Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

13. októbra 2016

Rozsudky smrti nad maďarskými revolucionármi z roku 1956 už neplatia



Maďarský premiér Imre Nagy prednáša prejav v rozhlasovom vysielaní počas protikomunistického povstania 2.novembra 1956.



Zdieľať
Maďarský premiér Imre Nagy prednáša prejav v rozhlasovom vysielaní počas protikomunistického povstania 2.novembra 1956. Foto: TASR/AP
Budapešť 13. októbra (TASR) - Rozsudky, na základe ktorých popravili v Maďarsku po revolúcii z roku 1956 vtedajšieho predsedu vlády Imreho Nagya a jeho druhov, sú neplatné, potvrdil dnes maďarský najvyšší súd na verejnom pojednávaní v Budapešti. Podľa agentúry MTI tak reagoval na podnet generálnej prokuratúry.


Predseda senátu najvyššieho súdu István Kónya povedal, že sudcovia sa skláňajú pred obeťami procesov, ktoré nasledovali po tom, ako bola revolúcia potlačená. Najvyšší súd ešte v roku 1989 zbavil viny popravené osoby, ktoré odsúdili v týchto procesoch za protištátnu činnosť. Dnes navyše konštatoval, že rozsudky z roku 1958 boli rozsudkami len formálne, v skutočnosti však nemajú s justíciou nič spoločné.

Predsedu vlády Nagya a jeho druhov popravili 16. júna 1958. Celkovo popravili v Maďarsku po revolúcii 224 osôb.

Nagy stál na čele maďarskej vlády od 24. októbra do 4. novembra 1956, keď sa snažil presadiť vo vedení komunistickej strany ciele povstalcov, súčasne sa však snažil zmierniť tie požiadavky, ktoré boli podľa jeho názoru prehnané. Súril odchod sovietskych vojsk, deklaroval zavedenie systému viacerých strán a 1. novembra avizoval vystúpenie Maďarska z Varšavskej zmluvy. Sovietsku inváziu zo 4. novembra oznámil nadránom v rozhlase dramatickým prejavom.

Sovieti ho spolu s jeho druhmi zadržali 22. novembra po odchode z juhoslovanskej ambasády, kde požiadali o azyl. Väznili ich v Rumunsku a v roku 1957 ich priviezli späť do Maďarska, aby ich postavili pred súd. Za protisocialistické sprisahanie a vlastizradu ich odsúdili na smrť.

Pozostatky Nagya a jeho druhov v roku 1989 exhumovali, identifikovali a slávnostne znovu pochovali 16. júna 1989. Tento akt je považovaný za symbolický koniec komunistického režimu v Maďarsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Český režisér: Keď sa Kristína Svarinská naučí ř,čaká ju veľká kariéra
<< predchádzajúci článok
Cudzinci pomáhajú cudzincom spoznať špecifiká Slovenska