Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. júna 2023

Rozhýbme krídla belasých motýľov. KONCERT BELASÉHO MOTÝĽA už 14. júnaPredstavte si, že by ste sa zrazu nemohli napiť z pohára alebo by ste prestali chodiť. Presne toto zažívame my, ľudia s nervovosvalovými ochoreniami.Zdieľať
Rozhýbme krídla belasých motýľov. KONCERT BELASÉHO MOTÝĽA už 14. júna

Zrádzajú nás vlastné svaly. Preto potrebujeme nenahraditeľné pomôcky, vďaka ktorým sa môžeme slobodne hýbať a mnohí z nás aj dýchať. Štát a zdravotné poisťovne ich preplácajú len čiastočne a niektoré vôbec. Musíme za ne doplácať často vysoké sumy. Preto už 23. rokov organizujeme verejnú zbierku Belasý motýľ, ktorú môžete podporiť kedykoľvek online na www.belasymotyl.sk alebo v piatok 9. júna darujte svoj finančný príspevok do prenosných pokladničiek v uliciach Slovenska.

 

Organizátormi zbierky sú ľudia s ochorením svalov

Na organizácii zbierky sa okrem dobrovoľníkov podieľajú aj členovia a členky našej Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR, ktorí zapájajú svoje blízke rodiny, známych a priateľov. Vďaka nim sa každoročne rozletia krídla Belasého motýľa do celého Slovenska a výťažok zo zbierky môže byť venovaný na doplatky za elektrické a mechanické vozíky, antidekubitné sedačky a matrace, zdviháky, príslušenstvo k dýchacím prístrojom a iné.

 

Nervovosvalové ochorenie SMA sa stáva liečiteľným

Nervovosvalové ochorenia sú zriedkavé a progresívne. Prejavujú sa svalovou slabosťou, stratou sily a úbytkom svalstva. Tým, že choroba postihuje všetky svaly, ovplyvňuje aj tie, ktoré umožňujú dýchanie, prehĺtanie, či činnosť srdca. Väčšina z nich sú neliečiteľnými ochoreniami. Avšak v súčasnosti sú plne hradené dva lieky, ktorými sa začali liečiť dospelí pacienti so spinálnou muskulárnou atrofiou na Slovensku. Donedávna boli liečení len detský pacienti.

 

O tom ktorý z dvoch dostupných liekov je vhodný pre pacienta, rozhodne ošetrujúci lekár v aplikačnom centre. Prvé aplikačné centrum na podanie lieku pre dospelých pacientov sa otvorilo v roku 2021 v Bratislave na II. neurologickej klinike LF UK a UNB. Ďalšie pracoviská vznikli vo FN s poliklinikou F. D. Rooswelta v Banskej Bystrici a v UN L. Pasteura v Košiciach. Cieľom liečby je výrazné spomalenie alebo zastavenie progresie. Obrovským úspechom liečby je zlepšenie v niektorých parametroch, najmä v oblasti motoriky horných končatín.

 

 

Multidisciplinárny prístup je základom k úspešnej starostlivosti

Aby pacienti z liečby profitovali, nestačí len podanie lieku. Je potrebné dodržiavať liečebný režim. Multidisciplinárna starostlivosť, teda starostlivosť viacerých odborníkov z oblasti pneumológie, gastroenterológie, ortopédie, kardiológie a pod., sú stále nenaplnenými potrebami všetkých pacientov s nervovosvalovými ochoreniami.  

 

Ako môže pomôcť pacientska organizácia

Aj keď dospelí pacienti s ochorením SMA dospeli k liečbe, čaká nás však veľa spoločnej práce na budovaní kvalitných multidisciplinárnych centier. Z nich by mali benefitovať všetci dospelí pacienti s ochoreniami svalov.  Liečba a skríning SMA prepisujú dejiny, menia sa príznaky, problémy, ale aj prognóza pacientov s SMA. Toto všetko si vyžaduje silný tím odborníkov a silnú pacientsku organizáciu, ktorá sa angažuje v prospech v pacientov a ich rodín. Aj to už roky robí naša Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Sme jedinou špecifickou organizáciou na Slovensku a svojim členom poskytujeme odborné aj ľudské zázemie.   Už po 23 krát organizujeme verejnú zbierku Belasý motýľ, ktorá pomáha s doplatkami za pomôcky, ktoré štát nehradí v plnej výške alebo vôbec.

 

 

Verejná zbierka Belasý motýľ prináša sprievodné podujatia

 

Silné motory podporujú slabé svaly (11. ročník)

3. jún, parkovisko Tesco Zlaté piesky v Bratislave

Pre myšlienku podpory zbierky sa nadchli aj motorkári a milovníci športových áut. Stretnú sa o 10:30 na parkovisku pred hypermarketom na Zlatých pieskoch a pripnú si stužku na znak spolupatričnosti s ľuďmi s nervovosvalovým ochorením.

 

Štúdio belasý motýľ (3. ročník)

5. – 9. jún, online stream Facebook profil OMD v SR

Hlavný zbierkový týždeň budeme od 5. júna každý večer o 18:00h naživo vysielať rozhovory zo Štúdia belasý motýľ. Moderátorskej úlohy sa opäť zhostí už ostrieľaná Katarína “Becca” Balážiová, ktorá privíta zaujímavých hostí a v rozhovoroch zistí, čo ich spája s Belasým motýľom.

 

Deň belasého motýľa (23. ročník)

9. jún, online aj do pokladničiek naprieč Slovenskom

Druhý júnový piatok patrí ľuďom s nervovosvalovým ochorením. Dobrovoľníkov s pokladničkami stretnete v uliciach Slovenska, ale prispieť môžete aj online. Hlavný stan zbierky bude situovaný v parku Ostredky v bratislavskom Ružinove.

 

Diskusia: Život s nervovosvalovým ochorením

9. jún, kníhkupectvo Panta Rhei Aupark Bratislava

Dva silné príbehy o tom, čo všetko zažívajú ľudia, ktorých zrádzajú vlastné svaly a ich rodiny. Ich každodenné zdolávanie bariér, nielen fyzických, ale aj tých, ktoré im do cesty často stavia samotná spoločnosť a štát, bude pre divákov obrovskou inšpiráciou. Diskusiou, ktorá sa začne o 18:00h, nás prevedie Zuzana Majerčíková spolu s hostkami Zorkou Lednárovou a Martinou “Bucou” Kavalírovou.

 

Koncert belasého motýľa (17. ročník)

14. jún, Hlavné námestie Bratislava

Dobrá hudba, atmosféra porozumenia, pulzujúca energia, to je náš koncert. Všetci účinkujúci vystupujú bez nároku na honorár a vyjadrujú tak podporu ľuďom s ochorením svalov a myšlienke nezávislého života. Tohtoročný Koncert belasého motýľa sa uskutoční na bratislavskom Hlavnom námestí a jeho moderátorom bude po prvýkrát náš priateľ a podporovateľ Juraj Šoko Tabaček. Počas koncertu môžete podporiť verejnú zbierku Belasý motýľ príspevkom do pokladničky a kúpiť si pekné kúsky z Belasého merchu.

Program koncertu:

17:05 Peter Juhás, 18:00 SOKOLY, 19:00 Modré Hory, 20:05 Peter Lipa , 21:15 Polemic

 

Darujte nádych a slobodný pohyb

Venujte nám počas nadchádzajúceho obdobia vašu pozornosť a buďte s nami. Sledujte naše podujatia, zabavte sa s nami na koncerte a prispejte ľuďom s nervovosvalovým ochorením na nevyhnutné pomôcky.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ako sa dostať na koncert Rammstein do Trenčína bez stresu? Tipy na dopravu na najväčší koncert v histórii Slovenska
<< predchádzajúci článok
Burna Boy vypredal 80-tisícový Olympijský štadión v Londýne. Zahrá si na finále Ligy majstrov. A v júli na Colours of Ostrava!