Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Voľby 2016

07. marca 2016

Rómski kandidáti neboli úspešní, do NR SR sa nedostal ani jedenNa snímke splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.Zdieľať
Na snímke splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Foto: TASR – Milan Kapusta
 
Bratislava 7. marca (TASR) - Ani jeden z desiatich rómskych kandidátov na poslancov NR SR sa do parlamentu nedostal. V tejto funkcii už nebude pokračovať ani doterajší vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO-NOVA).


Práve na kandidátke OĽaNO-NOVA bolo najviac Rómov. O poslanecký mandát sa uchádzali štyria. Most-Híd mal na kandidačnej listine dvoch rómskych kandidátov. Jeden z nich, Štefan Vavrek bol na kandidátke zo všetkých Rómov najvyššie, na mieste číslo 18.

Po jednom kandidátovi mohli voliči nájsť na listine strán Smer-SD, Sieť, KDH a Sme rodina - Boris Kollár.


Oficiálnym víťazom parlamentných volieb 2016 sa stala strana Smer-SD so ziskom 28,28 %, čo jej vynieslo 49 kresiel v parlamente. Okrem nej bolo v boji o kreslá do Národnej rady SR úspešných ešte sedem strán. Druhá v poradí, strana SaS, získala 12,10 % a 21 kresiel. Tretím najúspešnejším bolo hnutie OĽaNO-NOVA s počtom hlasov 11,02 % a 19 postov. Okrem týchto strán sa do parlamentu dostali aj SNS s 8,64 % hlasov (15 kresiel), Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko s počtom hlasov 8,04 % (14 kresiel).

Ďalej Sme rodina - Boris Kollár s počtom hlasov 6,62 % (11 kresiel), Most-Híd získal 6,5 % (11 kresiel). A nakoniec strana #Sieť dostala od voličov 5,6 %, čo jej vynieslo 10 postov v budúcom parlamente.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nájde Aupark Bratislava ďalšiu Nataliu Vodianovu?
<< predchádzajúci článok
Agentúra Moody's hrozí Rusku ďalším znížením ratingu

Rómski kandidáti neboli úspešní, do NR SR sa nedostal ani jeden - diskusné fórum čitateľov