24hod.sk    Šport    ME vo futbale 2008

21. júna 2008

Rusi zdolali favorizovaných Holanďanov, postupujú do semifinále

Tretím semifinalistom XIII. majstrovstiev Európy vo futbale sa stali Rusi. V sobotňajšom štvrťfinálovom dueli v Bazileji zdolali Holanďanov 3:1 po predĺžení (1:1, 0:0) a po prvý raz v modernej histórii ...

BAZILEJ 21. júna (WEBNOVINY) - Tretím semifinalistom XIII. majstrovstiev Európy vo futbale sa stali Rusi. V sobotňajšom štvrťfinálovom dueli v Bazileji zdolali Holanďanov 3:1 po predĺžení (1:1, 0:0) a po prvý raz v modernej histórii po rozpade Sovietskeho zväzu sa prebojovali medzi štyri najlepšie tímy Európy. Súpermi Rusov v boji o postup do finále bude víťaz záverečného nedeľňajšieho štvrťfinále: Španielsko - Taliansko. Ruskí futbalisti v repríze finálového súboja ME po 20 rokoch tentoraz proti Holanďanom uspeli, a to úplne zaslúžene. Po góle Romana Pavľučenka z 56. min síce prišlo štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času vyrovnanie z hlavy Ruuda van Nistelrooya, no v predĺžení všestranne lepší zverenci Guusa Hiddinka dokončili svoje krásne dielo gólmi Dmitrija Torbinského zo 112. a Andreja Aršavina zo 116. min. Vyradenie Holanďanov znamená, že ani v treťom štvrťfinálovom súboji sa z postupu netešil víťaz základnej skupiny, keďže predtým sa so šampionátom predčasne rozlúčili Portugalčania aj Chorváti. Holandsko - Rusko 1:3 po predĺžení (1:1, 0:0) - do semifinále ME 2008 postúpilo Rusko Góly: 86. Van Nistelrooy - 56. Pavľučenko, 112. Torbinskij, 116. Aršavin, ŽK: 50. Boulahrouz, 55. Van Persie, 60. Van der Vaart - 71. Kolodin, 104. Žirkov, 111. Torbinskij, rozhodovali: Ľuboš Micheľ - Roman Slyško, Martin Balko (všetci SR), 39 739 divákov Rusi prekvapili v úvode Holanďanov nebojácnou ofenzívnou hrou a kvalitným presingom pri napádaní. Už v 6. min poslal Van der Sarovi svoju streleckú vizitku obranca Žirkov. Krátko na to hlavičkoval v dobrej pozícii nad bránku Pavľučenko. Futbalové tulipány sa pomalšie rozbiehali a prvýkrát zahrozili v 19. min. Sneijderova strela však bola zblokovaná ruskou obranou. Po polhodine hry sa prezentoval dvoma krásnymi delovkami z 30 m ruský stopér Kolodin. Tá prvá mierila medzi žrde a Van der Sar ju musel vyrážať na roh. Veterán v bránke “Oranjes” sa zaskvel aj v 31. min pri pokuse Aršavina, ktorý vytláčal končekmi prstov. Na druhej strane hrozili najmä centre z kopačky Van der Vaarta, De Jongovi či Van Nistelrooyovi chýbali na ich dosiahnutie centimetre. V úvode druhého polčasu najprv Van Nistelrooy nedočiahol na ďalší zo skvostných centrov Van der Vaarta, no potom udrelo na druhej strane. V 56. min čerstvo striedajúci Heitinga dovolil odcentrovať Semakovi na Pavľučenka, a ten z voleja ľavačkou nedal šancu Van der Sarovi - 0:1. Tréner Van Basten zareagoval stiahnutím defenzívneho Engelaara, na trávnik prišiel ofenzívne ladený Afellaya. Holanďania sa vôbec po prvý raz na šampionáte dostali do pozície, keď museli doháňať náskok súpera. Sympatická ruská hra zrazu dostala ešte väčšie krídla. Jeden zo smrtiacich protiútokov po centri rýchleho Aršavina nezakončil do prázdnej bránky Sajenko, k lopte mu chýbal meter. V 82. min skvelý Žirkov vyobracal oranžovú obranu, ale namiesto strely zvolil prihrávku na Torbinského a gól z toho nebol. Holanďania hrali v závere riadneho hracieho času útočný vabank, a ten im napokon priniesol úspech. Sneijderov center z trestného kopu usmernil hlavou do siete Van Nistelrooy. Pre skúseného, čoskoro 32-ročného útočníka Realu Madrid to bol už 33. gól v najcennejšom drese. Holanďania ušli Rusom z hrobárovej lopaty a posunuli zápas do predĺženia. V ňom však mali možno prekvapujúco výrazne navrch zverenci Guusa Hiddinka. Aktívny Aršavin si robil s obranou súpera, čo chcel, no proti jeho strelám stál skvelý Van der Sar. V 100. min práve Aršavin prihral do stopercentnej šance Torbinskému, ale s jeho pomalou strelou nemal holandský gólman problém. Jeho spoluhráči však s pribúdajúcim časom jednoznačne nestačili na oveľa živšie hrajúcich Rusov a gól v holandskej sieti doslova visel vo vzduchu. "Zborná" sa dočkala v 112. min, keď Torbinskij elegantne na vzdialenejšej žrdi usmernil do siete center Aršavina. V 116. min sa s dvoma pľúcami hrajúci Aršavin dočkal aj gólu, keď nasadil Van der Sarovi prekvapujúco “jasličky” - 1:3. Ruské K. O. Holanďanom bolo dokonané, "tulipány" na šampionáte v Rakúsku a Švajčiarsku definitívne zvädli. Marco Van Basten sa nedočkal pri svojej rozlúčke s reprezentačnou lavičkou výraznejšieho úspechu a nestal sa prvým mužom, ktorý by mal konte titul majstra Európy ako hráč aj ako tréner. Naopak Holanďan na ruskej lavičke Guus Hiddink si môže povedať to, čo už predtým naznačil - že je najväčším zradcom svojho národa... SITA