Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. marca 2018

Rizika obchodnej vojny s USA sa obáva aj výrobca pneumatík ContinentalIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván
Berlín 8. marca (TASR) - Nemecký výrobca pneumatík a autokomponentov Continental sa obáva obchodnej vojny s USA a jej možnej eskalácie v prípade, že Spojené štáty oznámia uvalenie vysokých dovozných ciel na oceľ a hliník. Firmu by síce clá priamo ovplyvniť nemali, doplatiť však môže na prípadné problémy odberateľov.


"Spoločnosť Continental vôbec netešia informácie zo strany USA a riziká, ktoré by z toho mohli vyplynúť pre celý svet," povedal na margo napätia okolo blížiaceho sa zavedenia dovozných ciel Washingtonom na oceľ a hliník finančný riaditeľ Continentalu Wolfgang Schäfer. Ako dodal, spoločnosti sa síce clá priamo príliš nedotknú, mohla by však na ne doplatiť nepriamo, ak by tvrdo zasiahli automobilový sektor.

Continental je tak podobne ako americký Boeing ďalšou z veľkých spoločností, ktoré môžu prípadné dovozné clá USA na oceľ a hliník zasiahnuť v druhom slede. V prípade Boeingu ekonómovia už skôr upozornili, že aj keď americký výrobca lietadiel priamo na clá nedoplatí, môže sa ho to dotknúť v prípade odvety zo strany obchodných partnerov. Väčšinu svojej produkcie totiž spoločnosť vyváža na zahraničné trhy.

Washington medzitým uviedol, že by mohol určité krajiny ako Kanada, Mexiko a prípadne niektoré ďalšie dočasne spod ciel vyňať. Podpredseda Európskej komisie Jyrki Katainen dúfa, že sa to týka aj Európskej únie. Zároveň upozornil, že vzhľadom na signály možného vyňatia Británie by to malo automaticky znamenať vyňatie celej EÚ, nakoľko Británia je stále jej členom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Diskusie s Bystričanmi pomôžu naplánovať udržateľnú mestskú mobilitu
<< predchádzajúci článok
Ekologické kefky zo Slovenska nás budú reprezentovať vo svete

Rizika obchodnej vojny s USA sa obáva aj výrobca pneumatík Continental - diskusné fórum čitateľov