Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2021

Ruská moc obvinila opozičného lídra Alexeja Navaľného a jeho blízkych spolupracovníkov z extrémizmuRuské úrady začali trestné stíhanie voči uväznenému vodcovi tamojšej opozície Alexejovi Navaľnému a jeho najbližším spojencom. V utorok ich ...Zdieľať
russia_navalny_56844 780aa8f204de4253a14ec7a56b600c6c 676x471 28.9.2021 (Webnoviny.sk) - Ruské úrady začali trestné stíhanie voči uväznenému vodcovi tamojšej opozície Alexejovi Navaľnému a jeho najbližším spojencom. V utorok ich obvinili z vytvorenia extrémistickej skupiny a členstva v nej.


Uvedené vyšetrovanie predstavuje najnovší krok proti najhorlivejšiemu kritikovi Kremľa a jeho tímu spolupracovníkov.

Vytvorenie extrémistickej skupiny


Ruský vyšetrovací výbor vo vyhlásení uviedol, že vedie vyšetrovanie Navaľného a jeho dvoch popredných spojencov Leonida Volkova a Ivana Ždanova za vytvorenie a riadenie extrémistickej skupiny, pričom za tento trestný čin hrozí trest odňatia slobody až na 10 rokov.

Pre obvinenie z členstva v extrémistickej skupine vyšetrujú aj niekoľko ďalších blízkych spolupracovníkov Navaľného, vrátane Ľubov Soboľovej, Georgija Alburova a Ruslana Šaveddinova. V prípade dokázania viny im hrozí tresť odňatia slobody až na šesť rokov.

Politicky motivovaný prípad


Vyšetrovací výbor tvrdí, že Navaľnyj so spojencami založili protikorupčnú nadáciu, zriadili rozsiahlu sieť regionálnych kancelárií a spustili webové stránky a kontá na sociálnych sieťach s cieľom diskreditovať úrady, destabilizovať situáciu v regiónoch a vytvárať verejnú mienku o potrebe násilného zvrhnutia moci.

Podľa Soboľovej bol najnovší prípad proti Navaľného tímu politicky motivovaný. „Nikdy sme neboli extrémisti. Zúčastnili sme sa na voľbách, zúčastnili sme sa na pokojných protestoch proti nespravodlivosti, pracovali sme na vyšetrovaniach korupcie úradníkov, zákonodarcov, Putina a jeho blízkych ľudí, ktoré mali na YouTube desiatky miliónov zhliadnutí. Naša činnosť vždy zostala v medziach zákona,“ skonštatovala 34-ročná Soboľová.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ruská moc obvinila opozičného lídra Alexeja Navaľného a jeho blízkych spolupracovníkov z extrémizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Banka Goldman Sachs zhoršila prognózu rastu ekonomiky Číny, niektoré fabriky zostali bez elektriny
<< predchádzajúci článok
Traja podvodníci okrádali predavačov v Prešove, použili pritom triky s rozmieňaním peňazí