Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. novembra 2006

Ruského špióna otrávili rádioaktívnym táliom



Alexandra Litvinenka, bývalého ruského špióna a známeho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina pravdepodobne otrávili rádioaktívnym táliom, uviedol v utorok John Henry, klinický toxikológ ...



Zdieľať

LONDÝN 21. novembra (WEBNOVINY) - Alexandra Litvinenka, bývalého ruského špióna a známeho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina pravdepodobne otrávili rádioaktívnym táliom, uviedol v utorok John Henry, klinický toxikológ nemocnice University College Hospital (UCH). Ako Henry informoval novinárov, Litvinenko "vykazoval príznaky zhodné s otravou táliom, ale tiež iné symptómy, takže nejde stopercentne o tálium".

"Mohlo by ísť o rádioaktívne tálium. V súčasnosti sa jeho zdravotný stav nezlepšuje, ale drží sa (Litvinenko)," uviedol Henry a dodal, že pacient bol schopný prijať potravu a komunikovať. Toxikológ vyjadril obavy, že v súčasnosti môže byť už neskoro na presné určenie, o aký jed išlo. "Ak išlo o jed s krátkym polčasom rozpadu, potom už v tele nenájdeme jeho stopy. Rádioaktívne tálium vnáša do celého prípadu nové dimenzie. Znamená to totiž, že jeho kostná dreň je ohrozená a my musíme zistiť schopnosť regenerácie jeho buniek. Možno bude potrebovať transplantáciu kostnej drene," uviedol Henry. "Rádioaktivita ničí bunky a tieto začínajú odumierať. Najviac postihnuté sú bunky v črevách a krvi, a preto hladina jeho bielych krviniek klesla na nulu," dodal.

Bývalý podplukovník Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Litvinenko ochorel po návšteve londýnskej reštaurácie, kde sa stretol s človekom, ktorý mal údajne informácie o vražde ruskej novinárky Anny Politkovskej. 43-ročný Litvinenko, ktorému v roku 2001 Británia udelila politický azyl, utiekol z Ruska po tom, ako prezradil údajný plán FSB zavraždiť ruského magnáta Borisa Berezovského, ktorý v súčasnosti tiež žije v Británii. Litvinenko sa dostal do sporu so súčasným ruským prezidentom ešte v čase, keď Putin viedol FSB. Neskôr napísal knihu o FSB, v ktorej odhaľuje prepojenie FSB s výbuchmi, ktoré v roku 1999 zničili niekoľko obytných budov a pripravili o život okolo 300 ľudí. Útoky proti civilistom, z ktorých ruská vláda obvinila Čečenov, boli jedným z argumentov vtedajšieho premiéra Putina pre vyslanie ruských vojakov do Čečenska. Politkovskaja, najznámejšia kritička Putinovej politiky v Čečensku, ktorú zavraždili minulý mesiac v Moskve, sa údajne s Litvinenkom priatelila.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Portugalsku diskutoval R.Fico o možnosti investovať v SR
<< predchádzajúci článok
Počas Študentskej kvapky krvi darovalo krv vyše 10 000 ľudí