Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. apríla 2014

Rokovania o reverznom toku plynu na Ukrajinu budú mať pokračovanie



Vo Veľkých Kapušanoch sa začalo dôležité rokovanie o technických a právnych aspektoch spolupráce pri príprave spätného toku plynu zo západnej Európy na Ukrajinu cez naše územie. Za rokovací stôl zasadli delegácie na čele s ...



Zdieľať
Vo Veľkých Kapušanoch sa začalo dôležité rokovanie o technických a právnych aspektoch spolupráce pri príprave spätného toku plynu zo západnej Európy na Ukrajinu cez naše územie. Za rokovací stôl zasadli delegácie na čele s ministrom hospodárstva SR Tomášom Malatinským (na snímke vpravo) a ukrajinským ministrom energetiky Jurijom Prodanom (vľavo) spolu s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) a prepravných spoločností Eustream a Ukrtransgaz. Foto: TASR/Roman Hanc
Veľké Kapušany 15. apríla (TASR) - Rokovania o technických a právnych aspektoch prípravy spätného toku plynu zo západnej Európy na Ukrajinu cez naše územie budú mať svoje pokračovanie.


To je výsledok dnešného stretnutia zástupcov prepravných spoločností Eustream a Ukrtransgaz vo Veľkých Kapušanoch, na ktorom sa zúčastnili aj minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský, ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan a predstavitelia Európskej komisie (EK).

"Rokovania v trojici medzi slovenskou, ukrajinskou stranou a Európskou komisiou nie sú ukončené, teraz sme v nejakom, povedal by som polčase. Boli predložené niektoré varianty k možnosti reverzného toku, máme rozpracovaný variant, ktorý je pred podpisom memoranda, keďže sú ešte nejaké diskusie. Možno, že sa memorandum podpíše v najbližších dňoch, dnes to ale nebude," uviedol počas brífingu vo Veľkých Kapušanoch minister Malatinský.

Na snímke areál spoločnosti Eustream a.s. Veľké Kapušany 15. apríla 2014. Foto: TASR/Roman Hanc


Počas dnešného rokovania prišla podľa jeho slov ukrajinská strana s ďalším technickým riešením možného reverzného toku plynu na Ukrajinu. "V najbližšej dobe sa budú posudzovať technické a právne možnosti jej uskutočnenia. Ak by sa ukázalo, že je možné rokovania v trojici uzavrieť, tak by boli v najbližších dňoch uzavreté. Na stole je teda niekoľko variantov, dúfam, že sa k nejakému zmysluplnému dopracujeme," konštatoval Malatinský.

"Tá cena plynu, ktorú nám ponúklo Rusko, nie je pre Ukrajinu prijateľná. Preto realizácia reverzných dodávok plynu z Európy je pre nás otázkou energetickej bezpečnosti Ukrajiny. Je veľmi dobré, že sme teraz došli do štádia, že sa prerokováva aj náš - alternatívny návrh reverzných dodávok plynu na Ukrajinu," poznamenal minister Prodan.

Na snímke areál spoločnosti Eustream a.s. Veľké Kapušany 15. apríla 2014. Foto: TASR/Roman Hanc


Ukrajinská strana uprednostňuje využitie existujúceho plynovodu slovenského prepravcu pred projektom nového vojanského plynovodom v rámci zamýšľaného reverzného toku plynu zo Slovenska. Prodan nekonkretizoval aké množstvo plynu by chcela Ukrajina po dohode všetkých zainteresovaných strán dovážať zo Slovenska. "Objemy, ktoré by mali byť dodávané cez SR s prihliadnutím na to, aké máme dohody už s Maďarskom a Poľskom, by ale boli postačujúce na zabezpečenie energetickej bezpečnosti našej krajiny," zdôraznil minister.

Galéria: Rokovania o spätnom toku plynu zo západnej Európy na Ukrajinu





Zástupca EK Klaus-Dieter Borchardt, ktorý sa zúčastnil rokovania vo Veľkých Kapušanoch, privítal návrh ukrajinskej strany, ktorý dnes predložila na rokovanie. "Riešenie Vojany nezabezpečí dodávky plynu na Ukrajinu do najbližšej zimy," povedal Borchardt. Aj podľa jeho názoru je však potrebné alternatívny návrh Ukrajiny podrobiť hĺbkovej analýze. "Musíme prediskutovať právne záležitosti, ktoré môžu byť s týmto problémom prepojené."

Kyjev začal so svojimi susedmi v Európskej únii (EÚ) núdzové rokovania so žiadosťou o pomoc pri dodávkach plynu po tom, čo ruský koncern Gazprom začiatkom apríla postupne dvakrát zvýšil Ukrajine ceny dodávaného plynu. Ten tak krajine zdražel takmer na dvojnásobok.

Ukrajina, ktorá sa nachádza v hlbokej hospodárskej kríze, pokrýva polovicu svojej spotreby plynu práve dodávkami z Ruska. Vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou sa prudko zhoršili vo februári tohto roka po tom, ako protestujúci na Majdane vyhnali z úradu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Anexia polostrova Krym Ruskom následne dostala vzťahy Moskvy a Bruselu na najnižšiu úroveň od skončenia studenej vojny. Svetové mocnosti už zaviedli sankcie proti niektorým ruským predstaviteľom a na základe pondelkových (14. 4.) rokovaní ministrov zahraničných vecí EÚ v Luxemburgu ich plánujú rozšíriť na ďalšie osoby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Europarlament sňal bremeno záchrany bánk z pliec daňových poplatníkov
<< predchádzajúci článok
Novinka na webe