14. novembra 2007

Roddick v semifinále, Federer sa udržal v hre

Andy Roddick uspel aj vo svojom druhom vystúpení na koncoročnom turnaji najlepšej osmičky tenistov Masters Cupe v Šanghaji (dotácia 4,45 mil. USD, tvrdý povrch Taraflex v hale) a podľa oficiálnej ...

ŠANGHAJ 14. novembra (WEBNOVINY) - Andy Roddick uspel aj vo svojom druhom vystúpení na koncoročnom turnaji najlepšej osmičky tenistov Masters Cupe v Šanghaji (dotácia 4,45 mil. USD, tvrdý povrch Taraflex v hale) a podľa oficiálnej internetovej stránky prestížneho majstrovského podujatia už postúpil do semifinále. Piaty nasadený Američan zdolal v druhom stredajšom súboji Červenej skupiny sedmičku turnaja, Čiľana Fernanda Gonzáleza, bez väčších problémov za 66 minút 6:1, 6:4. Roddick predviedol proti Gonzálezovi takmer bezchybný výkon. Pri svojom podaní nepustil súpera k jedinému brejkbalu a sám využil tri brejkové pokusy z piatich. Bilancia nevynútených chýb je tiež veľavravná, z pohľadu Roddicka: 10:21. Dvadsaťpäťročný Američan pri svojej piatej účasti na turnaji majstrov postúpil po tretí raz do semifinále. "Bývajú také dni, keď vám všetko vychádza a ide ako po masle. Toto bol jeden z nich," komentoval Roddick. Finalista tohtoročného Australian Open González na margo hladkej prehry povedal: "Tento zápas ma zastihol unaveného. V úvode som nehral nič. Bol som pomalý a úderovo nevýrazný. Neskôr to bolo lepšie, ale Andy hral vynikajúco a už sa s tým zápasom nedalo nič robiť."

Šancu na postup medzi najlepších štyroch už stratil Rus Nikolaj Davydenko. V úvodnom stredajšom singlovom súboji Červenej skupiny prehral Davydenko s najvyššie nasadeným Švajčiarom Rogerom Federerom za 87 minút 4:6, 3:6. Obhajca titulu, ktorý vo svojom úvodnom vystúpení senzačne prehral s Gonzálezom, sa tak udržal v postupovej hre. Vo svojom poslednom skupinovom vystúpení však musí zdolať Roddicka. "Budem hrať bez tlaku a nervov. Pôjdem na kurt s tým, že si dobre zahrám," cituje AP Roddicka, ktorý takto reagoval na istotu semifinálovej miestenky.
Federer sa v stredu proti Davydenkovi pomalšie rozbiehal a v prvom sete zaznamenal až 22 nevynútených chýb. Napriek tomu si vypracoval o jednu brejkovú príležitosť viac ako jeho súper (2:1), a to pri stopercentnej úspešnosti oboch aktérov rozhodlo o majiteľovi prvého setu. V druhom dejstve už Federer viedol 5:1, ale potom mu rodený Ukrajinec zobral podanie a zdramatizoval záver 11. vzájomného merania síl. Trojnásobný držiteľ trofeje mu však už dovolil vyhrať iba jednu hru a pri svojom servise zápas ukončil - 6:4, 6:3. Davydenko vo svojej kariére ešte ani raz nenašiel na Švajčiara recept, v tomto roku mu dokonca nezobral v troch zápasoch, z toho v dvoch grandslamových, ani jeden set. "Bolo dôležité, že súperovi postupne odchádzala mimoriadna úspešnosť na podaní, s ktorou začal tento zápas. To mi umožňovalo dostať sa do výmen a postupne si v nich vytvárať víťazné pozície," komentoval Švajčiar. Davydenko k svojej jedenástej prehre s najlepším tenistom na svete poznamenal: "Nie je nemožné zdolať Federera. Treba však udržať počas celého zápasu svoju hru na vysokej úrovne. Dnes sa mi to nepodarilo a fyzicky aj mentálne som sa v závere vytrácal."
Vo štvorhre naďalej v šanghajskej hale Qi Žong potvrdzujú pozíciu turnajových jednotiek Bahamčan Mark Knowles a Kanaďan Daniel Nestor. V druhom stredajšom súboji deblistov v Červenej skupine zvíťazili nad tretím nasadeným švédsko-rakúskym duom Simon Aspelin - Julian Knowle za 78 minút 6:3, 7:5. Knowles s Nestorom sú už blízko k postupu do semifinále. Postupovú šancu však ešte úplne nestratili ani Francúzi Arnaud Clément a Michael Llodra, ktorí v stredu podľahli Čechom Lukášovi Dlouhému a Pavlovi Víznerovi 6:3, 3:6 a 5:10 v zápasovom tajbrejku. Clément s Llodrom majú na konte dve prehry, ale aj dva víťazné sety (2:4). Ak vo svojom poslednom vystúpení zdolajú Aspelina s Knowlem čo i len 2:1 na sety a Knowles s Nestorom zvíťazia akýmkoľvek rozdielom setov nad Dlouhým s Víznerom, Francúzi budú mať z trojice dvojíc s jedným víťazstvom najlepší pomer setov.
Vo štvrtok pokračuje Masters Cup poslednými zápasmi v Zlatej skupine. Vo dvojhre si zmerajú sily od 10.00 h SEČ Španiel Rafael Nadal a Srb Novak Djokovič resp. Španiel David Ferrer a Francúz Richard Gasquet. Štvrtkový program sa začne deblovým súbojom Jonas Björkman, Max Mirnyj (6-Švéd./Biel.) - Jonathan Erlich, Andy Ram (8-Izr.). Na záver sa proti sebe postavia Paul Hanley, Kevin Ullyett (2-Austr./Zimb.) a Martin Damm, Leander Paes (4-ČR/India).

Štvorhra - Červená skupina - súhrn:
Lukáš Dlouhý, Pavel Vízner (5-ČR) - Arnaud Clément, Michael Llodra (7-Fr.) 3:6, 6:3, 10:5 - zápasový tajbrejk
Mark Knowles, Daniel Nestor (1-Bah./Kan.) - Simon Aspelin, Julian Knowle (3-Švéd./Rak.) 6:3, 7:5

1. Knowles, Nestor 2 2 0 4:1 2
2. Aspelin, Knowle 2 1 1 2:2 1
3. Dlouhý, Vízner 2 1 1 2:3 1
4. Clément, Llodra 2 0 2 2:4 0