Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. júna 2007

Ruský Atomstrojexport má predbežne záujem o dostavbu EMO



Ruská akciová spoločnosť Atomstrojexport (ASE), ktorá sa zaoberá dodávkou projektov a technológií pre výstavbu atómových elektrární s reaktormi typu VVER, má predbežne záujem o dostavbu 3. a 4. ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Ruská akciová spoločnosť Atomstrojexport (ASE), ktorá sa zaoberá dodávkou projektov a technológií pre výstavbu atómových elektrární s reaktormi typu VVER, má predbežne záujem o dostavbu 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Ako informovali agentúru SITA zástupcovia Atomstrojexportu na Ruskej národnej výstave v Bratislave, spoločnosť je v každom prípade pripravená zúčastniť sa na týchto prácach, závisí to však od podmienok tendra.

"Radi sa na týchto prácach zúčastnime. Čakáme na rozhodnutie vlády SR o perspektívnych plánoch rozvoja slovenskej energetiky. Potom by mali byť určené konkrétne podmienky pre pozvanie zahraničných spoločností. Samozrejme, mnohé spoločnosti majú záujem o túto spoluprácu," povedala Natalija Gerasimova z Atomstrojexportu. "Nie je to jeho rozhodnutie, je to prejav slušnosti. Pozýva nás k účasti a my sme pripravení túto účasť prijať. Podmienky určuje objednávateľ a my navrhujeme vlastné ruské technológie, ktoré sú využívané na celom svete," dodal jej kolega Oleg Korovjakov v reakcii na vyhlásenie premiéra SR Roberta Fica o tom, že Rusko by sa mohlo zúčastniť na dostavbe a zariadení blokov na Slovensku.

Podľa Korovjakova ruské technológie pre atómové elektrárne patria k najmodernejším na svete, zodpovedajú medzinárodným požiadavkám bezpečnosti, sú hospodárne a mnohé krajiny majú záujem stavať atómové elektrárne podľa ruských technológií. Atomstrojexport má podľa Gerasimovej v súčasnosti 25-percentný podiel na zariadení atómových elektrární v zahraničí.

Prvý a druhý blok EMO nového typu VVER 440 V-213 boli sprevádzkované v októbri 1998 a marci 2000 na základe ruskej technológie s účasťou Atomstrojexportu. Ich výstavba priebehala podľa medzivládnej dohody medzi bývalými ZSSR a ČSSR z 27. novembra 1980. Stavba tretieho a štvrtého bloku bola zastavená v roku 1992 najmä kvôli nedostatku finančných prostriedkov, ako aj energetickej sebestačnosti krajiny po rekonštrukcii blokov atómovej elektráne Bohunice a spustení dvoch blokov EMO. V čase zastavenia výstavby tretieho a štvrtého bloku EMO boli stavebné práce hotové na 70 % a dodávka technológií na 30 %.

Slovenské elektrárne (SE), v ktorých 66-percentný podiel drží talianska firma Enel, začali hľadať dodávateľa dostavby 3. a 4. bloku EMO v polovici apríla tohto roku. Spoločnosti mali prejaviť záujem o dostavbu EMO do konca mája. Elektrárne však bližšie nechceli konkretizovať ich mená. Svoje konkrétne ponuky na dostavbu EMO môžu spoločnosti predkladať do konca tohto roku. Podľa riaditeľa závodu MO34 Giancarla Aquilantiho začne reálna dostavba 3. a 4. bloku na jar budúceho roka. V tomto roku SE pokračujú s vypracovávaním analýz a s uzatváraním kontraktov s dodávateľmi. Podľa Aquilantiho by mala dostavba Mochoviec stáť približne 1,4 mld. eur, čo je podľa aktuálneho kurzu približne 47 mld. Sk a financovať by sa mala z dividend SE a prostredníctvom bankového úveru. Elektrárne plánujú tretí blok EMO napojiť na sieť začiatkom roka 2012, pričom komerčne by mal tento blok začať dodávať elektrinu v septembri toho istého roku. Štvrtý blok by mal začať dodávať elektrickú energiu o pol roka neskôr ako blok tretí.

Tretí a štvrtý blok sa odčlenil od jadrovej elektrárne EMO 1. júla 2001 a zriadil sa nový závod SE-MO34. Výstavba tretieho a štvrtého bloku EMO sa na jeseň roku 1992 z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov pozastavila. Na výstavbu 3. a 4. bloku EMO sa do konca augusta 2004 vynaložilo 19,9 mld. Sk vrátane úrokov z úverov a bankových poplatkov. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Taliansky Enel vstúpil do SE v apríli minulého roku. Za 66-percentný balík akcií Slovenských elektrární zaplatil 839 mil. eur. Zvyšných 34 % akcií SE zostalo v rukách Fondu národného majetku SR.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico už začal rokovať o cenách elektriny na budúci rok
<< predchádzajúci článok
Väčšina ópia sa už spracúva na heroín priamo v Afganistane