Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. decembra 2016

Rokovanie OBSE skončilo bez spoločného vyhlásenia



Päťdesiatsedem členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) schválilo kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v OBSE v roku 2019. Na snímke šéfovia diplomacií na zasadnutí 23. ministerskej rady v ...



Zdieľať
Päťdesiatsedem členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) schválilo kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v OBSE v roku 2019. Na snímke šéfovia diplomacií na zasadnutí 23. ministerskej rady v Hamburgu 9. decembra 2016. Foto: TASR AP
Hamburg 9. decembra (TASR) - Výročné stretnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa dnes skončilo v Hamburgu, podobne ako vždy od roku 2002, bez prijatia spoločného záverečného vyhlásenia.


Napriek sporom o pretrvávajúcich konfliktoch na Ukrajine alebo v Sýrii sa prítomní dohodli na viacerých spoločných rezolúciách.

Informovalo o tom prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí končiace nemecké predsedníctvo paneurópskej organizácie s tým, že konsenzus je možný aj v búrlivých časoch a že sa prijalo viac ako desať materiálov, čo je úžasné.

Ide napríklad o dokumenty o migrácii a kybernetickej bezpečnosti, ako informovala švajčiarska delegácia na rokovaní v severonemeckom Hamburgu.

Päťdesiatsedem členských štátov OBSE schválilo aj kandidatúru Slovenska na predsedníctvo v organizácii v roku 2019.

Po tohtoročnom predsedníctve Nemecka v OBSE prevezme štafetu od 1. januára 2017 Rakúsko a následne ďalší členských štát Európskej únie Taliansko.

Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí štátu, ktorý na daný rok získa predsednícku funkciu.

Odlišný pohľad Ruska a Západu na konflikt na Ukrajine zostáva naďalej mimoriadne diferencovaný, a tak sa na spoločné komuniké o tejto otázke nedalo pomyslieť. Tzv. trojka OBSE, ktorú tvoria vždy predchádzajúce, aktuálne a budúce predsedníctvo organizácie, v danom prípade Nemecko, Rakúsko a Taliansko, vydali však spoločné Hamburské vyhlásenie, v ktorom vyzvali na posilnenie OBSE, napríklad prostredníctvom zintenzívnenia dialógu, trvalej angažovanosti v záujme riešenia konfliktov či modernizácie mechanizmov kontroly zbrojenia. "OBSE môže byť iba taká silná ako jej to dovolia jej členské štáty," vyplýva z apelujúceho vyhlásenia.

Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier pri bilancovaní dvojdňového rokovania, ktorému už v predvečer predchádzal celý rad pracovných rozhovorov, hovoril o "sčasti veľmi, veľmi kontroverzných diskusiách". Súčasne varoval, že OBSE by mala pôsobiť efektívnejšie a akčnejšie, avšak dodal, že v princípe sa mu bilancia napriek vzájomnému obviňovaniu Moskvy a Kyjeva v súvislosti s konfliktom na Ukrajine javí ako pozitívna.

V záverečnom vyhlásení nemeckého predsedníctva sa hovorí, že všetky strany by mali prispieť k deeskalácii regionálnych konfliktov. OBSE môže v budúcnosti zohrať významnú úlohu pri zvládnutí migračných prúdov.

Šéf rakúskej diplomacie Sebastian Kurz avizoval, že sa jeho krajina počas predsedníctva bude usilovať opäť o intenzívnejšie zapojenie Ruska do rokovaní.

Obávané výtržnosti sa v Hamburgu nekonali. Polícia, ktorá nasadila v záujme zachovania verejného poriadku viac ako 10.000 svojich príslušníkov, mala tak všetky dôvody na spokojnosť.

Najväčšou protestnou akciou proti rokovaniu bol pochod sympatizantov ľavicových zoskupení, ktorý vylákal do ulíc asi 1300 ľudí.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nemecká opozícia kritizuje správu o dieselgate
<< predchádzajúci článok
Slovensko nemá dlhú históriu dobrovoľníctva, ale je oň záujem