Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. apríla 2012

Ruský prezident odmietol dať Chodorkovskému milosťBývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovský si musí odpykať zostávajúce štyri roky vo väzení, pretože dosluhujúci prezident Dmitrij Medvedev mu odmietol udeliť milosť. Chodorkovského odsúdili za ...Zdieľať
bez nazvu MOSKVA 3. apríla (WEBNOVINY) - Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovský si musí odpykať zostávajúce štyri roky vo väzení, pretože dosluhujúci prezident Dmitrij Medvedev mu odmietol udeliť milosť. Chodorkovského odsúdili za podvody v roku 2003 v polovici prvého volebného obdobia Vladimira Putina a potom v druhom procese, ktorý sa konal pred jeho prepustením v roku 2010.


Tlač špekulovala, že po prezidentských voľbách, ktoré sa konali 4. marca, Medvedev udelí Chodorkovskému milosť ešte pred odovzdaním prezidentských právomocí do rúk víťaza Vladimira Putina 7. mája.

Namiesto toho Medvedev začiatkom marca nariadil generálnej prokuratúre preskúmať zákonnosť rozsudku v prípade Michaila Chodorkovského, ktorý si odpykáva dlhoročný trest za spreneveru a pranie špinavých peňazí, ako aj 32 ďalších odsúdených vrátane jeho bývalého spoločníka Platona Lebedeva.

Nariadenie sa pravdepodobne týka iba druhého procesu s Chodorkovským a Lebedevom, ktorý sa skončil v decembri 2010 ich odsúdením na 14 rokov väzenia za finančné podvody.

Kritici Kremľa sú presvedčení, že Chodorkovský si odpykáva trest za finančné podporovanie Putinovej opozície v prvých rokoch jeho funkčného obdobia v rokoch 2000-2008.

Chodorkovského prívrženci tvrdia, že druhý proces bol umelo vykonštruovaný, aby jeho prepustenie nenarúšalo úspešný návrat bývalého špióna sovietskej tajnej služby KGB Vladimira Putina do Kremľa.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Maďarský premiér navrhne nového prezidenta 16. apríla
<< predchádzajúci článok
Na diaľnicu a tunel Višňové sú peniaze na tento a ďalší rok

Ruský prezident odmietol dať Chodorkovskému milosť - diskusné fórum čitateľov

súhlas3.4. 14:44:32
súhlas3.4. 14:44:33