko-palestínskych bilaterálnych vzťahov a hľadanie perspektív pre mier".

Nedeľňajšiu spoločnú tlačovú konferenciu Abbása a Riceovej, ktorú ohlásila Palestínska samospráva, zrušili z nešpecifikovaných dôvodov.

SITA,AFP,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za predaj potravín vlani na Slovensku najviac utŕžilo Tesco
<< predchádzajúci článok
Vznikne nový ľavicový subjekt, ktorý chce konkurovať Smeru