12. októbra 2015

Rusko zdolalo Čiernu Horu a postupuje na EURO. Švédi idú do baráže

Na snímke uprostred ruský reprezentant Igor Denisov medzi hráčmi Čiernej Hory, vľavo Nemanja Nikolič a vpravo Nikola Vukčevič v zápase G-skupiny kvalifikácie EURO 2016 Rusko - Čierna Hora v Moskve 12. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Bratislava 12. októbra (TASR) - Ruská futbalová reprezentácia sa stala v poradí 17. účastníkom finálového turnaja EURO 2016 vo Francúzsku. "Zborná" potvrdila postup z 2. miesta G-skupiny v pondelňajšom zápase záverečného 10. kola, v ktorom v Moskve zdolala Čiernu Horu 2:0. Víťazom zoskupenia sa už v predstihu stalo Rakúsko, ktoré si v poslednom súboji poradilo s Lichtenštajnskom 3:0. Barážová miestenka patrí tretím Švédom, ktorým na preskočenie Ruska nestačilo ani víťazstvo 2:0 nad Moldavskom.

Rusov posúvala na šampionát aj remíza, v Otkrytie Arene sa tak dlhé minúty odohrávala šachová partia. Až v 33. minúte sa domácemu favoritovi podarilo zásluhou Kuzmina streliť upokojujúci gól a už o štyri minúty Kokorin z jedenástky zvýšil na 2:0. Po zmene strán si Rusi náskok ustrážili.

Švédi išli do vedenia proti Moldavsku v 24. minúte. Ibrahimovič si na hranici ofsajdu spracoval na prsiach Lustigov pas a po obídení moldavského brankára rutinérsky poslal loptu do siete. Pre útočníka parížskeho St. Germain to bol presný zásah s poradovým číslom 8 v rovnakom počte kvalifikačných duelov, v ktorých nastúpil. V 48. minúte spečatil triumf "Tre kronor" Zengin.

Na snímke vľavo moldavský reprezentant Alexandru Vremea, vpravo švédsky hráč Zlatan Ibrahimovič v zápase G-skupiny kvalifikácie EURO 2016 Švédsko - Moldavsko v Štokholme 12. októbra 2015. Foto: TASR/AP

Rakúšania vo Viedni pred svojimi fanúšikmi oslavovali postup na šampionát proti "trpaslíkovi" z Lichtenštajnska a papierové prognózy začali napĺňať už v 13. minúte, keď otvoril skóre Arnautovič. Po zmene strán pridal ďalšie dva góly Janko a futbalom baviaci sa domáci s prehľadom doviedli zápas do trojbodového konca. Rakúsko prešlo kvalifikáciou suverénne s 28 bodmi a s jediným remízovým zaváhaním.

Na snímke rakúski hráči sa tešia po strelení gólu v zápase G-skupiny kvalifikácie EURO 2016 Rakúsko Lichtenštajnsko vo Viedni 12. októbra 2015. Foto: TASR/AP

V poradí 15. európsky šampionát sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, premiérovo sa na ňom predstaví 24 účastníkov namiesto doterajších šestnástich. Z celkového počtu 53 tímov, ktoré bojujú v kvalifikácii, si účasť na turnaji vybojuje 23 tímov plus automaticky domáce Francúzsko.

Okrem deviatich víťazov skupín postúpia aj mužstvá na druhých miestach a jeden najlepší tím z tretej priečky plus štyria úspešní z baráže. Jej žreb sa uskutoční v nedeľu 18. októbra o 11.00 h vo švajčiarskom Nyone. Prvé zápasy sú na programe 12., 13. a 14. novembra, odvety 15., 16. a 17. novembra. Domáci "Les Bleus" majú ako organizátor účasť automatickú.

Zápasy EURO 2016 sa budú hrať v desiatich mestách (Paríž, Saint-Denis, Lille, Lens, Lyon, Saint Etienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille, Nice). Skupiny finálového turnaja vyžrebujú v sobotu 12. decembra v Kongresovom paláci Porte Maillot v Paríži.