Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

02. apríla 2015

Rusko a Kanada zaznamenali výrazný úbytok zalesnenia



Dve z najlesnatejších krajín sveta, Rusko a Kanada, zaznamenali výrazný úbytok zalesnenia. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Inštitútu svetových zdrojov ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
 
Washington 2. apríla (TASR) - Dve z najlesnatejších krajín sveta, Rusko a Kanada, zaznamenali výrazný úbytok zalesnenia. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Inštitútu svetových zdrojov (WRI).


Na základe analýzy satelitných údajov dospel WRI v spolupráci s, online aplikáciou sledujúcou celosvetové zalesnenie Global Forest Watch k záveru, že Rusko a Kanada sa podieľajú 34 percentami na celosvetovom úbytku zalesnenia v rokoch 2011-13.

To je každý rok vyše 67.000 štvorcových kilometrov, čo sa približne rovná rozlohe Írska. Rusko pritom zaznamenalo takmer dvojnásobný úbytok zalesnenia v porovnaní s Kanadou.

Do prvej pätice krajín s vysokým úbytkom zalesnenia v rokoch 2011-13 patria tiež Brazília, USA a Indonézia, informovala tlačová agentúra AP.

"Tieto lesy a ich pôdy obsahujú značné zásoby uhlíka, preto tieto straty predstavujú významný príspevok k emisiám skleníkových plynov, ktoré poháňajú klimatickú zmenu," uviedol Nigel Sizer z mimovládneho WRI.

Správa odhaduje, že 70 percent straty spôsobili požiare. A zdôrazňuje potrebu zlepšiť monitorovanie lesných požiarov.

Rusko sa tento týždeň pripojilo k prvému kolu globálnych klimatických deklarácií cieľov zníženia emisií skleníkových plynov v nadchádzajúcich desaťročiach. Svoj cieľ - znížiť emisie o 25 až 30 percent v porovnaní s ich úrovňou v roku 1990 - však podmienilo tým, že mu bude povolené zarátať si "absorpčnú kapacitu" jeho lesov.

Kelly Levinová z WRI v utorok poznamenala, že Rusko už do roku 2010 znížilo svoje emisie skleníkových plynov o 50 percent od roku 1990 v súvislosti s poklesom výkonu ekonomiky po rozpade Sovietskeho zväzu. Ak by svetové spoločenstvo súhlasilo so zarátaním absorpčnej schopnosti ruských lesov, v skutočnosti by Rusku povolilo zvýšiť emisie, napísala tlačová agentúra DPA.

Rusko je jedným zo 196 členov Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC), ktorý bude tvoriť jadro novej celosvetovej klimatickej dohody, ktorá má byť schválená v decembri v Paríži.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa aktivistov tradičná folklórna hudba nemá podliehať SOZA
<< predchádzajúci článok
Prvý slovanský pápež Ján Pavol II. zomrel pred 10 rokmi